reklama

Ayrton Senna v žigulíku: Legendární pilot si jednoduše potřeboval projet novou trať

Když se před třiceti lety měla uskutečnit vůbec první Velká cena formule 1 za železnou oponou, byl to pro všechny jezdce a týmy velký krok do neznáma. I ti největší mistři dychtili po tom, novou trať Hungaroring si před závodem co nejvíce „osahat“. Jako třeba Ayrton Senna, šestadvacetiletý pilot Lotusu.

reklama

V polovině 80. let hledal vládce formule 1 Bernie Ecclestone způsoby, jak zpestřit a rozšířit atraktivitu seriálu formule 1, která v té době zažívala svůj vrchol. V závodech startovalo běžně téměř třicet monopostů, jejichž přeplňované motory měly v kvalifikační verzi výkon až 1 400 koní. Za jejich volanty seděli mistři svého řemesla jako Alain Prost, Nigel Mansell, Nelson Piquet nebo právě budoucí hvězda Ayrton Senna. Jen velmi zřídka se stávalo, aby dva závody za sebou vyhrál jeden jezdec.

Dobrodružství na východě

Celý tento lákavý produkt chtěl Ecclestone představit i v zemích, kde se na formuli 1 mohli fandové dívat maximálně na černobílé televizi. Plánovaný závod v Moskvě se uspořádat nepodařilo a „nové“ Brno ještě bohužel nebylo hotové – kdyby bylo, dost možná by se jediná východoevropská Velká cena jezdila dodnes u nás, a ne v Maďarsku.

Takto se v létě 1986 hvězdy seriálu formule 1 poprvé vypravili na zbrusu nový okruh nedaleko Budapešti. Nová trať byla technická s mnoha zatáčkami a také poměrně úzká, takže prostoru pro předjíždění bylo minimum. Jezdci tehdy ještě neměli možnost trénovat okruhy na počítačích a simulátorech, v boji o mistrovské body ve vyrovnaném poli závodníků se ale nesmělo ponechat nic náhodě. Všichni se proto na neznámé trati snažili odjezdit co nevíce tréninkových kol.

Promarněná šance

Ze všech nejiniciativnější byl právě Senna, který do dějiště závodu dorazil už v týdnu před velkou cenou. Jeho tovární Lotus ještě nedorazil, a pro první jízdní studium okruhu musel proto vzít za vděk zhruba o 1 000 koní slabším žigulíkem alias VAZem či Ladou 21011.

Odkroužil pár kol a zapůjčený vůz s úsměvem nepoškozený vrátil pořadatelům. Podrobnosti neobyčejné jízdy jsou už dnes nedohledatelné. K něčemu to ale nejspíše bylo, protože brazilský pilot si v sobotu vybojoval pole position, tedy postavení v čele startu. V závodě jej památným způsobem předjel Piquet ve Williamsu a Senna se musel spokojit s druhým místem.

Obrovskou šanci tehdy propásli nepružní výrobci východního bloku, tedy především ruská Lada, která neuměla využít podobných příležitostí k propagaci svých výrobků tak jako světové firmy. I na západě by zákazníky jistě zaujalo, že si mohou v dealerstvích Lady koupit vůz, který osedlal sám Ayrton Senna. Co si slavný pilot o Ladě 21011 myslel, však dobové prameny nezmiňují.

Onboard video formule 1 z roku 1986

.

Tagy:
závody Lada Formule 1 Hungaroring Maďarsko sport Ayrton Senna Žiguli VAZ Senna v Ladě Senna v žigulíku

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama