Okolí Vancouveru pustoší následky stoleté bouře. Vyhlášen byl stav nouze, pomáhá i armáda

Kanadská provincie Britská Kolumbie vyhlásila od středy stav nouze kvůli rozsáhlým záplavám, které postihly řadu měst a přinutily k evakuaci tisíce lidí. Smrtící bouře, jež se podle vědců objeví jednou za sto let, přerušila silniční a železniční spojení kolem Vancouveru. Kanadská centrální vláda povolala na pomoc do zasažených oblastí armádu. Povodně způsobené nebývale silnými dešti ze začátku týdne mají zatím jednu potvrzenou oběť, úřady však varují, že zemřelých bude pravděpodobně více. Nejméně čtyři lidé jsou dál pohřešováni.

V neděli a v pondělí udeřily na západní břeh Kanady a částečně i USA silné bouře, při nichž na některých místech spadlo za den tolik srážek jako obvykle za měsíc. Velké množství vody způsobilo sesuvy půdy a poničilo či zablokovalo řadu silnic.

Například silnici přibližně 250 kilometrů od Vancouveru zavalilo tekuté bahno, stromy a kamení. Lidé vyskakovali z aut a křičeli. „Byli jsme ve vrtulníku, dívali jsme se dolů a všechno bylo hnědé. Nikdy jsem nic takového předtím neviděl,“ popsal jeden ze zachráněných řidičů.

Premiér Britské Kolumbie John Horgan ve středu řekl, že vyhlásil stav nouze zejména kvůli tomu, že se tak místním úřadům podaří rychleji zprovoznit komunikace. Některé jsou totiž zavřené již několik dní, což přerušilo zásobování. Premiér obyvatele provincie vyzval, aby ze strachu o nedostatek nenakupovali velké zásoby jídla a dalšího zboží a mysleli také na potřeby svých sousedů.

Úřady nadále registrují jednu oběť živlu. Je jí žena, která zemřela při sesuvu bahna u obce Lillooe. „Bohužel očekáváme, že v příštích dnech potvrdíme ještě více mrtvých,“ řekl Horgan. Poznamenal rovněž, že k podobným bouřím, které odborníci označují za staleté, v dnešní době dochází stále častěji kvůli změnám klimatu. „Musíme nadále dělat víc pro zmírnění dopadů (klimatických změn) a vybudování čistší budoucnosti, kterou lidé a naše planeta potřebují,“ napsal na Twitteru.

Do vyklízecích prací se zapojila také kanadská armáda, kterou povolal premiér centrální vlády Justin Trudeau.

Podle serveru BBC je nadále odstřižených od zbytku světa několik měst zejména v horských oblastech, do některých z nich musí dovážet zásoby vrtulníky. Deště nyní sice ustaly, meteorologové však varují před další možností srážek ke konci týdne.

Tagy: