CNN Prima News OĽaNO

OĽaNO

Výpis příspěvků ke štítku „OĽaNO“

Slovenský premiér Heger představil novou stranu. Vládě bude šéfovat i po odchodu z OLaNO

7. března 2023 12:31

Slovenský premiér Eduard Heger představil novou stranu Demokraté, se kterou chce jít do voleb. Tvoří ji lidé z různých politických subjektů, kteří se spojili do jednoho uskupení. Mimo něj jsou tvářemi nové partaje také čtyři současní ministři v demisi. Oni i Heger mají, a to i přes změnu svého politického dresu, zůstat ve svých vládních funkcích až do blížících se předčasných voleb.

Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu vládu. Předčasné volby na Slovensku chce co nejdřív

16. prosince 2022 14:14

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna ve čtvrtek vyslovila nedůvěru. Hegerův kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Čaputová současně vybídla politiky k dohodě na uspořádání předčasných voleb v prvním pololetí příštího roku. V řádném termínu by se volby konaly v únoru 2024.

Podepsal, rozmyslel, vytrhl. To se ještě nestalo, popsal zmatek kolem demise Matoviče expert

16. prosince 2022 11:22

Slovenská vláda premiéra Eduarda Hegera padla, poslanci jí většinově vyjádřili nedůvěru. Snad více se ale hovoří o tom, jak ministr financí a předseda nejsilnějšího hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) (ne)doručil svoji podepsanou demisi do prezidentské kanceláře. Tímto tahem naprosto šokoval ostatní slovenské politiky i experty. Ve vysílání CNN Prima NEWS se nad Matovičovým krokem podivoval i slovenský politolog Ján Baránek.

KOMENTÁŘ: Matovič a spol. končí. Slováci potřebují tvrdý pád na dno, ne dlouhou agónii

16. prosince 2022 07:32

Slovenská vláda po měsících balancování nad propastí definitivně padla. Končí tak kabinet, do něhož demokraticky smýšlející Slováci vkládali velké naděje, které však zůstaly nenaplněny. A je to vlastně dobře. Koalice okolo Igora Matoviče totiž namísto čistky veřejného prostoru proslula zejména chaosem, neustálým lavírováním, urážkami a arogancí. Je tak lepší, že agónie nebyla prodlužována. I za cenu možného návratu toho nejhoršího.

Slovenská vláda padla, Národní rada jí vyslovila nedůvěru. Čaputová odvolá kabinet v pátek

15. prosince 2022 18:34

Na Slovensku padla vláda. Kabinet premiéra Eduarda Hegera prohrál klíčové hlasování v Národní radě, kde mu nadpoloviční většina poslanců vyslovila nedůvěru. Koalici nepomohla ani nabídka hojně kritizovaného ministra financí a šéfa hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, že ze své funkce odstoupí. Ten si svůj krok nakonec v poslední chvíli rozmyslel. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vládu odvolá v pátek.

KOMENTÁŘ: Slovenská vláda beznaděje. Matovič promrhal šanci a umetl cestu zpět Ficovi

5. září 2022 22:49

Tragikomedie v přímém přenosu. Slovenská vláda se znovu rozpadá a opět je u toho duo Richard Sulík a Igor Matovič. Dvojice nesmiřitelných rivalů si očividně neuvědomuje, že svým rozchodem nejen, že promarnila naděje Slováků, kteří po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové volali po změně poměrů v zemi, ale hlavně tím umetli cestičku zpět k moci kontroverznímu expremiérovi Robertu Ficovi. Ten znovu nabral na síle a teď se vrací. A s sebou táhne i krajní pravici – své nové spojence.

ANALÝZA: Slovenská vláda stojí před rozpadem. Vaz jí láme souboj dvou egoistů

9. července 2022 09:27

Slovenská vláda se potácí v další krizi. Lídr koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) a ministr hospodářství Richard Sulík oznámil, že jeho partaj ke konci srpna kabinet opustí. Stanovil si však podmínku, za které by SaS zůstala – konec ministra financí a předsedy nejsilnějšího hnutí OLaNO Igora Matoviče. Právě dlouhotrvající rivalita těchto dvou politiků je hlavním důvodem, proč je aktuální vládnoucí koalice jako na trní. Naopak opoziční strany v čele s expremiérem Robertem Ficem si můžou mnout ruce. Co nynější ultimátum znamená?

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi

6. července 2022 19:20

Čtyřčlenná vládní koalice na Slovensku čelí po více než roce nové krizi. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Nechce dál spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem jako členem vlády. Pokud do konce srpna nebude dohodnuto nové uspořádání poměrů v koalici, čtyři ministři za SaS podají demisi, řekl novinářům předseda strany Richard Sulík.

Hrozby smrtí i napadání blízkých. Opozice na nás posílá odpůrce, hlásí slovenská vláda

2. března 2022 09:15

Výhrůžky oběšením či postavením před polní soud, neustálé urážky a označování za vlastizrádce, ale i napadání příbuzných. S tímto chováním se aktuálně potýkají slovenští poslanci vládní koalice, kteří z řad svých odpůrců čelí útokům kvůli obranné dohodě s USA. Internetem navíc kolují adresy vládních poslanců a současná opozice vyzývá, aby lidé chodili protestovat přímo před jejich bydliště.

Slovenský ministr zdravotnictví pod palbou. V covidové krizi odletěl na luxusní dovolenou

30. prosince 2021 23:41

Slovensko se chystá na další vlnu covidu, kterou způsobí nakažlivější varianta omikron. Tamní ministr zdravotnictví si ale přípravu před bitvou vyložil po svém. Vladimír Lengvarský vyrazil před silvestrem na luxusní dovolenou do Ománu a neprošlo mu to bez povšimnutí ani u opozice, ani u jeho „šéfa“. Kolegu totiž nešetřil ani expremiér Igor Matovič a označil ho za „sociálního autistu“. Lengvarský je přitom ve vládě za OLaNO, jehož předsedou je právě někdejší slovenský premiér.