CNN Prima News OĽaNO

OĽaNO

Výpis příspěvků ke štítku „OĽaNO“

Na Slovensku znovu létaly pěsti. Kandidát od Matoviče udeřil muže, odstupuje z kandidátky

Na Slovensku došlo před blížícími se parlamentními volbami k další fyzické potyčce. Kandidát hnutí OLaNO Tomáš Holkovič svého odpůrce dvakrát udeřil pěstí do obličeje. Video z incidentu se začalo šířit po sociálních sítích. Politik se hájí tím, že rvačce předcházelo velmi agresivní chování jeho kritika, který mu měl několikrát plivnout do obličeje. Zároveň sdělil, že z kandidátky odstupuje. Lídr hnutí Igor Matovič vyvození odpovědnosti uvítal.

Inspirace Fialovým Spolu na Slovensku nefunguje. Ze spojování politických stran je fiasko

Na Slovensku se blíží předčasné volby a tamní politická scéna je v těžké krizi. Strany od středu do prava jsou silně rozdrobené. Řadu měsíců se hovořilo o tom, že se partaje sloučí do předvolebních koalic, aby měly šanci uspět například proti expremiérovi Robertu Ficovi a jeho stále posilujícímu Směru-SD. Subjekt jako tuzemské Spolu, tedy koalice premiéra Petra Fialy zahrnující kromě jeho mateřské ODS ještě KDU-ČSL, TOP 09, se na Slovensku nekoná. Debaty o spojování končí naprostým fiaskem.

Slovenský premiér Heger představil novou stranu. Vládě bude šéfovat i po odchodu z OLaNO

Slovenský premiér Eduard Heger představil novou stranu Demokraté, se kterou chce jít do voleb. Tvoří ji lidé z různých politických subjektů, kteří se spojili do jednoho uskupení. Mimo něj jsou tvářemi nové partaje také čtyři současní ministři v demisi. Oni i Heger mají, a to i přes změnu svého politického dresu, zůstat ve svých vládních funkcích až do blížících se předčasných voleb.

Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu vládu. Předčasné volby na Slovensku chce co nejdřív

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna ve čtvrtek vyslovila nedůvěru. Hegerův kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Čaputová současně vybídla politiky k dohodě na uspořádání předčasných voleb v prvním pololetí příštího roku. V řádném termínu by se volby konaly v únoru 2024.

Podepsal, rozmyslel, vytrhl. To se ještě nestalo, popsal zmatek kolem demise Matoviče expert

Slovenská vláda premiéra Eduarda Hegera padla, poslanci jí většinově vyjádřili nedůvěru. Snad více se ale hovoří o tom, jak ministr financí a předseda nejsilnějšího hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) (ne)doručil svoji podepsanou demisi do prezidentské kanceláře. Tímto tahem naprosto šokoval ostatní slovenské politiky i experty. Ve vysílání CNN Prima NEWS se nad Matovičovým krokem podivoval i slovenský politolog Ján Baránek.

KOMENTÁŘ: Matovič a spol. končí. Slováci potřebují tvrdý pád na dno, ne dlouhou agónii

Slovenská vláda po měsících balancování nad propastí definitivně padla. Končí tak kabinet, do něhož demokraticky smýšlející Slováci vkládali velké naděje, které však zůstaly nenaplněny. A je to vlastně dobře. Koalice okolo Igora Matoviče totiž namísto čistky veřejného prostoru proslula zejména chaosem, neustálým lavírováním, urážkami a arogancí. Je tak lepší, že agónie nebyla prodlužována. I za cenu možného návratu toho nejhoršího.

Slovenská vláda padla, Národní rada jí vyslovila nedůvěru. Čaputová odvolá kabinet v pátek

Na Slovensku padla vláda. Kabinet premiéra Eduarda Hegera prohrál klíčové hlasování v Národní radě, kde mu nadpoloviční většina poslanců vyslovila nedůvěru. Koalici nepomohla ani nabídka hojně kritizovaného ministra financí a šéfa hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, že ze své funkce odstoupí. Ten si svůj krok nakonec v poslední chvíli rozmyslel. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vládu odvolá v pátek.

KOMENTÁŘ: Slovenská vláda beznaděje. Matovič promrhal šanci a umetl cestu zpět Ficovi

Tragikomedie v přímém přenosu. Slovenská vláda se znovu rozpadá a opět je u toho duo Richard Sulík a Igor Matovič. Dvojice nesmiřitelných rivalů si očividně neuvědomuje, že svým rozchodem nejen, že promarnila naděje Slováků, kteří po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové volali po změně poměrů v zemi, ale hlavně tím umetli cestičku zpět k moci kontroverznímu expremiérovi Robertu Ficovi. Ten znovu nabral na síle a teď se vrací. A s sebou táhne i krajní pravici – své nové spojence.

ANALÝZA: Slovenská vláda stojí před rozpadem. Vaz jí láme souboj dvou egoistů

Slovenská vláda se potácí v další krizi. Lídr koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) a ministr hospodářství Richard Sulík oznámil, že jeho partaj ke konci srpna kabinet opustí. Stanovil si však podmínku, za které by SaS zůstala – konec ministra financí a předsedy nejsilnějšího hnutí OLaNO Igora Matoviče. Právě dlouhotrvající rivalita těchto dvou politiků je hlavním důvodem, proč je aktuální vládnoucí koalice jako na trní. Naopak opoziční strany v čele s expremiérem Robertem Ficem si můžou mnout ruce. Co nynější ultimátum znamená?

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi

Čtyřčlenná vládní koalice na Slovensku čelí po více než roce nové krizi. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Nechce dál spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem jako členem vlády. Pokud do konce srpna nebude dohodnuto nové uspořádání poměrů v koalici, čtyři ministři za SaS podají demisi, řekl novinářům předseda strany Richard Sulík.