Olympiádu ovládly USA, mají 40 zlatých medailí. Podívejte se na celkové výsledky her

V Paříži bylo rozdáno všech 329 medailových sad a třiatřicáté letní olympijské hry skončily. Hned 40 zlatých získali sportovci ze Spojených států, a umístili se tak na prvním místě tabulky. Druhé místo obsadila Čína, která sice získala také 40 zlatých, celkově má ale nižší počet cenných kovů. Na třetím místě se umístili Japonci s 20 zlatými medailemi. Pořadatelská Francie skončila pátá. Češi obsadili sedmadvacáté místo se ziskem tří zlatých a dvou bronzových medailí. Jde tak o nejhorší výsledky v historii.

Třiatřicáté letní olympijské hry jsou u konce. Definitivně je uzavře závěrečný ceremoniál, který se koná v neděli od 21 hodin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fuksa zlikvidoval soupeře, říká kanoista Radoň. Šampionova babička tvrdí, že vyhrál díky dceři

Česko bude mít na slavnostním závěru poprvé dva vlajkonoše – oštěpařku Nikoli Ogrodníkovou, která získala bronzovou medaili a kanoistu Martina Fuksu, který vybojoval zlato.

Celkově Češi získali pět medailí a obsadili tak sedmadvacátou příčku. Kromě již zmíněných to byly další dvě zlaté – Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč za tenisovou čtyřhru a kajakář Josef Dostál za závod na 1000 metrů. Druhý bronz pak přidali šermíři Jakub Jurka, Martin Rubeš, Jiří Beran a Michal Čupr.

Přestože Češi zaznamenali nejhorší výsledek v historii, předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval i šéf mise Martin Doktor na tiskové konferenci hodnotili bilanci spíše pozitivně.

Pořadí zemí se určuje podle zlatých medailí. Nejvíce jich získaly Spojené státy a Čína (obě země 40). Třetí bylo Japonsko (20). O umístění v tabulce tak rozhodly až další cenné kovy. Těch získaly USA více, a skončily tak první. Například sousední Slovensko vybojovalo jediný cenný kov – bronz získal kanoista Matej Beňuš.

Na olympijských hrách soutěžilo celkem 10 714 sportovců z 204 zemí světa, včetně neutrálních sportovců a uprchlického týmu. Z Česka se jich účastnilo 111. Paříž se stala spolu s Londýnem druhým městem v historii, kde se hry konají již potřetí. Letní olympijské hry se zde konaly také v letech 1900 a 1924.

(zdroj: olympics.com)

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Absurdita a risk, komentuje nástup zápasnic se zvýšeným testosteronem česká boxerka