Olympionik Svoboda hájil návrat Rusů do závodů. Snesla se na něj vlna kritiky, Černochová zuří

Měl by se hodit do té fešácké uniformy a odjet na měsíc na Libavou pomáhat s výcvikem ukrajinských vojáků, reagovala na slova olympijského vítěze Davida Svobody ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Bývalý sportovec ve středu prohlásil, že souhlasí s rozhodnutím Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který doporučil start Rusů a Bělorusů na soutěžích. Podle ministerstva obrany Svoboda zpochybňuje zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině. Svoboda svá vyjádření následně na sociálních sítích mírnil.

„Můj osobní názor je v souladu s tím, jak otočil Mezinárodní olympijský výbor během toho roku a aktuálně doporučuje účast Rusů a Bělorusů. Dobře totiž ví, že není možné jejich účast zakázat, a neporušit tím všechny dokumenty, ke kterým se zavázal,“ řekl ve středečním rozhovoru pro veřejnoprávní televizi Svoboda.

Olympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna 2012, který je zároveň předsedou Komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV), následně uvedl, že olympijská charta, ve které se mluví také o podpoře mírové společnosti, už dávno nikoho nezajímá.

ČTĚTE TAKÉ: Bach lobbuje za návrat Rusů, ne všichni jsou mu vděční. Omluvte se, žádá „bezcitná“ trenérka

„Válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, první obětí každého válečného konfliktu je pravda,“ uvedl v rozhovoru olympionik. Na to, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

Od prohlášení Svobody, který je členem Armádního sportovního centra (ASC) Dukla se následně distancovalo také ministerstvo obrany. Podle vyjádření resortu bývalý pětibojař „relativizoval a zpochybňoval zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině“.

Ostřeji na sociálních sítích reagovala ministryně obrany Černochová. „Není normální, aby ruští a běloruští sportovci jeli na olympiádu, na kterou Ukrajinci nepojedou, protože brání svou vlast nebo je zabili. Nepochopím, jak tohle voják a olympionik může zpochybňovat!“

V další reakci ministryně navrhla, aby jel Svoboda pomáhat s výcvikem ukrajinských vojáků a poslechnul si, co si o jeho názoru myslí oni. Podle bývalého hokejového brankáře Dominika Haška olympionik podpořil ruskou propagandu, zločiny včetně genocidy na ukrajinských dětech a musí za to nést následky.

Nejsem ďáblův advokát

Svoboda na vlnu kritiky reagoval vyjádřením na sociální síti. Podle něj bylo jeho záměrem prezentovat neutrální stanovisko Komise sportovců ČOV. „V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců,“ uvedl bývalý pětibojař.

„Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla nešťastně a zřejmě způsobila zcela jiný dojem, než jak jsem to měl v úmyslu. Do domnělé pozice ,ďáblova advokáta‘ ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru,“ uvedl Svoboda. „Nebojte se, nejsem na špatné straně. Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě,“ dodal.

Tagy:
Olympijské hry Ukrajina Dominik Hašek Český olympijský výbor Jana Černochová Mezinárodní olympijský výbor Rusko David Svoboda moderní pětiboj Ministerstvo obrany České republiky ruská invaze na Ukrajinu