reklama

Omikronová vlna udeří v Česku už za několik dní. Co nás podle odborníků nejvíce ochrání?

Dvě dávky očkování nebo protilátky u nové varianty koronaviru omikron nestačí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj je omikron stejně infekční jako spalničky. Odborníci očekávají, že omikronová vlna zasáhne Česko ve velkém už v příštím týdnu.

reklama

Omikron se začíná masivně šířit všude po Evropě. Podle odborníků je jen otázka několika dnů, kdy nová varianta bude dominovat i u nás. „Je čtyřikrát více infekční než delta. Pořád očekáváme více nakažlivou variantu, ale méně patogenní,“ podotkl biochemik Zdeněk Hostomský.

„Na omikron vakcíny vůbec neplatí. Předchozí nákaza virem a očkování poskytuje zhruba 20% ochranu, což nic není. S tím by vláda už měla začít pracovat,“ sdělil v pořadu Co Čech, to politik! Flegr.

Imunolog Václav Hořejší vidí naději v posilující dávce vakcíny. „Omikron je zrádný v tom, že dokáže uniknout protilátkám. To, co se zdá, že funguje, jsou tři dávky očkování. Nebo hybridní imunita – tedy prodělání a očkovaní,“ uvedl. Stejného názoru je i Hostomský. „Dobrá kombinace je nejdříve se naočkovat a pak se nakazit. To je zatím to nejlepší, co máme,“ myslí si.

Psychologa vyhledávají i zdravotníci

Omikron budí obavy zejména kvůli tomu, že o novém typu koronaviru stále nemáme dostatek informací. „Data nejsou. V Izraeli je 180 případů omikronu, z toho 120 je u plně očkovaných lidí. To je velmi varovná zpráva,“ mínil poslanec Julius Špičák (ANO). Poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) pak nabádá k očkování posilující dávkou. „Musíme se rychle naočkovat třetí dávkou. To je úkol vlády. Musí být dostatečná kapacita očkovacích center. A to i během svátků,“ vybízel.

Česko čelí koronaviru už téměř dva roky. I kvůli tomu lidé čím dál častěji vyhledávají pomoc psychologa. Podle dostupných dat vyhledávají psychology ve velkém i samotní zdravotnicí, kteří pracují už několik měsíců v neustálém stresu.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama