reklama

Pirk: S povinným očkováním musíme zakázat i bůček. Vakcína není Tečka, ale otazník

Pokud by podle kardiochirurga Jana Pirka vláda přistoupila k povinnému očkování, mohla by rovnou lidem zakázat jíst bůček. I nezdravé jídlo totiž může přispět k infarktu, což znamená náklady pro zdravotnický systém. Řekl to v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

reklama

„Jsem proti čemukoli povinnému, to bychom mohli zakázat jíst bůček. V demokratickém státě bychom se měli rozhodnout dobrovolně,“ prohlásil v pořadu Co Čech, to politik! kardiochirurg Jan Pirk. Lidé, kteří nemají zdravý životní styl, jsou totiž náchylnější třeba k infarktu. Podle této metafory by tak měli přispívat více do zdravotního pojištění, stejně jako neočkovaní.

On sám se nechal sice proti covidu naočkovat, k vakcíně má však určité výhrady. „Očkování nevidím jako všespasitelné. Nelíbí se mi ho označovat jako Tečka, spíše by to měl být otazník,“ pustil se do vládní kampaně, která měla motivovat Čechy k vakcinaci.

Kampaň, která nesla název Udělejme tečku za koronavirem, přitom získala ocenění od Asociace komunikačních agentur. Zároveň je ale jasné, že dvě dávky vakcíny nebudou znamenat „tečku“ za koronavirem. Vláda totiž vyzývá k přeočkování.

Pirk ve vysílání CNN Prima NEWS dále sdělil, že je příznivec očkování, avšak osvědčeného. „Byl jsem ujištěn, že vakcína je vyzkoušená a nechal jsem si ji píchnout. Měl jsem Tečku, bezinfekčnost do roku 2025, a ejhle, po třech měsících to zmizelo,“ zkritizoval dále.

Koronavirus jako chřipečka?

Dalšího průběhu pandemie koronaviru se neobává. „Myslím, že je to nový vir jako chřipka, je to příroda. Pokud je omikron tak nakažlivý, tak zdravá část populace ho má prodělat,“ uvedl Pirk, který je průkopníkem imunity z prodělání nemoci.

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík však upozornil, že jako nejlepší imunita se jeví prodělání nemoci v kombinaci s očkováním. Dodal také, že on sám by pro povinné očkování proti koronaviru byl.

S povinným očkováním by souhlasil i biolog Jaroslav Flegr. Aktuální vakcína však podle něj není tak účinná. „S omikronem tu nemáme nikoho promořeného a proočkovaného. To platilo na deltu. Omikron získanou imunitu ignoruje, kterou mají dvě dávky nebo kteří prodělali,“ varoval Flegr. Nynější vakcíny poskytnou ochranu z 18 až 20 procent.

Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, z šíření varianty omikron panují obavy. Nová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla Sněmovnu nežádat o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí 25. prosince. Podle premiéra to ale neznamená rozvolňování. Kabinet chce v boji proti šíření nákazy využívat jiné nástroje a je připraven reagovat, pokud se situace zhorší. O protiepidemických opatřeních platných do konce roku bude vláda jednat ve středu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama