Pirk: S povinným očkováním musíme zakázat i bůček. Vakcína není Tečka, ale otazník

Pokud by podle kardiochirurga Jana Pirka vláda přistoupila k povinnému očkování, mohla by rovnou lidem zakázat jíst bůček. I nezdravé jídlo totiž může přispět k infarktu, což znamená náklady pro zdravotnický systém. Řekl to v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

„Jsem proti čemukoli povinnému, to bychom mohli zakázat jíst bůček. V demokratickém státě bychom se měli rozhodnout dobrovolně,“ prohlásil v pořadu Co Čech, to politik! kardiochirurg Jan Pirk. Lidé, kteří nemají zdravý životní styl, jsou totiž náchylnější třeba k infarktu. Podle této metafory by tak měli přispívat více do zdravotního pojištění, stejně jako neočkovaní.

On sám se nechal sice proti covidu naočkovat, k vakcíně má však určité výhrady. „Očkování nevidím jako všespasitelné. Nelíbí se mi ho označovat jako Tečka, spíše by to měl být otazník,“ pustil se do vládní kampaně, která měla motivovat Čechy k vakcinaci.

Kampaň, která nesla název Udělejme tečku za koronavirem, přitom získala ocenění od Asociace komunikačních agentur. Zároveň je ale jasné, že dvě dávky vakcíny nebudou znamenat „tečku“ za koronavirem. Vláda totiž vyzývá k přeočkování.

Pirk ve vysílání CNN Prima NEWS dále sdělil, že je příznivec očkování, avšak osvědčeného. „Byl jsem ujištěn, že vakcína je vyzkoušená a nechal jsem si ji píchnout. Měl jsem Tečku, bezinfekčnost do roku 2025, a ejhle, po třech měsících to zmizelo,“ zkritizoval dále.

Koronavirus jako chřipečka?

Dalšího průběhu pandemie koronaviru se neobává. „Myslím, že je to nový vir jako chřipka, je to příroda. Pokud je omikron tak nakažlivý, tak zdravá část populace ho má prodělat,“ uvedl Pirk, který je průkopníkem imunity z prodělání nemoci.

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík však upozornil, že jako nejlepší imunita se jeví prodělání nemoci v kombinaci s očkováním. Dodal také, že on sám by pro povinné očkování proti koronaviru byl.

S povinným očkováním by souhlasil i biolog Jaroslav Flegr. Aktuální vakcína však podle něj není tak účinná. „S omikronem tu nemáme nikoho promořeného a proočkovaného. To platilo na deltu. Omikron získanou imunitu ignoruje, kterou mají dvě dávky nebo kteří prodělali,“ varoval Flegr. Nynější vakcíny poskytnou ochranu z 18 až 20 procent.

Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, z šíření varianty omikron panují obavy. Nová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla Sněmovnu nežádat o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí 25. prosince. Podle premiéra to ale neznamená rozvolňování. Kabinet chce v boji proti šíření nákazy využívat jiné nástroje a je připraven reagovat, pokud se situace zhorší. O protiepidemických opatřeních platných do konce roku bude vláda jednat ve středu.

Tagy: