CNN Prima News Opavsko

Opavsko

Výpis příspěvků ke štítku „Opavsko“

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

17. října 2021 05:59

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

28. září 2021 05:28

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří

18. května 2021 05:56

Pivo je pivo. A chuť na čepované si štamgasti z Opavska nenechají zkazit statistikou, takže na předzahrádce starosvětské hospody Na Rynku v Dolním Benešově je v pondělí odpoledne plno. Zatímco Praha v pondělí ráno hlásila 54 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden, tady v okrese Opava eviduje ministerstvo zdravotnictví 163 infikovaných za posledních sedm dnů. Nejvíce v celé republice.

Oslava jako ohnisko jihoafrické mutace. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě

12. května 2021 12:01

Hygienici v Moravskoslezském kraji prověřují nákazu jihoafrickou mutací koronaviru u osmi lidí. Vyplývá to z údajů Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). V kraji přibylo v úterý 251 potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti pondělí je to o 42 nakažených méně. Proti minulému úterý je to o 97 nakažených méně.

Rizikové skóre PES činilo 71 bodů, díky antigenním testům se ale snížilo na 61

16. prosince 2020 08:16
Aktualizováno

Rizikové skóre PES o započtení antigenních testů zůstává na 61 bodech. Česká republika je tak pátý den ve 4. stupni. V úterý zdravotníci provedli 10 092 antigenních testů, které prokázaly 7 889 nákaz koronavirem. A právě tady zaznamenává PES naopak nárůst, kvůli kterému byly hodnoty před započtením testování na 71 bodech.

On-line učitelka: Je to práce na dva úvazky, ale všichni už umí číst, psát a počítat

24. května 2020 05:09

„Baf!!! Kdo se nelekl, neumí číst.“ S takovým nápisem na tričku pózovala tento týden učitelka Klaudie Lišková před kamerou v notebooku. A prvňáčci průpovídku museli bezchybně přečíst, jinak by neprošli přezkoušením na závěr on-line výuky. Ta pro kantorku stejně nekončí. Ve třídě má dvacet dětí, do školy v pondělí 25. května nastoupí jen třináct z nich. Ostatním se bude muset věnovat i dál přes počítač. Odpoledne, ve volném čase.