Rusko přišlo o hokejové MS, mělo se hrát příští rok v Petrohradu. Federace dlouho váhala

Doposud Rusko živilo malou naději, že by přece jen mohlo i přes invazi na Ukrajinu příští rok pořádat hokejový šampionát. Nicméně Mezinárodní hokejová federace (IIHF) očekávaný a z mnoha stran žádaný krok se zpožděním přece jen učinila. Organizaci mistrovství světa po zasedání rady v Curychu státu Vladimira Putina odebrala, s tím, že náhradní hostitel bude oznámen během nadcházejícího MS ve Finsku.

IIHF již v únoru Rusko vyloučila z letošního světového šampionátu v reakci na invazi na Ukrajinu. Stejně jako Bělorusku, které se na vojenském útoku podílí, pozastavila účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích do odvolání. Rusko vedle toho přišlo i o pořadatelství juniorského MS, které se mělo na přelomu roku konat v Novosibirsku a Omsku.

„Stejně jako v případě juniorského mistrovství Rada vyjádřila značné obavy ohledně bezpečného pohybu hráčů a funkcionářů při cestě do Ruska, z Ruska a v rámci Ruska,“ uvedli představitelé IIHF na oficiálním webu.

Náhradní pořadatel příštího šampionátu bude určen v květnu na kongresu IIHF ve Finsku, kde se vrcholná akce sezony koná letos. Podle původních plánů se o odebrání MS 2023 Rusku mělo jednat v Tampere, ale funkcionáři federace své rozhodnutí uspíšili, aby nový hostitel získal více času na přípravu.

Teoreticky by místo Ruska mohlo šampionát pořádat Česko, kde se má MS konat o rok později, tedy v roce 2024. Variantou je i přidělení turnaje Švýcarsku, které usilovalo o akci v roce 2020, ale ta se kvůli koronaviru vůbec nekonala.

Tagy: