Většina přespolních hráčů z hokejové KHL kuje plány, jak se zbavit kontraktu a mít možnost hrát jinde. Skrze válku na Ukrajině a její důsledky si nedovedou představit dále působit v zemi agresora. Slovenský obránce Michal Čajkovský jde proti proudu. Za každou cenu si chce místo v Rusku udržet. A obětuje tomu dokonce mistrovství světa.
Čajkovský byl členem slovenského kádru i při historické cestě na olympijských hrách v Pekingu za bronzovou medailí. Nebylo proto divu, že figuroval v plánech trenéra reprezentace Craiga Ramsayho i pro blížící se mistrovství světa ve Finsku. Zvlášť při kupících se omluvenkách se každý osvědčený hráč hodí. Nicméně i od Čajkovského přiletěla slova ve stylu: „Pardon, kouči, nepojedu.“
Úprk za 30 milionů korun. Penále ukazuje, proč KHL po začátku války neopustilo více hráčů
Jak může KHL pokračovat a proč zahraniční hráči neodejdou? Podobnou otázku si krátce po začátku války na Ukrajině kladlo mnoho hokejových fanoušků. Soutěž, která má být jednou z výkladních skříní Ruska, na harmonogramu nic neměnila, play-off se rozjelo a často bylo doprovázeno propagandistickými prvky. I když se to leckterým hokejistům mohlo protivit, jen tak odejít nemohli.
Proč? Na rozdíl od jiných jistě absentujících či hokejistů, nad kterými visí otazník, za to nemůže zranění. Na vině je naopak obava z úrazu. Devětadvacetiletý obránce je v KHL už šest let. Sezonu 2021–2022 začal v Dynamu Moskva, pak se stěhoval do Sibiru Novosibirsk. Zřejmě se mu v této organizaci zalíbilo a chce v ní zůstat, co nejdéle to půjde.
Od 24. února, kdy začala válka na Ukrajině, dělá mnoho zahraničních hráčů z KHL vše pro to, aby mohli soutěž opustit. Třeba kvůli sankcím dopadajícím na Rusko snižujícím hodnotu rublu a tedy i výplaty, případně přesvědčení, že v zemi agresora si vydělávat nechtějí. Ale vyvázat se není snadné.
Už je jisté, že v soutěži nebudou dále působit dva týmy, které byly považovány za její pevnou součást – Jokerit Helsinky a Dinamo Riga. Když vedení klubů vidělo, co Rusko páchá na území suverénního státu, rozhodlo se z převážně ruské společnosti vystoupit. Hokejisté z KHL, kteří mají stále platný kontrakt na další sezony, musí v případě předčasného odchodu zaplatit nebetyčné penále.
Tady se nic neděje, bojuje se na Ukrajině
Čajkovský ale evidentně nepatří do skupiny, již lze nazvat „chci pryč, čím dřív, tím líp“. Naopak i přes řadu možností, kde v Evropě hrát, chce setrvat v soutěži, která se během play-off nebránila do zápasového programu zařadit válečnou propagandu.
MS hokej 2024
„Michal Čajkovský komunikoval se svým klubem v Novosibirsku a agentem. Bylo mu řečené, že v případě zranění mu nebude obnovený kontrakt, proto se rozhodl, že zůstane doma, aby neriskoval zranění,“ oznámil generální manažer slovenského národního týmu Oto Haščák.
Na Slovensku se kvůli tomu spustila vlna nepochopení. Někteří fanoušci navrhovali, že by měl bývalý bek pražské Sparty na šampionát ve Finsku vyrazit a dobrovolně si přivodit zranění, aby byl osvobozený od angažmá v Rusku. Protože naprostá většina „legionářů“, kterým už vypršela smlouva, si oddechla. A i ti, kteří jsou vázaní ještě na příští ročník, přemýšlejí, jak prchnout. Třeba takový český brankář Šimon Hrubec.
Už z rozhovoru pro Šport24.sk ze začátku března bylo patrné, že Čajkovského válka netrápí tolik jako jiné. „Nevidím důvod, aby někdo odcházel. Tady se nic neděje, bojuje se na Ukrajině. Je to smutné, co se děje a doufáme, že se boje ukončí co nejdříve. Liga pokračuje a hrát se bude. Mění se to ovšem každý den, takže uvidíme, co bude,“ uvedl.
Kromě Čajkovského nemohou Slováci nově počítat ani s obráncem Christiánem Jarošem a brankářem Denisem Godlou, oba jsou zranění. Slováci naopak povolali mladého gólmana Rastislava Eliáše, dalšího brankáře Dominika Riečického, mladoboleslavského beka Adama Jánošíka a zadáka z Košic Ladislava Romančíka.