reklama

Osmdesátiletou babičku uškrtil a okradl. Soud potvrdil mladíkovi 17 let

Za loňskou vraždu své babičky v Brně si dvacetiletý mladík definitivně odpyká 17 let. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání muže, který žádal nižší trest. Muž se k vraždě s majetkovým motivem přiznal. Osmdesátiletou ženu uškrtil, vzápětí jí ukradl peníze a šperky. Vraždu podle kriminalistů plánoval, hrozilo mu 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

reklama

Muž si podal odvolání jen do výroku o trestu. Podle soudců z vrchního soudu není trest nepřiměřeně vysoký, aby jej soud snižoval. „Na jedné straně jsou zde polehčující okolnosti, a to, že čin spáchal ve věku blízkému věku mladistvého a k činu se plně doznal. Na druhou stranu mu přitěžovalo to, že trestný čin provedl lstivě a na starší osobě a spáchal více trestných činů,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Vnuk babičku uškrtil

Tělo ženy našli policisté loni v prosinci. Vyšetřování kriminalistů od začátku směřovalo k tomu, že pachatel je příbuzný oběti, což se i potvrdilo. Policie mladého muže zadržela tři dny po vraždě. Mladík policistům řekl, že potřeboval peníze. Ukradl asi 15 000 korun a zlaté šperky, které dal do zastavárny. Peníze následně použil pro vlastní potřebu. Část podle policie prohrál na automatech, za něco koupil drogy.

U krajského soudu vyšlo najevo, že nezaměstnaný mladík se vloupal do domu babičky již dříve, o několik týdnů později se sem vrátil s úmyslem vraždit. Babička jej pozvala dál a ve chvíli, kdy se otočila, přehodil jí přes hlavu škrtidlo a škrtil ji asi čtvrt hodiny. Poté si zavolal taxi a odjel peníze utratit. Část zlata ze zastavárny se policii podařilo zajistit. Muž byl v minulosti jednou soudně trestaný pro majetkový delikt.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama