Takhle vypadá osmikilové hnízdo agresivních sršní z Plzně. Vědci hledají nové královny i larvy

hnízdo sršní asijských

Hnízdo nebezpečných sršní už zkoumají vědci

Hnízdo nebezpečných sršní asijských, které v pondělí odpoledne zlikvidovali hasiči v Plzni, už zkoumají vědci. Šlo o první potvrzený výskyt tohoto predátora v Česku, kterého se obávají hlavně včelaři. Část hnízda se podařilo zachránit a v úterý se dostalo do rukou odborníků na hmyz.

Osm kilo a bezmála 80 centimetrů. Podařilo se zachránit zhruba tři čtvrtiny hnízda. „Budeme odstraňovat jednotlivé sršně. Jsou odumřelé a vystříkané insekticidem. Budeme případně zkoumat, jestli se tam nenachází nějaké nové královny, a také vyndáme larvy,“ popsal entomolog Jan Walter ze Západočeského muzea v Plzni pro CNN Prima NEWS s tím, že sršně si hnízdo stavějí tak, že míchají sliny s kůrou stromu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Agresivní staford děsí pražské Řepy, útočí na lidi i psy. Vběhli mu do tlamy, hájí se majitel

Sršeň asijská se od té, kterou lidé znají z Čech, liší některými znaky. „Ona je na hřbetu trochu tmavší, je menší a hlavně létá úplně jiným způsobem než naše. Ve vzduchu se podobá spíše masařce,“ vysvětlil Jan Bureš ze Západočeského muzea v Plzni. Nebezpečná je především pro včely, které zabíjí. „Největším magnetem pro sršeň je v současné době břečťan, potom pámelník a plody jabloně,“ sdělil Bureš.

Některé uhynulé sršně asijské teď pracovníci muzea budou dávat k dispozici jiným vědeckým institucím.

Hasiči v koruně akátu likvidovali hnízdo v plzeňských Skvrňanech. A nebylo to nic jednoduchého. Zásah totiž trval přes dvě hodiny. Teprve až poté, co hasiči změnili stanoviště, se jim podařilo dostat se do těsné blízkosti.

Pro Česko je to první případ, v Evropě je ale tento druh už poměrně známý. „Kolegové z Bavorska ji objevili před pár lety, takže se dalo čekat, že se začne objevovat i na našem území,“ řekl Walter. „Čekali jsme, že se objeví. Mysleli jsme si, že to přes Německo bude postupovat několik let,“ sdělil včelař Pavel Mach, který má úly kilometr od místa, kde ochránci přírody hnízdo vypátrali.

Tagy:
Německo Evropa sršeň Plzeň sršeň asijská larva hnízdo Česko Jan Bureš Západočeské muzeum v Plzni Jan Walter Pavel Čech