Řemeslník může vydělávat i 200 tisíc korun, říká expert. Shání se hůř než programátor
sršeň asijská
Výpis příspěvků ke štítku „sršeň asijská“
Nebezpečná sršeň asijská je opět v Česku. Hnízdo invazního hmyzu museli likvidovat experti
Invazivní sršeň asijská se vyskytla na Opavsku. Jde o první ověřený výskyt tohoto druhu ve Slezsku a na Moravě, uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová. Dodala, že nalezené hnízdo nechali pracovníci agentury zlikvidovat. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech.
Sršeň asijská by se brzy mohla vrátit do Česka, varují včelaři. Na predátora chystají pasti
Sršeň asijská by se mohla podle názoru odborníků znovu objevit na českém území v létě. Invazivní druh, který decimuje včelstva, již byl zaznamenán v Rakousku. S včasným odhalením nebezpečného predátora pomáhají moderní technologie a speciální pasti.
Čeká nás velmi špatný rok, bědují včelaři. Mrazy zničily květy, hrozbou je i sršeň asijská
Slunečné a teplé počasí v příštích dnech vystřídá déšť a teploty kolem dvaceti stupňů. Prudké změny vnímají nejen lidé, ale především příroda. Nedávné mrazy měly dopad například na včely. Předtím totiž nebyly v plné síle a teď čekají na teplejší dny, až rozkvetou další rostliny. Hrozbou je ale i sršeň asijská. Ochránci přírody již rozmístili několik pastí.
Nebezpečné sršně asijské se znovu ukázaly v Česku. Objevily se při vykládce kamionu z Francie
Do České republiky se opět dostaly invazní sršně asijské. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Evropská unie cizokrajný druh, který napadá a zabíjí včely, považuje za riziko pro biodiverzitu, připomněl slovenský Nový Čas. Hmyz se v Česku poprvé objevil v říjnu minulého roku.
Takhle vypadá osmikilové hnízdo agresivních sršní z Plzně. Vědci hledají nové královny i larvy
Hnízdo nebezpečných sršní asijských, které v pondělí odpoledne zlikvidovali hasiči v Plzni, už zkoumají vědci. Šlo o první potvrzený výskyt tohoto predátora v Česku, kterého se obávají hlavně včelaři. Část hnízda se podařilo zachránit a v úterý se dostalo do rukou odborníků na hmyz.
Velké hnízdo sršní asijských našli v koruně stromu na Plzeňsku. Hasiči je otrávili
Hasiči zlikvidovali ve čtvrtek odpoledne velké hnízdo sršní asijských, které bylo v koruně akátu v plzeňských Předních Skvrňanech. Bylo ve výšce zhruba 15 metrů, o trochu větší než lidská hlava. Hnízdo tam našli ochránci přírody v neděli v podvečer, další hnízda neobjevili, řekl Zdeněk Myslík z plzeňské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), na síti X o nálezu informoval také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde o první potvrzený nález tohoto invazního druhu hmyzu v ČR, který se specializuje na lov včel. Podle přírodovědců se sršeň asijská do ČR dostala zřejmě kamionem ze Španělska.
Obávaná sršeň asijská již útočí v Česku. Za hodinu umí zlikvidovat celé včelstvo, říká expertka
Do Česka dorazila sršeň asijská. Ochránci přírody v pátek narazili v Plzni na několik exemplářů dravého druhu hmyzu. Radost z toho nemají. Pro lidi by sice neměl být větší hrozbou než sršeň obecná, velkým rizikem je ale pro včely. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové je jedna sršeň asijská schopna za den zlikvidovat až 50 včel.
Agresivní sršeň, která napadá lidi, se poprvé objevila v Česku. Zaznamenali ji v Plzni
Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje v Česku, poprvé byla nalezena ve čtvrtek v Plzni. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel. O prvním potvrzeném nálezu v Česku informovala v pátek Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), která invazní druhy sleduje. Agentura se nyní snaží šíření sršně zamezit, důležité je podle ní najít a zlikvidovat hnízdo.
Čeští včelaři bijí na poplach. Agresivní sršeň je u hranic, plení úly a zuřivě útočí i na lidi
Sršeň asijská je považována za velkou hrozbu pro evropské včelařství. Po zprávách o jejím výskytu v Maďarsku se na její přílet začali připravovat i čeští včelaři. Jak uvedla předsedkyně jejich svazu Jarmila Machová pro CNN Prima NEWS, dříve nebo později tento agresivní hmyz dorazí i do tuzemska. Oslovení malí včelaři mají o své chovy obavy, sršeň asijská je totiž schopná vyhubit celá včelstva a v Evropě nemá přirozené nepřátele. „Mohu zúžit česno, ideálně mít silná včelstva, ale co jinak mohu dělat?“ ptal se jeden ze včelařů. Na přílet agresivních sršní se začínají připravovat i hasiči. Není totiž nebezpečná jen pro včely, ale i pro lidi.
Agresivní sršně se blíží k Česku. Cyklistu pronásledují i stovky metrů, pak ho pobodají
Sršně asijské se šíří Evropou. Před nedávnem byl tento druh, který je podle odborníků mimořádně agresivní a aktivně neútočí jen na včely, ale i na lidi a zvířata, zaznamenán v Maďarsku.
Evropa čelí invazi zabijáckých sršní. Útok dravého roje může být pro člověka smrtelný
Na Evropu se žene z Asie pohroma v podobě sršní asijských. Mohou být smrtelně nebezpečné pro lidi i pro včelstva, píše web deníku Kronen Zeitung. Dravý hmyz, který se objevil mimo jiné i v Německu, může zabít až 80 včel denně.
Evropské včely v ohrožení? Z Asie sem míří sršní zabiják
Sršeň asijská míří do Evropy. Zatímco pro člověka nepředstavuje velké riziko, pro evropské včely může být výskyt invazivního druhu sršně z Asie velkým nebezpečím. Informaci poskytl server BBC.