reklama

Ostrá hádka o stavu Zemana: Jste úplně mimo, osočovali se navzájem Hilšer a Hasenkopf

V pořadu 360° na CNN Prima NEWS došlo k ostré hádce mezi senátorem Markem Hilšerem (MHS) a právníkem Pavlem Hasenkopfem. Hosté debaty se neshodli v tom, jak by se zákonodárci měli postavit ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana.

reklama

Předsedové všech sněmovních stran se v úterý seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 Ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty se vysloví pro aktivaci zmíněného článku. Zdrženlivější přístup v tomto ohledu zastává premiér Andrej Babiš (ANO) i šéf SPD Tomio Okamura (SPD).

Podle právníka Pavla Hasenkopfa je podstatné především to, zda prezident vnímá a je psychicky v pořádku. „Nejde o pracovní neschopnost. Jde o to, zda je Zeman schopen se rozhodovat a prezidentskou vůli ventilovat navenek. Pokud by to chybělo, tak se teprve pak dostáváme ke článku 66 Ústavy,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Hilšer: Nemůžeme podléhat spekulacím

Senátor Marek Hilšer v tomto ohledu připomněl, že horní komora Parlamentu není institucí, která by věci, jako je zdravotní stav prezidenta, měla posuzovat. „Jako ústavní činitelé nemůžeme podléhat spekulacím a videím. Musíme dát na to, co napíše instituce, jako je Ústřední vojenská nemocnice,“ uvedl.

S tím Hasenkopf nesouhlasil. „To, jestli je způsobilý vykonávat funkci, od toho tam jste vy (senátoři, pozn. red.), ne lékaři. Lékař vám dá znalecký posudek, ne rozsudek. Vy tam jste od toho, abyste uvedli, zda je prezident způsobilý,“ pustil se do Hilšera. Poté senátora osočil z toho, že je mimo. Hilšer mu to oplatil stejnými slovy.

„To Zemanovi vezmeme pravomoci vždy, když bude mít chřipku?“ ptal se Hasenkopf. Na to Hilšer reagoval následovně: „Musíme se chovat podle toho, aby tato země mohla fungovat. Bohužel máme jasné zprávy od lékařů, že toho schopen není. Kdyby měl chřipku, lékaři by asi napsali něco jiného.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama