Ostrá hádka o stavu Zemana: Jste úplně mimo, osočovali se navzájem Hilšer a Hasenkopf

V pořadu 360° na CNN Prima NEWS došlo k ostré hádce mezi senátorem Markem Hilšerem (MHS) a právníkem Pavlem Hasenkopfem. Hosté debaty se neshodli v tom, jak by se zákonodárci měli postavit ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana.

Předsedové všech sněmovních stran se v úterý seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 Ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty se vysloví pro aktivaci zmíněného článku. Zdrženlivější přístup v tomto ohledu zastává premiér Andrej Babiš (ANO) i šéf SPD Tomio Okamura (SPD).

Podle právníka Pavla Hasenkopfa je podstatné především to, zda prezident vnímá a je psychicky v pořádku. „Nejde o pracovní neschopnost. Jde o to, zda je Zeman schopen se rozhodovat a prezidentskou vůli ventilovat navenek. Pokud by to chybělo, tak se teprve pak dostáváme ke článku 66 Ústavy,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Hilšer: Nemůžeme podléhat spekulacím

Senátor Marek Hilšer v tomto ohledu připomněl, že horní komora Parlamentu není institucí, která by věci, jako je zdravotní stav prezidenta, měla posuzovat. „Jako ústavní činitelé nemůžeme podléhat spekulacím a videím. Musíme dát na to, co napíše instituce, jako je Ústřední vojenská nemocnice,“ uvedl.

S tím Hasenkopf nesouhlasil. „To, jestli je způsobilý vykonávat funkci, od toho tam jste vy (senátoři, pozn. red.), ne lékaři. Lékař vám dá znalecký posudek, ne rozsudek. Vy tam jste od toho, abyste uvedli, zda je prezident způsobilý,“ pustil se do Hilšera. Poté senátora osočil z toho, že je mimo. Hilšer mu to oplatil stejnými slovy.

„To Zemanovi vezmeme pravomoci vždy, když bude mít chřipku?“ ptal se Hasenkopf. Na to Hilšer reagoval následovně: „Musíme se chovat podle toho, aby tato země mohla fungovat. Bohužel máme jasné zprávy od lékařů, že toho schopen není. Kdyby měl chřipku, lékaři by asi napsali něco jiného.“

Tagy:
zdraví lékař politika Miloš Zeman ODS Petr Fiala CNN Prima NEWS Senát hádka 360⁰ Pavlíny Wolfové ústava Ústřední vojenská nemocnice Marek Hilšer Pavel Hasenkopf Svoboda a přímá demokracie 360° Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR