CNN Prima News Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky

Výpis příspěvků ke štítku „Ostře sledované vlaky“

Bohumil Hrabal skočil z pátého patra pod vůz ošetřujícího lékaře. Před smrtí viděl nebožtíka

Postřižiny, Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále. To je jen stručný výčet věhlasných filmů, které podle předlohy knih Bohumila Hrabala natočil režisér Jiří Menzel. Světoznámý, ale zato svérázný spisovatel, velký milovník koček a piva svůj život ukončil ve svých dvaaosmdesáti letech sebevraždou. V těchto dnech si připomínáme jeho nedožité 109. narozeniny.

Zemřel Josef Somr. Zazářil v Ostře sledovaných vlacích nebo Třech veteránech

Uznávaný divadelní, filmový a televizní herec Josef Somr zemřel ve věku 88 let. Smutnou zprávu oznámila jeho partnerka. Byl dlouholetým členem Národního divadla, Činoherního klubu a zářil například ve filmech Ostře sledované vlaky, Žert, Údolí včel, Soukromá vichřice, v Básnících nebo v seriálech Byl jednou jeden dům, Létající Čestmír či Cirkus Humberto. Obdržel několik cen Thálie i medaili Za zásluhy.

Režisér Ostře sledovaných vlaků Menzel patřil k největším postavám české kinematografie

Laskavá a soucitná poetika jeho filmů přinesla Jiřímu Menzelovi, jehož život se uzavřel ve věku 82 let, světový úspěch už na začátku režisérské kariéry. V roce 1967 získal za Ostře sledované vlaky, natočené podle románu Bohumila Hrabala, Oscara pro cizojazyčný film. Podle Hrabalových knih točil Menzel i později. Dílo filmaře, který se uplatnil též jako osobitý herec ve snímcích svých i cizích, patří k tomu nejlepšímu, co tuzemská kinematografie vytvořila.