Postřižiny, Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále. To je jen stručný výčet věhlasných filmů, které podle předlohy knih Bohumila Hrabala natočil režisér Jiří Menzel. Světoznámý, ale zato svérázný spisovatel, velký milovník koček a piva svůj život ukončil ve svých dvaaosmdesáti letech sebevraždou. V těchto dnech si připomínáme jeho nedožité 109. narozeniny.
Poslední tři měsíce svého života byl Bohumil Hrabal hospitalizován kvůli pohmožděným zádům v pražské nemocnici na Bulovce. Jeho život vyhasl 3. února 1997 po pádu z okna v 5. patře nemocničního pokoje, v němž pobýval sám. Přestože se objevily informace o tom, že se jednalo o nešťastnou náhodu a Hrabal z okna vypadl při krmení ptáků, což býval jeho každodenní rituál, police případ uzavřela jako sebevraždu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dalibor Janda o sebevraždě svého syna, který v jednadvaceti letech skočil z Nuselského mostu. Jaká byla jeho poslední slova?
O této verzi je přesvědčen i profesor Pavel Dungl, přednosta ortopedické kliniky, kde spisovatel ležel. „Ráno jsem k němu přišel a ptám se: ,Jak jsi se vyspal?‘ Jen zabručel: ,Vyspal, vyspal...‘ a pak řekl: ,Dneska na mě Hlaváček mává.‘ ,Cože?!‘ ,Hlaváček na mě mává ze hřbitova,‘ zopakoval. Z okna jeho pokoje bylo vidět až na libeňský hřbitov, kde byl jeho kamarád, básník a malíř Karel Hlaváček, pochován,“ zavzpomínal profesor Dungl na osudný den v rozhovoru pro časopis Reflex.
Všechny oživovací pokusy byly marné
V tu chvíli měl zlé tušení, ale musel odjet na poradu. S Hrabalem se rozloučil se slovy, že si o tom promluví hned, jak se vrátí. „Poradu jsem měl vždycky mezi desátou a půl jednou a tentokrát jsem spěchal. A když jsem přijížděl ke klinice, tak se najednou ozvala rána a tři metry ode mě spadlo tělo. Leželo tváří k zemi, ruce vzpaženy. A já jenom viděl ty bílé nátepníčky, které dostal od své ženy, než umřela. Vyskočil jsem z auta a utíkal k němu. Vzali jsme ho na nosítka, přenesli dovnitř, ale všechny oživovací pokusy byly marné. Na místě byl mrtvý. Víte, co mě nejvíce zarazilo? Nikdy bych nevěřil, že v tom fyzickém stavu, v jakém byl, dokázal vylézt na okno. On si vystavěl stupínek a schůdky z knížek, které tu měl, a po nich vylezl na parapet,“ popsal lékař.
Herec Bareš se chystá na svůj odchod. Proč koupil hrob po legendárním Kemrovi?
Herec Igor Bareš v pořadu 7 pádů Honzy Dědka prozradil, že si pořídil hrob po Josefu Kemrovi. Odprodala mu ho kolegyně z Národního divadla. Hosty pořadu také byli zpěvačka Petra Janů, herečka Bára Jánová a violoncellista Stjepan Hauser.
Vzhlížel ke spisovateli, který se oběsil v mladém věku
Bohumil Hrabal celý život vzhlížel k ruskému spisovateli Sergeji Alexandrovičovi Jeseninovi, který se ve svých 30 letech oběsil a těsně předtím pro přátele uspořádal velkolepou hostinu. „Jesenin byl pro něj gigant. Nejen tím, co napsal, ale i jak žil. Říkával o něm, že to jak ukončil svůj život, je konec hodný velkého literáta. Často se o něm zmiňoval. Měl jsem velké štěstí, že jsem se s panem Hrabalem mohl poznat blíže. Byl to vzácný člověk. Velmi vzdělaný. Pro mě byl jako strejda. Vychovával mě. On uměl žít, uměl jíst, uměl pít, uměl mít potěšení z jednoduchých věcí,“ prozradil o Hrabalovi pro CNN Prima NEWS během svého života režisér Jiří Menzel.
O mimořádné otevření chaty spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku byl zájem: