Otázky a odpovědi ohledně paušální daně. Na co se živnostníci musí připravit v roce 2022

Desítky tisíc živnostníků v Česku již využívá paušální daň, která jim uleví od papírování kolem povinných odvodů a v řadě případů také ušetří až desetitisíce korun. Aktuálně se mohou nový žadatelé hlásit ke vstupu do paušálního režimu. Co však čeká ty, kteří paušální daň již využívají a chtějí nadále pokračovat? Minimálně se zvýší měsíční částka o 525 korun. Jaké jsou odpovědi na nejčastější otázky ohledně paušální daně?

Jak se změní částka

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok na 5 994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2 627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent je 3 267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5 469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Je nutné se hlásit znovu?

Pokud živnostník vstoupil do paušálního režimu již v roce 2021 a nedošlo k porušení podmínek, nemusí opakovaně podat nové oznámení pro setrvání v režimu i pro rok 2022. Nutné je akorát upravit platbu zálohy na novou částku.

Jak si paušální daň zařídit?

Drobní podnikatelé mohou oznámit vstup do paušálního režimu nejen osobně na podatelně finančního úřadu, ale také zasláním přes datovou schránku nebo poštou. Rozhodnutí o tom, že ji živnostník bude využívat, musí oznámit finančnímu úřadu do 10. ledna 2022. Po tomto datu už nebude možné se pro rok 2022 do systému paušální daně přihlásit.

Komu se paušální daň vyplatí?

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani už totiž nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odčitatelné položky, slevy na dani ani daňová zvýhodnění. Někteří odborníci upozorňují, že po zvýšení slevy na poplatníka v daňovém balíčku, který platí rovněž od nového roku, je paušální daň výhodná pro ještě menší část OSVČ, než bylo původně zamýšleno.

Doslova „ternem“ může být paušální daň pro mnohé OSVČ, respektive živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál (třeba autoři textů apod.). „Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, ušetří díky přechodu na paušální daň na odvodech státu 7 001 korun měsíčně, čili 84 012 korun ročně. Pokud má jedno dítě, na které by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí, neboť měsíčně ušetří 5 734 korun. Pokud má dvě děti, ušetří 4 117 korun,“ řekl v minulosti ekonom Lukáš Kovanda.

Komu se naopak nevyplatí?

Paušální daň se nevyplatí například řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. „Ze živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, nepřesahujícími ovšem milionový limit, kteří zároveň nemají děti ani manželku,“ vysvětlil Kovanda.

Tagy: