reklama

Otevřené zahrádky: Provozovatelé hledají skuliny ve vládních nařízeních

V Česku se objevují případy otevřených zahrádek před restauracemi, přestože to vládní nařízení neumožňují. Co není explicitně zakázáno, je povoleno, tvrdí někteří provozovatelé. Zmínka o zahrádkách totiž ve vládním nařízení z 12. října chybí. Většina provozovatelů restaurací v Česku ale zahrádky neprovozuje a přijde jim nespravedlivé, že některé mají otevřeno.

reklama

„Mám zahrádku zaplacenou už od února až do 15. listopadu kvůli Dušičkám. Na rozdíl od těch ostatních ji mám povolenou. Takhle to mám každý rok. Ve vyhlášce není, že by musely být zahrádky zavřené. Co není zakázáno, je povoleno,“ řekl pro CNN Prima NEWS provozovatel cafe baru Bomoni v Praze u Olšanských hřbitovů.

Vládní nařízení z 12. října, tedy poslední platné, ale otevřené zahrádky explicitně nepovoluje. Restauracím umožňuje mít do 20 hodin pouze otevřené výdejní okénko, ze kterého mohou číšníci prodávat jídlo i pití (i alkohol).

Jídlo a pití si ale lidé poté musí zkonzumovat venku na veřejném prostranství za dodržení bezpečnostních nařízení. Alkohol se na veřejnosti nesmí pít vůbec.

V nařízení z 12. října se uvádí:

Provoz provozovny stravovacích služeb se omezuje tak, že jejich provozovatelé musí dodržovat následující pravidla: V případě prodeje z provozovny stravovacích služeb mimo její vnitřní postory (např. výdejové okénko) jsou osoby, které v bezprostředním okolí provozovny konzumují potraviny a pokrmy včetně nápojů zde zakoupených (s výjimkou alkoholických nápojů, jejichž pití je na veřejně přístupných místech zakázáno), povinny dodržovat rozestupy od jiných osob alespoň 2 metry, nejde-li o členy domácnosti.

Oproti nařízení z 8. října, tak vypadla následující věta:

Ledaže se zdržují na místě k sezení ve venkovních prostorech provozovny (např. zahrádka).

Ačkoliv z vládou zveřejněných nařízeních není úplně jasné, že zahrádky mají být uzavřené, informace z připravovaného informačního webu, na kterém spolupracuje i poslanec TOP 09 Dominik Feri hovoří jasně.

„Zahrádky, terasy a zimní zahrady restaurací nyní využívat nelze,“ uvádí se v informacích k připravovanému webu, který bude zveřejněn v nejbližších dnech.

Babičky z Dušiček na kafíčko

A právě nejasnosti formulované ve vládních nařízeních si řada provozovatelů vykládá po svém a sezení lidem na zahrádkách umožňuje.

„Nevidím nic špatného na tom, pokud jdou babičky z Dušiček, sednou si tu po dvou a mají od sebe rozestupy. Je to to samé, jako když si sednou na lavičku v parku. Když půjdu do Kauflandu, tak tam je 2500 lidí, tak v čem je rozdíl? V televizi jsem viděl, že lidé například na horách sedí venku před zahrádkami a konzumují tam jídlo i pití,“ pokračuje dále provozovatel pražské restaurace.

„Od státu jsme nic nedostali, já mám tři dny v roce na výdělek, dva z toho mi proprší a třetí řeším s vámi, že mám zahrádku,“ postěžoval si na závěr jednatel restaurace na Praze 3.

Fotku ze zaplněné pražské restaurace na Facebooku v pondělí dopoledne zveřejnila uživatelka pod jménem Markéta Fox. Ihned se na ni vrhla řada dalších uživatelů s tím, že restauraci udala.

Zahrádky u Vltavy i na Šumavě

Nejde ale zdaleka o ojedinělý případ. Podle informací CNN Prima NEWS je nejen v Praze řada provozovatelů, kteří možnost zahrádek využívají.

„Pokud se půjdete projít v Praze podél Vltavy, narazíte na stánky, kde si můžete koupit pivo a posedět buď na lavičkách, nebo jen tak na trávě,“ popisuje situaci studentka Dáša z Prahy.

„Posezení u stánku v horách jsme viděli i na Šumavě, ale lidé dodržovali rozestupy, nepřišlo nám to jako nějaké zásadní porušení vládních nařízení,“ popsala redakci svou zkušenost výletnice z Prahy. Nechtěla ale specifikovat místo, aby tím provozovnu nepoškodila.

Je to nefér, zní od konkurence

Většina restaurací po Česku ale vládní nařízení chápe jednoznačně a má kompletně uzavřeno.

„Snažíme se dodržovat vládní nařízení a to chápeme tak, že zahrádka je zakázaná. Nechápu, že si to někdo dovolí nerespektovat. Je to nefér. Samozřejmě pokud bychom jen trochu mohli, tak ji také otevřeme. Zvlášť pokud je venku hezky. Je to jeden z mála zdrojů přijmů, který bychom v těchto dnech mohli mít,“ řekl CNN Prima NEWS spolumajitel restaurace v centru Prahy.

Restaurace v Praze mají navíc během vládních opatření úlevu a nemusí za své zahrádky platit nájem. Pokud by tak byly zahrádky povolené, jistě by možnosti využilo více z nich. Na jaře směly restaurace prodávat pouze přes výdejové okénko téměř dva měsíce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test
ZOH 2022

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test

Česká hokejová reprezentace zahájila soustředění na zimní olympijské hry v Pekingu. V pražské O2 areně se zatím pod dohledem hlavního trenéra Filipa Pešána mělo připravovat 12 hráčů. Z tuctu je však nyní mimo hru šestice hokejistů, která měla pozitivní test na koronavirus. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Adéla Elbel: Dcera má covidový syndrom. Očkujte své děti, tohle už nechci nikdy zažít

Dceru populární stand-up komičky, herečky a překladatelky Adély Elbel postihl multisystémový zánětlivý syndrom (PIMS), který zpravidla souvisí s nákazou koronavirem. Nemoc se projevila horečkami, křečemi v břiše a velkou únavou, uvedla Elbel na sociálních sítích. Ve svém příspěvku apelovala na rodiče, aby si dávali pozor a nechali své děti očkovat proti covidu. „Tohle se svým dítětem fakt nechci už nikdy zažít,“ podotkla na Facebooku.

Strach o krále fotbalových agentů. Zástupce Haalanda nebo Ibrahimovice bojuje na JIP

Fotbaloví agenti vyjednávají přestupy za miliony eur či liber, rozhodují o osudech největších hráčů, přesto často zůstávají v pozadí a příliš se o nich nemluví. Jednou z výjimek je Mino Raiola. Pro své neortodoxní vyjednávací praktiky je často nazývaný mafiánem, mnozí ho považují za krajně kontroverzní osobu. Momentálně během přestupového období měl znovu ukazovat něco ze svého umu, nicméně nemůže. Leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

reklama

Domácí zpravodajství

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama