CNN Prima News Pacifik

Pacifik

Výpis příspěvků ke štítku „Pacifik“

Nechvalně známý jev El Niño změní letošní zimu. Můžeme se těšit na sněhové radovánky?

Meteorologický jev El Niño přinese do Skandinávie a Alp během zimy výraznou sněhovou nadílku, tvrdí meteorologové. V západní Evropě ovlivní počasí v opačném duchu. Projeví se v podobě vyšších teplot i srážek. V lednu se očekává husté sněžení nad Polskem, které by mohlo dorazit i do Česka. O výhledu na zimní měsíce informuje web Severe Weather Europe.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Zemřel zakladatel skupiny Pacifik, autor trampských hitů Tony Linhart

Ve věku osmdesáti let dnes zemřel Antonín (Tony) Linhart, folkový a trampský kytarista, zpěvák a písničkář, zakladatel skupiny Pacifik. Zprávu o jeho úmrtí oznámilo Country Radio, kde Linhart působil jako moderátor. Spolu s bratry Wabim a Mikim Ryvolovými, Kapitánem Kidem nebo Honzou Vyčítalem patřil Tony Linhart ke generaci tvůrců a interpretů tradiční trampské písně.