reklama

Padouch, a ne hrdina? Populárního Trumpova kritika Cuoma vyšetřuje FBI

Mluvilo se o něm jako o možném kandidátovi na dalšího amerického prezidenta. V době největší covidové krize zastínil jak Donalda Trumpa, tak Joea Bidena. Guvernér státu New York Andrew Cuomo si za poslední rok vydobyl značnou popularitu, najednou to s ním ale vypadá zle. Kvůli podezření z falšování statistik ho totiž vyšetřuje FBI.

reklama

Pro mnoho Američanů byl právě on tím největším superhrdinou boje proti pandemii. Na tiskových konferencích působil neohroženě, jeho slova dodávala kuráž. Nebál se ani kritiky nejvyšších míst, často se navážel do prezidenta Trumpa.

Po pár měsících se však příběh Andrewa Cuoma hodně zamotal. Populární guvernér státu New York čelí obvinění, že veřejnosti i úřadům úmyslně tajil úmrtí zhruba sedmi a půl tisíce důchodců, aby reálné cifry nepoškodily jeho pověst úspěšného lídra.

„Je to politicky motivovaný útok,“ brání se. „Tady není co vyšetřovat.“

Jenže o tom teď budou rozhodovat jiní.

Pro Ameriku to představuje hodně nečekaný zvrat, vždyť Cuomovi byla ještě nedávno předpovídána velmi slibná budoucnost. Během pandemie se v mnoha očích proměnil v eso demokratů. V bič, jehož šlehnutí bolí i samotného Trumpa.

Nesmlouvavý tribun lidu

Platilo to hlavně během týdnů v loňském dubnu, které byly ve státě New York nejbolestivější. Tehdy kvůli covidu umíralo tolik lidí, že na ulicích měst rostly provizorní márnice. Situace byla naprosto zoufalá.

A Cuomo k federální vládě hřímal jak nesmlouvavý tribun lidu: „Chcete, abych vám děkoval za to, že jste mi poslali 400 ventilátorů? Co s nimi asi mám dělat, když jich potřebujeme 30 tisíc? Vyberte sami tisíce lidí, kteří zemřou, protože jste těch ventilátorů poslali málo!“

Američany si podobný způsob vyjadřování brzy získal. Šedesátník Cuomo mluvil přímočaře a přitom uvážlivě. Zněl upřímně. Nikdy nepůsobil zmateně, na rozdíl od tehdejšího prezidenta. Ještě něco mu pomohlo: Měl na své straně média, v CNN ostatně pracuje jeho bratr Chris, který s ním vedl několik velmi sledovaných rozhovorů.

Cuomo dokola ujišťoval, že díky společnému úsilí to nakonec dobře dopadne. V červnu novinářům tvrdil, že koronavirus se ve státě New York šíří pomaleji než kdekoliv jinde v USA. Záhy dokonce veřejně jásal: „Dokázali jsme to! Zkrotili jsme tu bestii!“

Bylo to ovšem předčasné. Půlka roku 2020 ani zdaleka nepřinesla konečné vítězství nad obávaným virem, brzy navíc došlo i na zpochybnění Cuomových premiantských statistik.

Podle guvernérovy verze mělo na jaře ve státě New York zemřít 8 500 důchodců. Skutečná čísla byla ovšem na základě nedávných zjištění téměř dvojnásobná, jelikož z nich byli schválně vyjmuti senioři, jejichž život vyhasl v nemocnicích. List New York Post minulý týden zveřejnil přiznání jednoho z Cuomových spolupracovníků, který připustil, že se s čísly manipulovalo, „aby se neobrátila proti nám.“

Popularitu si drží

Přestože Cuomovu kauzu řeší celá Amerika, jeho popularita mezi obyčejnými lidmi zůstává vysoká. Nemusí to však stačit – demokratičtí zastupitelé státu New York chtějí politické hvězdě omezit covidové pravomoce, ozývají se i hlasy požadující guvernérovu rezignaci.

Superhrdinské příběhy většinou končí happy endem, tenhle však možná zamíří k jiné pointě. K takové, která už s Bílým domem nemá co dělat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama