reklama

Padouch, a ne hrdina? Populárního Trumpova kritika Cuoma vyšetřuje FBI

Guvernér Andrew Cuomo byl ještě nedávno hrdinou pandemických časů, teď má ale problém.
Zdroj: AP

Mluvilo se o něm jako o možném kandidátovi na dalšího amerického prezidenta. V době největší covidové krize zastínil jak Donalda Trumpa, tak Joea Bidena. Guvernér státu New York Andrew Cuomo si za poslední rok vydobyl značnou popularitu, najednou to s ním ale vypadá zle. Kvůli podezření z falšování statistik ho totiž vyšetřuje FBI.

reklama

Pro mnoho Američanů byl právě on tím největším superhrdinou boje proti pandemii. Na tiskových konferencích působil neohroženě, jeho slova dodávala kuráž. Nebál se ani kritiky nejvyšších míst, často se navážel do prezidenta Trumpa.

K tématu

Po pár měsících se však příběh Andrewa Cuoma hodně zamotal. Populární guvernér státu New York čelí obvinění, že veřejnosti i úřadům úmyslně tajil úmrtí zhruba sedmi a půl tisíce důchodců, aby reálné cifry nepoškodily jeho pověst úspěšného lídra.

„Je to politicky motivovaný útok,“ brání se. „Tady není co vyšetřovat.“

Jenže o tom teď budou rozhodovat jiní.

Pro Ameriku to představuje hodně nečekaný zvrat, vždyť Cuomovi byla ještě nedávno předpovídána velmi slibná budoucnost. Během pandemie se v mnoha očích proměnil v eso demokratů. V bič, jehož šlehnutí bolí i samotného Trumpa.

Nesmlouvavý tribun lidu

Platilo to hlavně během týdnů v loňském dubnu, které byly ve státě New York nejbolestivější. Tehdy kvůli covidu umíralo tolik lidí, že na ulicích měst rostly provizorní márnice. Situace byla naprosto zoufalá.

K tématu

A Cuomo k federální vládě hřímal jak nesmlouvavý tribun lidu: „Chcete, abych vám děkoval za to, že jste mi poslali 400 ventilátorů? Co s nimi asi mám dělat, když jich potřebujeme 30 tisíc? Vyberte sami tisíce lidí, kteří zemřou, protože jste těch ventilátorů poslali málo!“

Američany si podobný způsob vyjadřování brzy získal. Šedesátník Cuomo mluvil přímočaře a přitom uvážlivě. Zněl upřímně. Nikdy nepůsobil zmateně, na rozdíl od tehdejšího prezidenta. Ještě něco mu pomohlo: Měl na své straně média, v CNN ostatně pracuje jeho bratr Chris, který s ním vedl několik velmi sledovaných rozhovorů.

Cuomo dokola ujišťoval, že díky společnému úsilí to nakonec dobře dopadne. V červnu novinářům tvrdil, že koronavirus se ve státě New York šíří pomaleji než kdekoliv jinde v USA. Záhy dokonce veřejně jásal: „Dokázali jsme to! Zkrotili jsme tu bestii!“

Bylo to ovšem předčasné. Půlka roku 2020 ani zdaleka nepřinesla konečné vítězství nad obávaným virem, brzy navíc došlo i na zpochybnění Cuomových premiantských statistik.

Andrew Cuomo si mnoho Američanů získal svými řečnickými schopnostmi.
Andrew Cuomo si mnoho Američanů získal svými řečnickými schopnostmi.
Zdroj: AP

Podle guvernérovy verze mělo na jaře ve státě New York zemřít 8 500 důchodců. Skutečná čísla byla ovšem na základě nedávných zjištění téměř dvojnásobná, jelikož z nich byli schválně vyjmuti senioři, jejichž život vyhasl v nemocnicích. List New York Post minulý týden zveřejnil přiznání jednoho z Cuomových spolupracovníků, který připustil, že se s čísly manipulovalo, „aby se neobrátila proti nám.“

Popularitu si drží

Přestože Cuomovu kauzu řeší celá Amerika, jeho popularita mezi obyčejnými lidmi zůstává vysoká. Nemusí to však stačit – demokratičtí zastupitelé státu New York chtějí politické hvězdě omezit covidové pravomoce, ozývají se i hlasy požadující guvernérovu rezignaci.

Superhrdinské příběhy většinou končí happy endem, tenhle však možná zamíří k jiné pointě. K takové, která už s Bílým domem nemá co dělat.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdraví

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo

Onemocněli jste covidem a máte následky i týdny po uzdravení? V podobné situace se ocitlo mnoho lidí, ale jen někteří mají nárok na léčebný pobyt v lázních hrazený pojišťovnou. Svaz léčebných lázní nyní usiluje o to, aby jej mohli absolvovat všichni, kteří prodělali těžší průběh onemocnění COVID-19, upozorňuje jeho prezident Eduarda Bláha.

Sport

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

A zase Glen Kamara. Na sociálních sítích koluje video, na kterém slaví hráči Rangers titul ve skotské fotbalové lize. Hlouček zpívá známý ostrovní hit Sweet Caroline, kterému ale změnil text a zakomponoval do něho urážku papeže. Mezi zúčastněnými je vidět i finský fotbalista Glen Kamara, který obvinil stopera Slavie Ondřeje Kúdelu z rasismu. Případem se už zabývá policie.

Hotely mohou otevřít bez omezení od příštího pondělí. Hosté musí být testovaní
ON-LINE: Zahrádky vítají zpět své hosty, kontrolám neuniknou. Kde už se popíjí?
Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky
Korupce je nebezpečnější než terorismus Hamásu. Vládne tu anarchie, tvrdí izraelský agent
reklama
reklama
Barevné kamínky zaplavily Česko. Je to víc cool než lovení pokémonů, tvrdí děti i rodiče

Reportáž

Domácí zpravodajství

Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo
Další články
reklama
reklama