CNN Prima News Lukáš Hron
Lukáš Hron

Lukáš Hron

redaktor FTV Prima

Lukáš Hron je aktuálně redaktorem zpravodajského webu CNN Prima NEWS.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

GLOSA: Suďte zrádce, chceme mír, republiku si rozvracet nedáme. Vlastně ne, ujelo mi to, sorry
Názory

GLOSA: Suďte zrádce, chceme mír, republiku si rozvracet nedáme. Vlastně ne, ujelo mi to, sorry

Od kdy je svědomí zdravotní problém? Takový vzkaz zasvítil na sociální síti komunistky Kateřiny Konečné po oznámení Markéty Pekarové Adamové, že šéfka TOP 09 už ze zdravotních důvodů nebude kandidovat do Sněmovny. Po vlně rozhořčených reakcí Konečná uznala, že jí to tentokrát ujelo, popřála politické konkurentce hodně zdraví a omluvila se. Taková poctivá sebekritika je hezká věc. Jak říkal Švejk: Poctivej člověk je všude váženej, ctěnej, spokojenej sám se sebou a cítí se jako znovuzrozenej, když jde ležet a může říct: Dneska jsem byl zase poctivej!

Jak zabránit tragédii? Pro pilota jsou průšvih počasí i ptáci, někdy ale i býci a řeči o fotbale
Rozhovor

Jak zabránit tragédii? Pro pilota jsou průšvih počasí i ptáci, někdy ale i býci a řeči o fotbale

Pro leteckou dopravu to zatím není zrovna nejlepší rok. V lednu světem otřásla tragédie ve Washingtonu, kde po střetu stroje společnosti American Airlines s vrtulníkem zahynulo 67 lidí. O pár dnů později v Seattlu letadlo japonských aerolinek narazilo do zaparkovaných Delta Airlines. Následoval pád menšího letadla přímo do ulic brazilského Sao Paula. A naposledy zažilo nehodu Toronto: v pondělí 17. února při přistání havarovalo letadlo s 80 lidmi na palubě a obrátilo se na střechu. Co všechno se může stát mezi nebem a zemí? A co může pilot dělat, aby předešel nejhoršímu? Různé podoby leteckých problémů popisuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Slavomír Pískatý, český kapitán legendárního Jumbo Jetu B-747.

Další příspěvky autora

Foltýn: Vyhrožují mi šibenicí. Jména svých lidí nezveřejním, nechci je vystavit šikaně kreatur

Pokud nedostanu pokyn od příslušné instituce, jména členů svého týmu nezveřejním, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn. V této otázce podle něj převládá – vzhledem k bezpečnostní situaci – požadavek na efektivitu státní správy nad transparentností. Své spolupracovníky chce plukovník ochránit před „veřejnou šikanou“, v této souvislosti zmínil i „lži kreatur“. Foltýn také uvedl, že kompletní fungování odboru klidně představí sněmovnímu mediálnímu výboru. Co by nyní udělal jinak při přípravě kritizovaných komunikačních karet?

Foltýn: Kritika kvůli dronům je šokující a uráží mě. Že si kupujeme luxusní auta, je absurdní

Útoky na adresu Skupiny D kvůli údajnému porušování předpisů a zákonů k projektu Drony Nemesis jsou šokující. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl jeden z členů organizace podporující Ukrajinu a vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn. Dodal, že ho zpochybňování uskupení „uráží“. V nedělní Partii Terezie Tománkové se do kritiky skupiny pustili ministryně obrany Jana Černochová (ODS) i místopředseda ANO Radek Vondráček. Kauzu nyní řeší vojenská policie.

CIZINKY: Po Asadově pádu byla v mé vlasti euforie jako po sametové revoluci, říká Syřanka

Sýrie jejího dětství byla nádhernou a bezpečnou zemí, jenže pak přišla válka a všechno se rázem změnilo. Vystudovaná architektka Randa Tomehová sledovala utrpení své vlasti na dálku, z Liberce, kam se před 34 lety odstěhovala. Bála se o své blízké, někdy ji zprávy z domova tak deptaly, že je v televizi ani nedokázala sledovat. Co říká na pád Asadova režimu? S čím měla po zabydlení ve stínu Ještědu největší problémy? A jak se po migrační krizi změnil pohled Čechů na Syřany? Popisuje to v dalším dílu seriálu Cizinky, v němž představujeme ženy, které se dokázaly prosadit i daleko od místa, kde se narodily.

Hladík: Syřané nezapomenou, jak jim Češi pomáhali. Nová vláda Rusy nenávidí

Česká republika má dnes v Sýrii mimořádně dobré jméno díky tomu, jak během občanské války pomáhala na území jak režimu Bašára al-Asada, tak revolucionářů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl diplomat a ředitel Odboru Blízkého východu ministerstva zahraničí Petr Hladík. Mimo jiné dodal, že Syřané naopak nenávidí Rusy, protože poslední roky vraždili místní obyvatele, a zmínil, jaký postoj lze od nové syrské vlády očekávat směrem k Moskvě.

Pryč z nacistického pekla! Z Osvětimi se povedlo utéct 144 lidem, nejslavnější byli dva Slováci

Před 80 roky sovětská armáda osvobodila vyhlazovací tábor Osvětim. V obávané „továrně na smrt“ zahynulo téměř 1,5 milionu lidí, našli se však i vězni, jimž se z děsivého pekla povedlo utéct. Zpětně víme o 144 úspěšných uprchlících, dalších 327 bylo při svém pokusu chyceno a o 331 nejsou žádné informace. K osvětimským útěkům patří spousta pozoruhodných příběhů.

Krok od třetí světové války. Churchill se chtěl spojit s Němci a vyhnat Stalina z Evropy

Přesně před 60 roky zemřel britský politik Winston Churchill. Jednou z méně známých, přitom dost kontroverzních kapitol jeho života je jím prosazovaná Operace Unthinkable, kterou dal vypracovat v květnu 1945. Počítala s tím, že by se Britové v červenci 1945 spojili s poraženými Němci a zaútočili na Sověty, aby je vytlačili z obsazených evropských zemí. Churchill totiž Stalinovi na rozdíl od Roosevelta a Trumana nevěřil. K vojenské akci, která by zřejmě vedla ke třetí světové válce, nedošlo hlavně kvůli nesouhlasu Američanů. A také proto, že Churchill po zdolání Hitlera prohrál volby.

CIZINKY: Zírala jsem u vás na sníh. Chtěla jsem ho v obálce poslat poštou domů, říká Vietnamka

Znala se s Václavem Havlem, jako překladatelka pomáhala pomalu všem Vietnamcům žijícím v Česku. Paní Binh Smržová je mezi svými krajany legendou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vzpomíná na válku ve své vlasti, na měsíc trvající cestu vlakem přes půl světa. Na to, jaké to v 70. letech bylo stát se jedním z prvních Vietnamců v naší zemi. Jejím příběhem pokračuje seriál Cizinky, v němž představujeme ženy, které se po odchodu z domova dokázaly prosadit i v dalekém Česku.

Přemluvil jsi Palacha, aby se upálil! StB hanebně deptala kněze, který studenta pohřbíval

Před 56 lety zemřel na následky upálení Jan Palach. StB pak zákeřně obviňovala evangelického kněze Jakuba Schwarze Trojana, že studenta k činu přemluvil. Pozdější děkan Teologické fakulty UK se s Palachem znal, krátce před osudným dnem s ním skutečně mluvil. Nařčení estébáků však bylo samozřejmě zcela nesmyslné. Trojan, který Palacha pohřbíval, se fízlovského vydírání nezalekl. Nakonec o mnoho desetiletí přežil jak studenta ze Všetat, tak komunistickou totalitu – dnes je mu 97 let.

Deset let od smrti „krvavé Lídy“. Patřila k vrahům, kteří poslali řadu nevinných na šibenici

Před 10 roky zemřela Ludmila Brožová-Polednová, jeden z neblahých symbolů justičních vražd v 50. letech. Komunistická prokurátorka poslala na smrt Miladu Horákovou i další režimu nepohodlné osobnosti, byla klíčovou postavou u dlouhé řady politicky vykonstruovaných procesů. Kde se v mladé dívce vzala krutost, s níž bez váhání rozhodovala o popravách nevinných? Jak je možné, že až do konce života ničeho nelitovala? V čem se podobala svým kolegům Karlu Vašovi a Josefu Urválkovi? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Libor Svoboda.