CNN Prima News Lukáš Hron
Lukáš Hron

Lukáš Hron

redaktor FTV Prima

Lukáš Hron je aktuálně redaktorem zpravodajského webu CNN Prima NEWS.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

CIZINKY: Hraní na klavír mě kvůli nemoci bolí, bez hudby bych ale nemohla žít, říká Japonka
Rozhovor

CIZINKY: Hraní na klavír mě kvůli nemoci bolí, bez hudby bych ale nemohla žít, říká Japonka

Japonská muzikantka Shoko Kono se v 17 letech dozvěděla, že kvůli vzácné nemoci musí na svůj milovaný klavír zapomenout; možná navždy. Ovládla ji šílená beznaděj, život bez hudby si nedokázala představit. Její nejhorší utrpení sice po dvou letech utnula úspěšná operace, hraní však drobnou dámu trochu bolí dodnes. Pro CNN Prima NEWS to nesmělým hlasem přiznává na jedné z pražských uměleckých škol, kde teď pracuje. Jejím příběhem pokračuje seriál Cizinky, v němž představujeme ženy, které se po odchodu z vlasti dokázaly prosadit i v Česku.

Chorý a rasismus? U Kúdely presumpce neviny neplatila, slávista musel dokázat, že nic neudělal
Fotbal

Chorý a rasismus? U Kúdely presumpce neviny neplatila, slávista musel dokázat, že nic neudělal

Fotbalistu Tomáše Chorého by po nařčení z rasismu v utkání Slavia – Anderlecht (1:2) měla znervózňovat jedna důležitá okolnost. V předchozí kauze, kdy jiný slávista Ondřej Kúdela dostal za údajný rasismus přísný trest na deset utkání, se nevycházelo z presumpce neviny. V podobných případech totiž tahle jinak nedotknutelná praxe není zvykem. Pro CNN Prima NEWS to už před časem vysvětloval expert na právo ve sportu Jan Exner.

Další příspěvky autora

Smrt na hranici. Před 35 lety padla železná opona, kolik lidí zemřelo při útěku na Západ?

Přesně před 35 lety začalo odstraňování zátarasů na hranici s Rakouskem. Během čtyř totalitních dekád byla „čára“ hlídaná pohraničníky se speciálně vycvičenými psy, lidi dělily od svobody dráty s elektřinou, nastražené miny i ostře nabité samopaly. Jakým způsobem Češi utíkali na Západ? Kolik jich při tom zemřelo? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Martin Pulec z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Sejdeme se pod ocasem: Socha sv. Václava píše dějiny. Modelem stál voják, po Únoru ho zavřeli

Před 35 lety se pod sochou sv. Václava na pražském Václavském náměstí konaly demonstrace, které pomohly svrhnout komunistický režim. Jen se tím potvrdilo, že Myslbekovo dílo hraje v českých dějinách zásadní roli. I příběh samotné sochy je ostatně pozoruhodný – v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jej popisuje publicista Josef Pepson Snětivý.

Tajemná vražda poslala na smrt přes milion lidí. Před 90 lety zemřel Stalinův „krvavý playboy“

Před 90 lety došlo v Leningradě k vraždě Sergeje M. Kirova, jednoho z nejmocnějších mužů tehdejšího SSSR. Dodnes se spekuluje, zda za smrtí populárního bolševického vůdce a vyhlášeného proutníka nestál samotný Stalin. Kremelskému vůdci přišel zločin každopádně vhod: stal se vítanou záminkou pro spuštění Velkého teroru, při němž v následujících letech zahynulo kolem 1,5 milionu lidí.

CIZINKY: Na Ukrajině byla Oksana primářkou, v Česku musela kvůli válce začínat od nuly

Doma na Ukrajině byla Oksana Bodnaruk respektovanou primářkou, jakmile ji ale válka vyhnala do Česka, musela začínat téměř od nuly. Opět musí dokazovat, že něco umí. Opět ve svém oboru skládá zkoušky. Jako kdysi po škole. Někteří její krajané podobné martyrium psychicky neskousli, ona se nevzdala. I proto se už zase stará o pacienty, jen je to tentokrát na pražské Bulovce. Jejím příběhem na CNN Prima NEWS pokračuje seriál Cizinky, v němž představujeme ženy, které se po odchodu z vlasti dokázaly prosadit i v Česku.

Rudá věž smrti. Děsivé uranové peklo zabíjelo ve jménu komunismu hrdiny, umělce i mistry světa

Občas to někde zazní: komunistický režim nebyl zas tak špatný, tolik se toho lidem nedělo. Kdo to tvrdí, měl by se zajet podívat do Vykmanova u Ostrova nad Ohří k zlopověstné Rudé věži smrti. Političtí vězni z přilehlého lágru L tady museli bez jakýchkoliv ochranných pomůcek třídit a drtit uran. Většina z nich proto brzy zemřela. O historii hrůzného místa pro CNN Prima NEWS vyprávěl Lubomír Modrovič, zdejší průvodce a znalec jáchymovských lágrů.

Pithart: Komunisté v listopadu 89 padali jak umrzlí ptáci. Zpátky jim pomohla šikovná dáma

Nejnovější volební průzkumy ukazují, že by se KSČM opět dostala do Sněmovny. Jak je to 35 let po pádu rudé totality možné? Co to vypovídá o našem národu? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hledá vysvětlení Petr Pithart, který si v životě zkusil několik rolí: V letech 1959-68 byl členem KSČ, což podědil po tátovi, prvorepublikovém komunistovi a válečném koncentráčníkovi. Za normalizace se z něj stal pronásledovaný disident. A v roce 1989 patřil k hybatelům změn, které sám od začátku odmítá nazvat revolucí. „Spíš bych volil slovo převrat,“ tvrdí jeden z nejdůležitějších politiků polistopadové éry.

Její Excelence panenka Shirley. K revoluci patřila i americká velvyslankyně z Hollywoodu

K symbolům přicházející svobody patřila před 35 lety i Shirley Temple-Blacková. Americká velvyslankyně byla dávno před diplomatickou kariérou dětskou hvězdou Hollywoodu, kterou – jak po letech přiznávají Havlovi lidé – bylo snadné podcenit. Nakonec se zařadila mezi historicky nejúspěšnější zástupce USA v Praze, v opojných časech velkých změn si ji zamilovali i sami Čechoslováci. Třeba proto, že jim dobře rozuměla: Osobně byla v srpnu 1968 přítomna okupaci země.

Miloň Čepelka: Revoluce, válka, okupace a já. Jak mi do života vstupovaly velké dějiny

Zažil nacisty, komunistickou totalitu, srpen 1968, listopad 1989, teď i 21. století plné technologických a hodnotových veletočů. I proto je jedním z témat nové knihy 88letého cimrmanologa Miloně Čepelky to, jak velké dějiny dokáží zamíchat s životem obyčejného člověka. Oblíbený herec a spisovatel v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví, co udělaly historické zlomy s jeho vlastním osudem.

Čechmánek dobyl i NHL: Šampion z Nagana byl lepší brankář, než si myslíme. Zemřel před rokem

Přesně před rokem zemřel ve věku 52 let hokejový brankář Roman Čechmánek. Šestinásobného šampiona české extraligy, trojnásobného mistra světa a člena ikonického olympijského týmu z Nagana si sice spojujeme hlavně s úspěchy na evropském ledě, někdejší vsetínský fantóm se ale výrazně prosadil i v NHL. Vlastně mnohem výrazněji, než si obyčejně myslíme.