CNN Prima News Lukáš Hron
Lukáš Hron

Lukáš Hron

redaktor FTV Prima

Lukáš Hron je aktuálně redaktorem zpravodajského webu CNN Prima NEWS.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Rozhovor

Pithart: Komunisté v listopadu 89 padali jak umrzlí ptáci. Zpátky jim pomohla šikovná dáma

Nejnovější volební průzkumy ukazují, že by se KSČM opět dostala do Sněmovny. Jak je to 35 let po pádu rudé totality možné? Co to vypovídá o našem národu? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hledá vysvětlení Petr Pithart, který si v životě zkusil několik rolí: V letech 1959-68 byl členem KSČ, což podědil po tátovi, prvorepublikovém komunistovi a válečném koncentráčníkovi. Za normalizace se z něj stal pronásledovaný disident. A v roce 1989 patřil k hybatelům změn, které sám od začátku odmítá nazvat revolucí. „Spíš bych volil slovo převrat,“ tvrdí jeden z nejdůležitějších politiků polistopadové éry.

Historie

Její Excelence panenka Shirley. K revoluci patřila i americká velvyslankyně z Hollywoodu

K symbolům přicházející svobody patřila před 35 lety i Shirley Temple-Blacková. Americká velvyslankyně byla dávno před diplomatickou kariérou dětskou hvězdou Hollywoodu, kterou – jak po letech přiznávají Havlovi lidé – bylo snadné podcenit. Nakonec se zařadila mezi historicky nejúspěšnější zástupce USA v Praze, v opojných časech velkých změn si ji zamilovali i sami Čechoslováci. Třeba proto, že jim dobře rozuměla: Osobně byla v srpnu 1968 přítomna okupaci země.

Další příspěvky autora

Miloň Čepelka: Revoluce, válka, okupace a já. Jak mi do života vstupovaly velké dějiny

Zažil nacisty, komunistickou totalitu, srpen 1968, listopad 1989, teď i 21. století plné technologických a hodnotových veletočů. I proto je jedním z témat nové knihy 88letého cimrmanologa Miloně Čepelky to, jak velké dějiny dokáží zamíchat s životem obyčejného člověka. Oblíbený herec a spisovatel v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví, co udělaly historické zlomy s jeho vlastním osudem.

Čechmánek dobyl i NHL: Šampion z Nagana byl lepší brankář, než si myslíme. Zemřel před rokem

Přesně před rokem zemřel ve věku 52 let hokejový brankář Roman Čechmánek. Šestinásobného šampiona české extraligy, trojnásobného mistra světa a člena ikonického olympijského týmu z Nagana si sice spojujeme hlavně s úspěchy na evropském ledě, někdejší vsetínský fantóm se ale výrazně prosadil i v NHL. Vlastně mnohem výrazněji, než si obyčejně myslíme.

Jak se loví král hlubin. Student s kamarády chytá stokilové sumce, tajemné a plaché chytráky

Vypadají jako podmořská monstra, ve skutečnosti jde o největší sladkovodní ryby Evropy. Sumci jsou králové hlubin, kteří se –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ukryti před zrakem lidí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dožívají i více než 30 let. Za těmi vážícími přes metrák se nedávno do Francie a Itálie vydal s kamarády student Matyáš Prokopius, který pro CNN Prima NEWS vypráví, jak se tihle giganti loví. Přiznává, že u některých stačilo jen málo a stáhli by do vody spíš oni jeho.

Co pro Česko znamená Trumpovo vítězství? Šokovou terapii, oslabení koruny, body k dobru

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách bude mít značný vliv i na Česko. Někteří politici se obávají jak zhoršení vzájemných politických a hospodářských vztahů, tak případného snížení americké podpory Ukrajině proti ruské agresi. Třeba ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ovšem zmiňuje, že Trumpovo zvolení může být pro Česko v jistém ohledu i výhodou.

Bitva o klíčové státy. Trump a Harrisová to mají před volbami o fous, hraje se o nerozhodnuté

Swing states. Během nadcházejících prezidentských voleb v USA uslyšíte toto sousloví hodně často. Volně přeloženo to znamená: klíčové státy. Historie ukazuje, že kdo je ovládne, ten nakonec zamíří do Bílého domu. Přinášíme vám přehled, kdo těsně před dnem zúčtování v těchto důležitých končinách vede. Kamala Harrisová? Nebo Donald Trump?

Z tajných archivů KGB. Čechů popravených Stalinem bylo víc, než jsme mysleli, říká historik

Expedice společnosti Gulag.cz se před pár týdny vydala do Kyrgyzstánu, kde s pomocí tajných a běžně nepřístupných archivů KGB vypátrala dosud neznámé skutečnosti o Češích, kteří byli vězněni a popraveni ve Stalinově SSSR. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Štěpán Černoušek, který se v daleké středoasijské republice setkal i s potomky perzekvovaných.

CIZINKY: Pořád se bojím, že mi na hlavu spadne bomba, přiznává úspěšná logopedka z Ukrajiny

Jakmile na Ukrajinu vtrhla vojska ruských okupantů, Tamara Ledenkova rychle popadla dvě dcery a z napadené země utekla. Nebylo to snadné – prchající rodině nad hlavou létaly bojové vrtulníky, všude panoval šílený chaos, nebezpečí hrozilo od padajících bomb i nášlapných min. Právě příběhem uznávané logopedky začíná na CNN Prima NEWS nový seriál Cizinky, v němž představujeme ženy, které se po odchodu z vlasti dokázaly prosadit i v Česku.