
Hrozba povodní v Česku: Jak se nejlépe připravit na nejhorší?
Ota Pavel je jedním z nejmilovanějších českých spisovatelů, jeho knihy dodnes dojímají i hřejí krásným jazykem. K životu autora přenádherných textů, který se narodil přesně před 95 lety, patřilo nepředstavitelné utrpení – soužila jej vážná psychická nemoc. Maniodepresivní psychóza u něj naplno propukla na olympiádě v Innsbrucku 1964, když Pavla drsně ponížil jeden z hokejových reprezentantů.
Jana Maláčová se před volbami spolu se SOCDEM snaživě hlásí na rudou kandidátku hnutí Stačilo! Jedna taková kandidátka tu už po předchozím slučování sociální demokracie s komunisty byla. Pokud na ni Maláčová zapomněla, je to hanebnost.
Mezi květnem a červencem se musíme smířit s třikrát větším počtem bouří a bouřek než po zbytek roku. Jak ale tento atmosférický jev vůbec vzniká? Co se dá vyčíst z pohledu na zamračené nebe? Co rozhodně nedělat, jakmile oblohou šlehají blesky? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, kterému o bouřích a bouřkách vyjde nová kniha.
Před 80 lety spáchali vojáci československé armády masakr stovek, možná až tisíců německy mluvících civilistů v Postoloprtech. K obětem patřili jak aktivní nacisté, tak mnozí další, kteří byli bez soudu zabiti jen kvůli svému mateřskému jazyku. Spisovatel Jiří Padevět věnoval pozapomenuté poválečné tragédii svou novou knihu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že tehdejší hrůzu lze nazvat státním terorem. A že za ni nebyl nikdo potrestán.
Od narození legendárního hokejového trenéra Viktora Tichonova uplynulo přesně 95 let. Říkalo se mu Tyran, Diktátor. A bylo proč – tým Sovětského svazu sice dovedl k osmi zlatům z mistrovství světa, ke třem triumfům na olympiádě a k jednomu na Kanadském poháru, byl to však ras, který svým hráčům zakazoval vztahy s dívkami, zavíral je na 11 měsíců ročně do kasáren, nepouštěl je ani na pohřby rodičů. S oblibou je ponižoval.
Spisovatel Josef Pepson Snětivý se dlouhodobě zabývá odkrýváním dávno zapomenutých příběhů, při zkoumání starých map, archivů a krajiny objevuje zapadlá místa slavné minulosti. Ve čtvrté knize ze série Utajené pražské hrady a zámky nachází spolu s kolegou Otomarem Dvořákem opomíjené klenoty v různých koutech metropole. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že k jednomu z takových míst se váže legenda o řetězu přes řeku Vltavu, k dalšímu údajná mešita z doby Karla IV.
Před 80 lety spáchal sebevraždu velký přítel TGM, světoznámý historik Josef Šusta. Jako protektorátní předseda České akademie věd a umění se snažil prosazovat zájmy svých krajanů, některé z nich i zachránil před perzekucí, zároveň však byl okupanty nucen k částečným projevům loajality k Říši. Proto jej horliví vlastenci v květnu 1945 obvinili z kolaborace s nacismem. Pro nositele francouzského řádu Komtura Čestné legie to byla strašná urážka, vzal si kvůli ní život.
Od atentátu na symbol nacistické brutality Reinharda Heydricha uplynulo přesně 83 let. Češi se však během války nepokusili zabít jen jeho, kousek od smrti byl už předtím při pokusu odbojářů i nejvyšší šéf SS Heinrich Himmler. Kolik scházelo, aby rukou českých hrdinů přišel o život?
Před 110 lety se narodil generál Moše Dajan, jeden z nejbrilantnějších vojenských myslitelů 20. století, zásadní postava izraelské historie. Bojoval celkem v šesti válkách. Byl náčelníkem generálního štábu i ministrem, hrdinou šestidenní války, ale i mužem, kterému krajani zazlívali, že podcenil Araby před válkou jomkipurskou. Právě během ní navrhoval použití jaderných zbraní. Pokud by k němu došlo, mohl v kulisách studené války nastat dominový efekt atomového armageddonu, který by zřejmě smetl i nás.
Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil. První měsíce vládnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přinesly spoustu rozporuplných rozhodnutí a občasný chaos. Přestože ale zaznívají hlasy, že Bílý dům nikdy neměl pošetilejšího šéfa, pohled do historie to tak úplně nepotvrzuje. Už dávno před Trumpem byli ve Washingtonu hodně svérázní pánové.
Ve věku 68 let zemřel bývalý kamerunský fotbalista Emmanuel Kunde. V roce 1990 patřil k týmu, který si pod přezdívkou „Nezkrotní lvi“ oblíbila celá planeta. Podceňovaní Afričané tehdy senzačně prošli na mistrovství světa až do čtvrtfinále. A vedle velebeného „staříka“ Rogera Milly na tom měl velký podíl i on, rázný záložník s přísným pohledem.