CNN Prima News Lukáš Hron
Lukáš Hron

Lukáš Hron

redaktor FTV Prima

Lukáš Hron je aktuálně redaktorem zpravodajského webu CNN Prima NEWS.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Sto dnů, které otřásly Ruskem. Legionáři před 105 lety ovládli magistrálu. Masarykovi navzdory
Rozhovor

Sto dnů, které otřásly Ruskem. Legionáři před 105 lety ovládli magistrálu. Masarykovi navzdory

Českoslovenští legionáři přesně před 105 lety ovládli celou transsibiřskou magistrálu, byla to nejvýznamnější akce našich národních vojenských dějin. Tvrdí to historik Jiří Fidler, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že spojení jednotek ve stanici Olovjannaja ze září 1918 zásadně ovlivnilo výsledek první světové války. Také míní, že T. G. Masaryka to zdaleka netěšilo tolik, jak bychom si možná mysleli.

Když dávají Starce na chmelu, pláču. Muzikálová Hanka prožila dlouho před smrtí velké trápení
Domácí

Když dávají Starce na chmelu, pláču. Muzikálová Hanka prožila dlouho před smrtí velké trápení

Ivana Pavlová-Hoblová bývala mladičkou krasavicí, kterou si diváci zamilovali díky roli Hanky v muzikálu Starci na chmelu. Měla ale těžký život: po úrazu musela brzy skončit s kariérou, trápily ji epileptické záchvaty, odstřihla se od většiny kamarádů a po smrti manžela zůstala sama. V jednom z posledních rozhovorů řekla: „Musím počkat, až sebou někde bouchnu a bude konec.“ Ten konec přišel, před pár dny zemřela ve věku 77 let.

Další příspěvky autora

Prigožinovo osiřelé panství. O Afriku se přetahuje Putin s Čínou, umírají vojáci i domorodci

Jevgenij Prigožin musel podle některých expertů zemřít i kvůli Africe, na kterou si dělal až příliš velké nároky. Vladimir Putin s ní má vlastní plány. Hrozně moc ji potřebuje, což se projevilo i při nedávném summitu s africkými předáky v Petrohradě. Problém je, že na stejném kontinentu posiluje už roky svůj vliv i Čína. A když se zájmy těchto dvou velmocí na kontinentu zkříží, umírají vojáci i domorodci. Proč to došlo tak daleko? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to vysvětluje politický geograf a odborník na Afriku Bohumil Doboš.

Saúdská Liga mistrů: Šejkové zařizují mír na Ukrajině, mají Neymara i sci-fi stavby

Biolog Lukáš Synek žil v Saúdské Arábii skoro čtyři roky, dnes tam provází české výpravy. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, co se to v bohaté ropné velmoci poslední dobou děje. Šejkové se totiž pouštějí do mnoha fantastických dobrodružství: lákají do své ligy nejlepší fotbalisty planety, hostí mírový summit k válce na Ukrajině, chtějí ohromit stavbami nové nejvyšší budovy světa či 170 kilometrů dlouhého lineárního města bez aut. Co z toho je opravdu v jejich silách? O co jim jde?

Historik: Bez Svobody by Sověti Dubčeka možná zabili. Okupovali nás kvůli jaderným zbraním

Prezident Ludvík Svoboda je běžně označován za jednoho z politiků, kteří v srpnu 1968 selhali. Historik Jiří Fidler, kterému o někdejším válečném hrdinovi právě vychází kniha, to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odmítá. Tvrdí, že Svoboda sovětským okupantům naopak statečně překazil plány. Že nebyl agentem NKVD, byť se to o bělovlasém generálovi často tvrdí. A že důvod invaze do Československa byl možná úplně jiný, než si myslíme.

Nepřítel mafie číslo jedna: Prokurátor Gratteri přežil atentáty, za mříže dostal i kamaráda

Nicola Gratteri má možná nejnebezpečnější práci na světě. Statečný prokurátor zasvětil svůj život boji s nejmocnější italskou mafií zvanou 'Ndrangheta. Do vězení už dostal spoustu gangsterů, mimo jiné i svého kamaráda z dětství. Není to jen tak: Během tří desítek let přečkal několik atentátů, naučil se žít pod neustálým dohledem policie, v kanceláři za neprůstřelným sklem, v autě připomínajícím nedobytnou klec. Právě teď v soudní síni připomínající bunkr rozhoduje o osudu hned 300 mafiánů.

Doktor přes písničky. Lipský léčí hudbou, co všechno s ní vnuk slavného herce dokáže?

Hudba umí vrátit lidem paměť i řeč, pomáhá jim zbavovat se strachu a traumat, podle některých výzkumů dokonce zvyšuje inteligenci. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká muzikoterapeut Matěj Lipský. Vnuk slavného herce Lubomíra Lipského přednáší od Kanady po Austrálii mimo jiné o tom, že dětem s mentálním postižením a autismem může zdravotní stav zlepšit i punkový či metalový nářez.

Svět pana Vajíčka. V totalitní reklamě se princezny budily kvůli losování, hrál v ní i Werich

Zpětně někdy působí naivně a směšně, v časech centrálně řízené ekonomiky vlastně i zbytečně. Přesto nás reklama z éry socialistického režimu ovlivňuje dodnes, v některých případech dokonce může sloužit jako vzor. Tvrdí to historici Lucie Česálková s Ondřejem Táborským, kteří o ní napsali knihu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS připouštějí, že občas dělala bizarní dojem, jako když radila „řekněte své ženě, zeleninu denně“. Měla ale i své poklady, na nichž se podíleli Jan Werich s Miroslavem Horníčkem. Od nich měla úroveň i propagace Tukového průmyslu.

Češi a gastroluxus: Před Michelinem jsme si rádi připlatili za čínu od Gotta i za kuře s broskví

Jsme národ posedlý jídlem, za „něco lepšího“ na talíři jsme ochotni zaplatit majlant. Vlastně by nás tedy nemělo překvapovat, že jsme jako země svolní k uhrazení milionů společnosti Michelin kvůli zařazení do luxusního gastroprůvodce. Za požitkářskou, někdy až snobskou hostinou přece do restaurací chodíme odjakživa – bylo tomu za Masaryka i za komunistů. O českém gastroluxusu v průběhu času se pro CNN Prima NEWS rozpovídal historik Martin Franc.