Krize kvůli počasí v Texasu pokračuje (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Krize v Texasu pokračuje. Přes tři miliony Američanů zůstávají v druhém největším státě USA bez elektřiny. Zimní bouře tam způsobila četné „blackouty“.
Od pondělí nebyl jeden z nejbohatších států USA schopen na čtvrtině svého území obnovit dodávky elektrické energie. Bez elektřiny následně selhaly i některé vodovodní systémy. Vodovodní potrubí navíc na několika místech praskla a tlak vody v ostatních potrubí klesl pod bezpečnou hranici. Přes sedm milionů obyvatel bylo v reakci na to vyzváno, aby si vodu před použitím raději převařili. Tedy pokud zrovna mají elektřinu.
Texas zažívá krizi. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Teplota nám doma klesla k deseti stupňům Celsia. Máme dvouměsíční dítě. Všichni jsme se k sobě schoulili, ale zima byla moc velká,“ uvedla pro CNBC Allison Bellová. Celá rodina se snažila situaci vydržet, jak mohla. Po třech dnech bez elektrické energie jim ale došla trpělivost a odjeli ke svým blízkým.
Ještě hůře dopadla mladá rodina z Houstonu, která se ocitla bez energie a byt jim zaplavila voda z mrazem prasklého vodovodního potrubí. „Je to šílené. Myslím, že jsme se připravili, jak jsme mohli, ale tohle bylo moc,“ zhodnotila pro CBS News situaci Laura Dandridgeová. Jídlo z lednice přesunula do garáže, kde je podobná teplota. Během noci se s manželem a jejich malým synem zahřívají u plynového sporáku. „Jakmile zapadne slunce, nedá se to vydržet,“ přitakal její manžel. Podle CBS News zemřelo od pondělí na následky mrazu v Texasu nejméně 24 lidí.
Chtěli se zahřát a našli smrt ve vlastním autě
Texaské nemocnice zároveň hlásí rekordní počet otrávených oxidem uhličitým. Jen v Houstonu bylo zaznamenáno na 300 případů otravy oxidem uhelnatým. Lidé se v zoufalství snaží zahřát u plynových grilů a různých ohřívačů, které si často neváhají přesunout rovnou do svých domovů. Jiní zasedají za volant vlastních automobilů a pouštějí topení na plné obrátky. To ale nese svá rizika.
V úterý byl přivezen do nemocnice v Houstonu otec a jeho sedmiletý syn. Záchranáři je nalezli v nastartovaném automobilu zaparkovaném v uzavřené garáži. Oba se nakonec podařilo zachránit. Jeho manželka s dcerou už ale takové štěstí neměly. Zemřely na otravu oxidem uhličitým.
Guvernér krizi zpolitizoval a varoval před obnovitelnými zdroji
Pro Texas představuje třídenní „blackout“ velkou ostudu. Za výpadek proudu je pravděpodobně zodpovědná Rada pro spolehlivost elektrické sítě (ERCOT), která se nedostatečně připravila na studené počasí. V USA fungují tři elektrické rozvodné sítě: síť propojující západní státy, síť propojující východní státy a ERCOT.
Texas má tedy svou vlastní rozvodnou síť, protože se snaží vyhnout federálním regulacím. To je však riskantní. Zatímco ostatní státy si mohou v případě nutnosti jeden od druhého půjčit elektrickou energii, Texas nikoliv.
Republikánský guvernér Greg Abbott ukázal prstem nejen na ERCOT, ale i na obnovitelné zdroje. „Zelený nový úděl (ekologický program levicového křídla demokratické strany, pozn. red.) by byl smrtí pro tuto zemi. Větrné elektrárny a solární elektrárny byly vypnuty, oba druhy energie přitom představují více než 10 procent naší rozvodné sítě,“ rýpl si ve Fox News do levicových politiků Abbott. Společně s tím dodal, že fosilní paliva jsou pro Texas zcela „nezbytná“.
Texas Gov. Abbott blames solar and wind for the blackouts in his state and says "this shows how the Green New Deal would be a deadly deal for the United States of America" pic.twitter.com/YfVwa3YRZQ
— Andrew Lawrence (@ndrew_lawrence) February 17, 2021
Cortézová i Gates slova guvernéra odmítli
To si ale nenechala líbit radikální levicová politička Demokratické strany Alexandria Cortézová. „Selhání infrastruktury v Texasu je doslova tím, co se stane, když neprosadíme Zelený nový úděl,“ napsala na Twitter. Do debaty se brzo nato připojil i zakladatel Microsoftu Bill Gates. Ten označil slova Abbotta o větrných elektrárnách „za ve skutečnosti chybné“. „Větrné elektrárny si poradí s chladem,“ řekl Gates.
Podle něj je jen třeba tyto elektrárny na zimu patřičně připravit. ERCOT napadl i nejbohatší člověk na světě Elon Musk. Zakladatel automobilky Tesla navrhl, ať ERCOT ze svého názvu vynechává písmeno R, které v překladu znamená spolehlivost. Musk se přestěhoval do Texasu z Kalifornie kvůli regulacím a vysokým daním. V texaském Austinu nyní staví továrnu pro Teslu.
Boyd: „Bůh nám dal nástroje, abychom se postarali sami o sebe.“
Vlnu pohoršení a nepochopení vyvolal starosta texaského města Colorado City Tim Boyd. Ten na Facebooku vyzval, aby „lidé pohnuli zadky a postarali se o své vlastní rodiny“. „Nikdo vaší rodině nic nedluží. Není odpovědností místní správy, aby vás podporovala během zkoušek, jako je tato. Utopte se, nebo plavte, je to vaše volba,“ vyzval své spoluobčany Boyd.
Starosta také připomenul darwinistické myslitele, když napsal „přežijí jen ti silní, zatímco slabí zhynou“. Slabší občané, kteří se nedokážou postarat sami o sebe, jsou podle něj produktem socialistických vlád. Boydův svérázný komentář u Američanů příliš pochopení nenašel. To konečně přiznal on sám, když se omluvil a uvedl, že jeho žena byla kvůli jeho komentáři vyhozena z práce. On sám v dalším příspěvku oznámil svoji rezignaci na funkci starosty.