Pandemie koronaviru ve světě rozhodně neustupuje, varuje Roman Prymula

Vládní zmocněnec pro zdravotnictví Roman Prymula vidí problém v cestování do zemí, které jsou na tom s koronavirem hůře než Česko. „Odtud by druhá vlna mohla přijít,“ varoval Prymula v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS.

Prymula se zaměřil na nadcházející sezonu prázdnin a dovolených a v rozhovoru se vyjádřil k cestování do zahraničí. Například Chorvatsko, kde se koronavirem nakazilo méně lidí než u nás, považuje ze bezpečné. „Pokud budou lidé jezdit na dovolenou do zemí, které jsou na tom ohledně koronaviru lépe než Česko, tak se z důvodu cestování druhé vlny nebojím,“ doplnil vládní zmocněnec pro zdravotnictví.

Následně nepřímo varoval před cestami do zámoří: „Problém vidím spíše v cestování do zemí, které jsou na tom hůře než Česko. Odtud by druhá vlna mohla přijít. Cestovky k tomu ale přistupují rozumně. Pandemie ve světě rozhodně neustupuje, protože ohnisko se z Evropy postupně přesunulo přes USA do Jižní Ameriky.“

„Jako řada zemí světa se snažíme přistoupit k eventuální druhé vlně tak, abychom nemuseli dělat plošná opatření. Měla by případně stačit ta lokální nebo chytrá karanténa,“ doplnil Prymula. Podle něj Česko také musí počítat s nárůstem počtu nakažených, protože rozvolňování je u nás poněkud masivní. Podobné situace, jaká nastala v Izraeli s prudkým nárůstem nakažených nemocí COVID-19, se ale neobává.

Výroba vakcíny v Česku

Prymula oznámil, ze by se v Česku měla vyrábět jedna z nejlepších vakcín proti koronaviru, takže by k ní česká vláda mohla mít snadnější přístup. Co se týče kortikoidu s názvem dexametazon, který podle britských vědců snižuje riziko nákazy koronavirem, je ale Prymula skeptický. „Určitě bych neřekl, že je to nějaký průlom. Obecně takové onemocnění nelze plošně léčit takovýmto lékem. Takže bych nerad předbíhal,“ uzavřel.

Tagy: