Papež: Covidový semafor neodpovídá realitě. Bez angličtiny jste v zahraničí bezmocní

Covidový semafor dlouhodobě neodpovídá tomu, jak na tom ve skutečnosti země z hlediska nákazy jsou. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to prohlásil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Dodal, že zahraniční turistika není nebezpečná, ale cestování je aktuálně mnohem komplikovanější obzvlášť pro ty, co neumí anglicky.

Kvůli nové variantě koronaviru omikron některé země nastavují přísnější opatření a vyvíjí tlak na očkování. Cestování je nyní mnohem složitější než před pandemií koronaviru. „Nejen z toho hlediska, že během letu a cesty musíte dodržovat nějaké regule, ale každá země má jiné předpisy a musíte vyplňovat spousta formulářů. Lidé, kteří nevládnou angličtinou, jsou téměř na takové cestě bezmocní. Cestovní kanceláře jsou proto jedním z řešení pro ty, kteří si nechtějí cestování komplikovat, protože vědí, co mají dělat,“ vysvětlil Papež.

Začíná vrcholit lyžařská sezona a řada Čechů se opět chystá na italské nebo rakouské sjezdovky. „V Rakousku je situace velmi komplikovaná. Lidé, kteří mají tři dávky, mohou lyžovat bez problémů, se dvěma dávkami potřebujete PCR test. Lidé bez očkování jsou v Rakousku úplně odříznutí od služeb,“ upřesnil místopředseda Asociace cestovních kanceláří. „Itálie to má trošku jinak. Doporučuji spojit se s cestovními kancelářemi,“ uvedl Papež s odkazem na web ministerstva zahraničí Dovolena2021.

Dodal, že zájem Čechů o cestování poslední dobou opět roste. „Snaha vycestovat někam na dovolenou, odpočinout si a získat nějakou imunitu roste každým měsícem. Když se podíváme na rok 2021, vycestovaly téměř čtyři miliony lidí a to je už velmi podobné tomu, co bylo před covidem. Lidé jsou už z covidového šílenství unavení a spousta z nich míří do exotiky,“ má jasno Papež.

Co se týče cen dovolených, hlouběji do kapsy podle něj nebude třeba sahat. „Jsou samozřejmě destinace, kde jsou omezené lety, ale většina z nich zůstala na cenách jako před covidem. Záleží na konkrétní destinaci a zájezdu. Navíc posílila koruna a na místě pořídíte věci levněji,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří.

Semafor neodpovídá realitě

Cestovní pojištění je dnes důležitější než dříve. „Kdo v tuto chvíli cestuje bez pojištění, je hazardér. Většina zemí vyžaduje PCR test ještě před cestou i pro očkované a známe případy falešných pozitivit. Náklady na storno jsou pak velmi vysoké,“ upozornil Papež.

Podle Papeže navíc covidový semafor dlouhodobě neodpovídá realitě. „Vidíme velký problém v tom, že se neočkované děti 12+ musí vracet s PCR testem. Přivítali bychom, kdyby se děti do osmnácti let mohly vracet také bez testu, protože cestují třeba s rodiči, kteří jsou očkovaní. Řada rodičů své děti očkovat nechce,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří.

„Turistika opravdu není nebezpečná. Ze čtyř milionů lidí, kteří loni vycestovali, se s covidem vrátily tři tisíce lidí,“ dodal Papež.

Tagy: