reklama

Do rakouských obchodů jen s covid pasem. Proti nepoučitelným zakročíme, hrozí vnitro

Rakousko zavádí od úterý 11. ledna 2022 jako první země ve středoevropském regionu povinné kontroly tzv. covid pasů také v obchodech. Týká se to také Čechů, kteří zavítají do sousední země a hodlají tam nakupovat.

reklama

Nově musejí nakupující splnit dvě povinnosti: Být očkováni minimálně dvěma dávkami proti koronaviru, nebo být vyléčení z nemoci COVID-19 a prokázat se platnými certifikáty. Tamní ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že bude dbát na přísné kontroly dodržování těchto nových předpisů.

V Rakousku nadále platí tzv. lockdown pro neočkované, kteří nesmějí do restaurací, obchodů ani se účastnit společenského či sportovního života. Vše směřuje k tomu, že u sousedů by měla již za 20 dnů vstoupit v platnost očkovací povinnost proti COVID-19.

Od úterý začínají kontroly také v obchodech s nepotravinářským zbožím na celém území země. Všichni zájemci, tedy jen očkovaní nebo vyléčení, o vstup musejí u vchodu do obchodů s elektronikou, butiků, parfumerií, knihoven, obchodů s nábytkem, hračkami nebo šperky předložit certifikát. Podle deníku Österreich jsou dlouhé fronty před obchody nevyhnutelné.

„Kontrola proběhne nejpozději v okamžiku platby. To má ulehčit například malým obchodům s jedním zaměstnancem, který nemůže pomáhat s nakupováním či třeba zkoušením oblečením a zároveň kontrolovat potvrzení,“ vysvětluje Rainer Will, výkonný ředitel Svazu obchodu.

30 000 policistů v „ostré akci“ v obchodech

Ministr vnitra Gerhard Karner (ÖVP) oznámil „ostrý zásah proti nepoučitelným“. Rakouské orgány vyčlení až 30 000 policistů, kteří budou na kontroly nejen v obchodech, ale také v restauracích či hotelích dohlížet. Těm, kteří se nemohou prokázat očkováním či proděláním nemoci hrozí pokuta až do výše 1 450 eur, v přepočtu 36 000 korun, obchodníkovi až 3 600 eur (90 tisíc korun).

Výjimku mají těhotné ženy a osoby, které nejsou očkované ze zdravotních důvodů. Musejí se však na místě prokázat potvrzením od lékaře. Ke vstupu do jakéhokoliv zařízení však potřebují platný PCR test.

Kontroly pomocí aplikací, ale i ručně

Nábytkářská společnost XXXLutz, do které patří také prodejny Mömax a Möbelix, chce provádět kontrolu pomocí aplikace Greencheck nebo ručně. „Záleží na tom, co zákazník má,“ říká mluvčí Thomas Saliger. Ve 120 pobočkách bude tímto úkolem pověřeno až 240 zaměstnanců. Společnost Media Markt umístí ke vchodům zaměstnance nebo ochranku.

Provozovatelé nákupních center takovému postupu rozumějí a soushlasí s ním. „Cokoli je lepší než další lockdowny. Doufejme, že je to první krok k normálu,“ doufá Richard Lugner z vídeňské nákupní pasáže Lugner City. „Budeme dodržovat pravidla. Uzávěra by zničila ekonomiku,“ doplňuje Peter Schaider z dalšího vídeňského nákupního centra Auhof.

Politici v Rakousku reagují na rychlé šíření omikronové varianty koronaviru novými omezeními a kratšími karanténami. Spolkový kancléř Karl Nehammer nastínil, že „velmi brzy“ bude nutné nosit respirátory FFP2 venku, pokud nebude možné dodržet dvoumetrovou vzdálenost. To má platit například pro pěší zóny a fronty před obchody.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky
Počasí

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO čelí ostré kritice na sociálních sítích. Podle zjištění webu Seznam Zprávy totiž ministerstvo financí, které v té době řídila, vyplatilo mezi roky 2020 až 2021 skoro dva miliony korun jejímu dvornímu fotografovi a kameramanovi. Ti se více než rok starali o její Facebook a Instagram. Na obou aplikacích je Schillerová velmi aktivní.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

reklama