Paradox solárních elektráren: Kvůli extrémním teplotám ztrácejí výkon a klesá účinnost

S vedrem mají problémy i solární panely.

Fotovoltaika nestíhá pohlcovat sluneční svit.mp4

Může se to zdát poněkud zvláštní, ale extrémní teploty nedělají dobře ani solárním elektrárnám. Slunce je totiž dokáže rozpálit natolik, že mohou ztratit svůj výkon a jejich účinnost postupně klesá. Přesto díky delšímu slunečnímu svitu vznikají přebytky energie.

Zdá se to logické. Čím více sluníčka, tím více vyrobené elektřiny. Jenže vysoké teploty solárům vlastně neprospívají. „Při těch vedrech je účinnost snížená tak o dvacet procent,“ řekl CNN Prima NEWS majitel solární elektrárny Jaroslav Steinbauer. Stejnou zkušenost má i jeho kolega z branže Zdeněk Adamec. „Nejvíce je jí v květnu, potom v červnu a červenci ta účinnost klesá,“ popsal.

ČTĚTE TAKÉ: Pekelný pes dál rozpaluje Evropu. Vlna veder Kerberos má první oběť, kolabují i turisté

Odborníci mají jednoduché vysvětlení. „Je to fyzikální zákon, který se váže ke křemíku. Na druhou stranu je vyšší osvit, a tak tam máme jen 10 procent ztráty,“ uvedl předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.

Právě v létě tak majitelům solárních elektráren vznikají přebytky energie. Ty lze odprodat zpět do sítě, ale jen za určitých podmínek, možnosti jsou hodně limitované. Vyplatí se ji uložit například do akumulačního zařízení. „Tak 6 tisíc wattů, vracím je do sítě,“ řekl Adamec.

I to má ale svá rizika. „Jedna elektrárna na rodinném domě není problém, když jsou jich tisíce, tak to problém může být, ale zatím to distribučky zvládají bez problémů,“ vysvětluje Hradecký. Přebytky energie lze využít i na dobíjení baterií nebo vyhřívání bazénů. Jen loni byl o solární elektrárny mezi Čechy rekordní zájem. Pořídilo si je 34 tisíc domácností.

Tagy: