reklama

Neumíte počítat do jedné, pletete jablka s hruškami. Jaké hlášky zazněly v Partii?

V nedělní Partii nebylo nouze o třaskavé výroky i zpochybňování odborných kompetencí. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura se pohádali kvůli uniklému návrhu programu budoucí vlády, výrocích o migrantech nebo rozhodnutí Pekarové neucházet se o post ministryně práce a sociálních věcí. Emoce ale rozbouřila i délka Okamurova projevu.

reklama

Hádka o více ministrů i armádu

Budoucí vládní koalice plánuje zavést tři nové ministerské posty. „Jakékoliv místo člena vlády má například auto s majáčkem, už to je několik milionů. Chcete například do roku 2025 dvě procenta HDP na armádu. Úspory opravdu nevidíme, navíc vaši senátoři odmítli zmrazení platů politiků. Vy si přidáváte a kde chcete vzít peníze a hlavně komu je chcete vzít?“ opřel se Okamura do Pekarové Adamové.

„Nemusíte strašit obyvatele, nechceme brát peníze lidem. Chceme splnit slib důchodové reformy. Budeme to mít jako jednu z priorit. Překvapuje mě, že člověk, který se hodnotí jako vlastenec, nechce dát peníze do armády a její modernizace. Je to věc, která činí naší zemi bezpečnější. Chceme šetřit na provozu státu, cílem je zrušit nadbytečné agendy. Lidé si práci v soukromém sektoru najdou,“ hájila šéfka TOP 09 uniklý dokument, který by měl být stavebním kamenem programového prohlášení nové vlády.

Okamura ale se svou politickou oponentkou razantně nesouhlasil. „Je mi to žinantní vůči dámě, ale popletla jste jablka s hruškami. Dvě procenta výdajů NATO nemají nic společného s obranyschopností. Je potřeba změnit strategii armády. Nesmí jít o mise v zahraničí, ale o obranu státu,“ stál si za svým.

Pekarová v čele Sněmovny? Jinak by byla bez práce

Dlouho se spekulovalo, že Pekarová Adamová bude jednou z hlavních kandidátek na ministryně práce a sociálních věcí. Nakonec by měla usednout v čele Poslanecké sněmovny. „Dlouhodobě jsem se připravovala na vedení MPSV. Tento post si ale přála obsadit KDU-ČSL a rozhodla jsem se jim ustoupit. Přišlo mi pak logické, abychom obsadili šéfa Sněmovny mou osobou,“ vysvětlila.

Okamura označil tento tah za politicky promyšlený. „Její jméno by mohlo být jedno z těch, která by prezident odmítl jmenovat do funkce, protože by to nemusela zvládat. Ukázala politický cit, mohla by být nakonec bez funkce. Mám to z kuloárních diskusí a chápu, že se nechce ocitnout mimo hlavní proud. Vlastně jsem váš tah pochválil,“ odvětil jí.

„Vaše slova s velkorysostí přejdu, málokdo se tomu věnoval v opozici tak dobře a hodně jako já,“ reagovala Pekarová Adamová.

Tají Okamura informace?

V reakci na debatu o MPSV také upozornila, že Okamura podle ní ví až moc. „Už se projevujete jako našeptávač Hradu. Máte snad nějaké bližší informace, které nám tajíte?“ zeptala se.

„Nene, žádné informace nemám. Ale musím říct, že bych vám jako pětikoalici a politickým soupeřům žádné relevantní informace neříkal. To asi uznáte, i vy mi neříkáte, co nechcete říct,“ odpověděl Okamura s úsměvem.

SPD jsou extremististé, Pekarová „vítačka“

Poslední ostrý spor se týkal samotného hnutí SPD. „Když více než půl milionu našich voličů má legitimní názor, že chceme zrušit Senát a jsme kritičtí k Evropské unii, je to pro vás důvod, že jsme extremističtí, Každá extremistická strana by byla zrušena ministerstvem vnitra. Tohle kádrování mi připomíná situaci před rokem 1989,“ hájil se Okamura.

„Pochlubte se například panem Foldynou, který byl v komunistické straně,“ argumentovala Pekarová Adamová. „Připadá mi extrémní, že jste vyzývala k přijímání migrantů. Díky našim hlasům se například zrušila superhrubá mzda,“ pokračoval Okamura. Poté slíbil, že bude reagovat už jen jednou větou. Své slovo ale nedodržel.

„Pan Okamura neumí počítat do jedné, jedna věta to nebyla. Říkala jsem, že pokud je někdo legální migrant, tak jsou zákony jasně dané. Podsouváte mi nepravdivé věci. Nikdy jsem nevyzývala k tomu, co tvrdíte,“ reagovala Pekarová Adamová na Okamurovo tvrzení, že chtěla do Česka přivést migranty.

Tagy:
armáda migrace politika Tomio Okamura hádka Ministerstvo práce a sociálních věcí Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama