Neumíte počítat do jedné, pletete jablka s hruškami. Jaké hlášky zazněly v Partii?

V nedělní Partii nebylo nouze o třaskavé výroky i zpochybňování odborných kompetencí. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura se pohádali kvůli uniklému návrhu programu budoucí vlády, výrocích o migrantech nebo rozhodnutí Pekarové neucházet se o post ministryně práce a sociálních věcí. Emoce ale rozbouřila i délka Okamurova projevu.

Hádka o více ministrů i armádu

Budoucí vládní koalice plánuje zavést tři nové ministerské posty. „Jakékoliv místo člena vlády má například auto s majáčkem, už to je několik milionů. Chcete například do roku 2025 dvě procenta HDP na armádu. Úspory opravdu nevidíme, navíc vaši senátoři odmítli zmrazení platů politiků. Vy si přidáváte a kde chcete vzít peníze a hlavně komu je chcete vzít?“ opřel se Okamura do Pekarové Adamové.

„Nemusíte strašit obyvatele, nechceme brát peníze lidem. Chceme splnit slib důchodové reformy. Budeme to mít jako jednu z priorit. Překvapuje mě, že člověk, který se hodnotí jako vlastenec, nechce dát peníze do armády a její modernizace. Je to věc, která činí naší zemi bezpečnější. Chceme šetřit na provozu státu, cílem je zrušit nadbytečné agendy. Lidé si práci v soukromém sektoru najdou,“ hájila šéfka TOP 09 uniklý dokument, který by měl být stavebním kamenem programového prohlášení nové vlády.

Okamura ale se svou politickou oponentkou razantně nesouhlasil. „Je mi to žinantní vůči dámě, ale popletla jste jablka s hruškami. Dvě procenta výdajů NATO nemají nic společného s obranyschopností. Je potřeba změnit strategii armády. Nesmí jít o mise v zahraničí, ale o obranu státu,“ stál si za svým.

Pekarová v čele Sněmovny? Jinak by byla bez práce

Dlouho se spekulovalo, že Pekarová Adamová bude jednou z hlavních kandidátek na ministryně práce a sociálních věcí. Nakonec by měla usednout v čele Poslanecké sněmovny. „Dlouhodobě jsem se připravovala na vedení MPSV. Tento post si ale přála obsadit KDU-ČSL a rozhodla jsem se jim ustoupit. Přišlo mi pak logické, abychom obsadili šéfa Sněmovny mou osobou,“ vysvětlila.

Okamura označil tento tah za politicky promyšlený. „Její jméno by mohlo být jedno z těch, která by prezident odmítl jmenovat do funkce, protože by to nemusela zvládat. Ukázala politický cit, mohla by být nakonec bez funkce. Mám to z kuloárních diskusí a chápu, že se nechce ocitnout mimo hlavní proud. Vlastně jsem váš tah pochválil,“ odvětil jí.

„Vaše slova s velkorysostí přejdu, málokdo se tomu věnoval v opozici tak dobře a hodně jako já,“ reagovala Pekarová Adamová.

Tají Okamura informace?

V reakci na debatu o MPSV také upozornila, že Okamura podle ní ví až moc. „Už se projevujete jako našeptávač Hradu. Máte snad nějaké bližší informace, které nám tajíte?“ zeptala se.

„Nene, žádné informace nemám. Ale musím říct, že bych vám jako pětikoalici a politickým soupeřům žádné relevantní informace neříkal. To asi uznáte, i vy mi neříkáte, co nechcete říct,“ odpověděl Okamura s úsměvem.

SPD jsou extremististé, Pekarová „vítačka“

Poslední ostrý spor se týkal samotného hnutí SPD. „Když více než půl milionu našich voličů má legitimní názor, že chceme zrušit Senát a jsme kritičtí k Evropské unii, je to pro vás důvod, že jsme extremističtí, Každá extremistická strana by byla zrušena ministerstvem vnitra. Tohle kádrování mi připomíná situaci před rokem 1989,“ hájil se Okamura.

„Pochlubte se například panem Foldynou, který byl v komunistické straně,“ argumentovala Pekarová Adamová. „Připadá mi extrémní, že jste vyzývala k přijímání migrantů. Díky našim hlasům se například zrušila superhrubá mzda,“ pokračoval Okamura. Poté slíbil, že bude reagovat už jen jednou větou. Své slovo ale nedodržel.

„Pan Okamura neumí počítat do jedné, jedna věta to nebyla. Říkala jsem, že pokud je někdo legální migrant, tak jsou zákony jasně dané. Podsouváte mi nepravdivé věci. Nikdy jsem nevyzývala k tomu, co tvrdíte,“ reagovala Pekarová Adamová na Okamurovo tvrzení, že chtěla do Česka přivést migranty.

Tagy: