reklama

Babiš: Následující dva roky budou ještě složité. Do normálu se vrátíme až v roce 2023

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dělá, co může. Argumentuje i tím, že kompenzace pro postižené podnikatele a firmy dosáhly už ke konci listopadu 240 miliard korun. Do normálu by se Česká republika mohla vrátit v roce 2023. „Letošní i příští rok budou ještě složité,“ uvedl Babiš v prvním letošním vydání Partie na CNN Prima NEWS.

reklama

Na začátku pandemie podle Babiše ani Evropa nevěřila, co se stane. „Koncem srpna odborníci říkali, že vir zeslábl, a ani pan Řehák, který dělal predikci na jaře, se netrefil. Měli jsme relativně malý počet zemřelých s velkým dopadem do rozpočtu,“ prohlásil Andrej Babiš v nedělní Partii, kterou na televizní stanici CNN Prima NEWS moderovala Markéta Fialová.

K tématu

Vláda se podle premiéra poučila z chyb učiněných na jaře v první vlně pandemie. „Děti nešly do školy, ekonomické dopady byly obrovské. Museli jsme najít balanc mezi ochranou životů občanů a dopady na ekonomiku. Nikdo se netrefil a nepredikoval, co se stalo. Díkybohu máme robustní zdravotní systém,“ řekl.

Zároveň Babiš zdůraznil, že stát ke konci listopadu firmám pomohl 240 miliardami korun. „V podobě přímé pomoci, úvěrů, odložených daní. Neměli jsme kritérium, komu pomoci a komu ne. Poučili jsme se, a když jsme dělali další opatření v říjnu, reagovali jsme na data rychle a pomoc přišla rychleji. Stát nebyl připraven na kompenzace, ani systémy neměl, bylo to něco nového,“ uvedl předseda vlády s tím, že v pondělí bude jeho kabinet o další pomoci diskutovat a je připraven v ní pokračovat.

„Tento rok bude složitý, ten příští asi také, v roce 2023 bychom se mohli vrátit do normálu. Jsme exportní ekonomika, záleží, jak budou fungovat naši sousedé, třeba Německo. Rýsuje se dohoda s Čínou, to pomůže našim exportérům,“ předpověděl Babiš, kdy se Česko z následků pandemie nadobro vzpamatuje.

Rozhovor Markéty Fialové s Andrejem Babišem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama