Babiš: Následující dva roky budou ještě složité. Do normálu se vrátíme až v roce 2023

PARTIE Terezie Tománkové 3.1.2021

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dělá, co může. Argumentuje i tím, že kompenzace pro postižené podnikatele a firmy dosáhly už ke konci listopadu 240 miliard korun. Do normálu by se Česká republika mohla vrátit v roce 2023. „Letošní i příští rok budou ještě složité,“ uvedl Babiš v prvním letošním vydání Partie na CNN Prima NEWS.

Na začátku pandemie podle Babiše ani Evropa nevěřila, co se stane. „Koncem srpna odborníci říkali, že vir zeslábl, a ani pan Řehák, který dělal predikci na jaře, se netrefil. Měli jsme relativně malý počet zemřelých s velkým dopadem do rozpočtu,“ prohlásil Andrej Babiš v nedělní Partii, kterou na televizní stanici CNN Prima NEWS moderovala Markéta Fialová.

Vláda se podle premiéra poučila z chyb učiněných na jaře v první vlně pandemie. „Děti nešly do školy, ekonomické dopady byly obrovské. Museli jsme najít balanc mezi ochranou životů občanů a dopady na ekonomiku. Nikdo se netrefil a nepredikoval, co se stalo. Díkybohu máme robustní zdravotní systém,“ řekl.

Zároveň Babiš zdůraznil, že stát ke konci listopadu firmám pomohl 240 miliardami korun. „V podobě přímé pomoci, úvěrů, odložených daní. Neměli jsme kritérium, komu pomoci a komu ne. Poučili jsme se, a když jsme dělali další opatření v říjnu, reagovali jsme na data rychle a pomoc přišla rychleji. Stát nebyl připraven na kompenzace, ani systémy neměl, bylo to něco nového,“ uvedl předseda vlády s tím, že v pondělí bude jeho kabinet o další pomoci diskutovat a je připraven v ní pokračovat.

„Tento rok bude složitý, ten příští asi také, v roce 2023 bychom se mohli vrátit do normálu. Jsme exportní ekonomika, záleží, jak budou fungovat naši sousedé, třeba Německo. Rýsuje se dohoda s Čínou, to pomůže našim exportérům,“ předpověděl Babiš, kdy se Česko z následků pandemie nadobro vzpamatuje.

Rozhovor Markéty Fialové s Andrejem Babišem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: