reklama

Pavel: Sebrání peněz armádě otřese důvěrou vojáků, neporozumí mu ani spojenci

Vláda kvůli schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok přistoupila na požadavek komunistů. Armádní kapitola rozpočtu tak přijde o 10 miliard korun, které budou přesunuty do rozpočtové rezervy. Jaký to bude mít vliv na armádu? A proč tyto peníze potřebuje? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR a exšéf vojenského výboru NATO Petr Pavel.

reklama

„Toto opatření ve vojácích určitě vyvolá nedůvěru,“ řekl Pavel ke snížení rozpočtové kapitoly armády o 10 miliard korun. Navíc tomu podle bývalého šéfa vojenského výboru NATO nebudou rozumět ani zahraniční spojenci. Ti sice také mají problémy s pandemií, ale zároveň neškrtají peníze na obranu.

Zmíněné miliardy se přitom měly použít na modernizaci techniky. „Dlouhou dobu jsme zanedbávali nejenom modernizaci, ale i obměnu,“ řekl ke stavu vojenské techniky Armády ČR Pavel. „Pokud budeme nadále snižovat rozpočet, tak jinými slovy říkáme, že rezignujeme na obranyschopnost.“

Objevují se sice argumenty, že nyní je potřeba peníze vynaložit na řešení koronavirové krize, Pavel ale poukázal na fakt, že i armáda se aktivně zapojila do boje s pandemií. Vojáci například slouží v nemocnicích či pečovatelských domech a postavili také mimo jiné polní nemocnici v Letňanech.

Ministr obrany Lubomír Metnar po pátečním hlasování prohlásil, že po Novém roce bude na jednání vlády požadovat navrácení peněz zpět do armádní kapitoly. Podobně hovoří i premiér. Pavel ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že tomuto kroku nerozumí a stejně tak mu neporozumí ani v zahraničí. Pokud by se peníze do armádní kapitoly nevrátily, může to také otřást důvěrou v ministra obrany.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama