reklama

Pavel: Sebrání peněz armádě otřese důvěrou vojáků, neporozumí mu ani spojenci

Vláda kvůli schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok přistoupila na požadavek komunistů. Armádní kapitola rozpočtu tak přijde o 10 miliard korun, které budou přesunuty do rozpočtové rezervy. Jaký to bude mít vliv na armádu? A proč tyto peníze potřebuje? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR a exšéf vojenského výboru NATO Petr Pavel.

reklama

„Toto opatření ve vojácích určitě vyvolá nedůvěru,“ řekl Pavel ke snížení rozpočtové kapitoly armády o 10 miliard korun. Navíc tomu podle bývalého šéfa vojenského výboru NATO nebudou rozumět ani zahraniční spojenci. Ti sice také mají problémy s pandemií, ale zároveň neškrtají peníze na obranu.

Zmíněné miliardy se přitom měly použít na modernizaci techniky. „Dlouhou dobu jsme zanedbávali nejenom modernizaci, ale i obměnu,“ řekl ke stavu vojenské techniky Armády ČR Pavel. „Pokud budeme nadále snižovat rozpočet, tak jinými slovy říkáme, že rezignujeme na obranyschopnost.“

Objevují se sice argumenty, že nyní je potřeba peníze vynaložit na řešení koronavirové krize, Pavel ale poukázal na fakt, že i armáda se aktivně zapojila do boje s pandemií. Vojáci například slouží v nemocnicích či pečovatelských domech a postavili také mimo jiné polní nemocnici v Letňanech.

Ministr obrany Lubomír Metnar po pátečním hlasování prohlásil, že po Novém roce bude na jednání vlády požadovat navrácení peněz zpět do armádní kapitoly. Podobně hovoří i premiér. Pavel ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že tomuto kroku nerozumí a stejně tak mu neporozumí ani v zahraničí. Pokud by se peníze do armádní kapitoly nevrátily, může to také otřást důvěrou v ministra obrany.

K tématu

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?

Proč vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) neodletí do Moskvy vyjednávat o dodávce vakcíny Sputnik V? Předseda sociální demokracie cestu plánoval, nesouhlasil s ní ale premiér Andrej Babiš (ANO). Hamáček tak otočil a oznámil, že po domluvě s premiérem by bylo dobré, aby se zúčastnil pondělního jednání vlády. Sledujte Hamáčkovo i Babišovo vyjádření na mimořádné sobotní tiskové konferenci, která začíná v 19:45.

Arenberger si vybral novou náměstkyni. Přichází Vašáková z Thomayerovy nemocnice
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Další články
reklama
reklama