Vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) se nakonec podařilo návrh státního rozpočtu pro příští rok odhlasovat. Musela však kvůli podpoře přistoupit na požadavek KSČM – přesunout částku 10 miliard korun z armádní kapitoly do rozpočtové rezervy. S tím mimo jiné nesouhlasí ministr obrany Lubomír Metnar a jeho předchůdkyně Karla Šlechtová (oba za ANO). Ta avizovala, že by se proti škrtům u armády postavila. Klub hnutí ANO jí však nedovolil hlasovat.
Šlechtová šéfovala ministerstvu obrany během první vlády Andreje Babiše, která fungovala zhruba půl roku od prosince 2017 do následujícího června. Přestože byla v nynější druhé vládě nahrazena Metnarem, stále se často vyjadřuje k otázkám armády, kterou také hojně podporuje na sociálních sítích.
Není tedy divu, že se Šlechtové vůbec nelíbil požadavek komunistů na škrty v rozpočtové kapitole týkající se obrany. Pokud by Babišova vláda komunistům neustoupila, ANO a ČSSD by návrh státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně neprosadily.
Šlechtová dopředu avizovala, že nebude hlasovat pro návrh státního rozpočtu, pokud bude obsahovat i komunisty chtěné škrty v armádní kapitole.
Exministryně v pátek ráno do Poslanecké sněmovny přišla, hlasovat ale nemohla. „Protože se jedná v polovičním počtu v nouzovém stavu, tak mi po příjezdu bylo sděleno, že jsem navíc! A můj hlas by byl neplatný. Nesmíme hlasovat, když jsme nad stanovený počet poslanců. A ano, hlasovala bych proti,“ napsala na svém facebookovém profilu Šlechtová.
Reakci předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka redakce zjišťuje.
Metnarova slibovaná rezignace se nekoná
Svůj příspěvek doplnila textem o slovech ministra obrany Lubomíra Metnara, který v minulosti prohlásil, že pokud bude armádní rozpočet ochuzen, rezignuje na svůj post. Nyní však tvrdí, že odstoupit nehodlá.
Sama Šlechtová na svém profilu dodala, že vzhledem k tomu, že u armády došlo na obávané škrty, „tak uvidíme jistě demisi“. „Nebo nejspíš výmluvy,“ dodala na Facebooku Šlechtová.
Metnar v pátek také vystoupil s prohlášením, že hned na prvním jednání vlády po Novém roce navrhne vrácení 10 miliard korun z rozpočtové rezervy zpět do armádní kapitoly. Podle předsedkyně rozpočtového výboru Miloslavy Vostré z KSČM by však tento přesun musel schválit výbor, přičemž komunisté i nadále trvají na tom, že zmiňovanou částku armáda nedostane.