reklama
CNN Prima News Perseverance

Perseverance

Výpis příspěvků ke štítku „Perseverance“

GALERIE: Mars ptačím pohledem. NASA zveřejnila první barevné snímky z minivrtulníku

27. dubna 2021 12:20

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA o víkendu úspěšně zvládl i třetí, náročnější let v atmosféře Marsu. Vystoupal sice jen do stejné pětimetrové výše jako při druhém letu, ale letěl větší rychlostí, dál a déle. NASA nyní zveřejnila první barevné fotografie povrchu Marsu, které Ingenuity pořídil během čtvrtečního letu.

První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity

19. dubna 2021 13:18
Aktualizováno

Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.

Další milník v dějinách lidstva se blíží. Na Marsu má brzy vzlétnout helikoptéra

24. března 2021 23:06

Blíží se první let člověkem sestrojené speciální helikoptéry Ingenuity na Marsu. První motorový let společníka roveru Perseverance na rudé planetě se podle americké kosmické agentury NASA neuskuteční dříve než 8. dubna, uvedl web CNN. Jedná se totiž o náročnou operaci, které předchází řada přesných kroků.

Skřípání, rachocení a bouchání. NASA zveřejnila „znepokojující“ zvuk sondy na Marsu

18. března 2021 08:27

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, uvedla agentura AP. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.

Americká sonda přistála na Marsu, průzkumník tam bude pátrat po známkách života

18. února 2021 17:11
Aktualizováno

Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance úspěšně zvládl přistání na Marsu. Krátce před 22:00 dosedl na plánovaném místě v kráteru Jezero. Úspěch potvrdila NASA, která také vydala první fotografie pořízené roverem z místa dosednutí. Přistávací manévr dokumentovala na webových stránkách.

NASA vyslala na Mars další sondu pro hledání známek života

30. července 2020 13:17
Aktualizováno

Na Mars z americké Floridy odstartoval rover Perseverance (Vytrvalost). V rámci třetí a poslední mise na „rudou planetu“ letošního léta vyslal NASA do vesmíru nejsofistikovanější rover pro hledání známek života, který má k dispozici. Po Číně a Spojených arabských emirátech tak na Mars míří i USA.

reklama