NASA zveřejnila přistání sondy a zvuky z Marsu (Zdroj: CNN/NASA)
Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila první video z kamery robotického roveru Perseverance, který úspěšně přistál na Marsu minulý čtvrtek. Jde o vůbec první záběry měkkého dosedu na rudé planetě. NASA se s veřejností podělila i o první zvukový záznam pořízený na Marsu.
Videozáznam trvající více než tři minuty obsahuje záběry z různých kamer umístěných na vozítku Perseverance, přezdívaném „Percy“. Byly pořízeny poté, co sonda vstoupila do atmosféry Marsu.
Nejprve je vidět rozevření padáku ve vzdálenosti sedmi mil (něco přes 11 kilometrů) nad povrchem planety a následně přibližování se povrchu Marsu. Nakonec lze spatřit samotný rover, jejž sestupná sekce přistávacího zařízení spouští na třech lanech a po dosednutí průzkumného vozítka odlétá do bezpečné vzdálenosti.
Zvuky z Marsu
Ze samotného dosednutí není k dispozici žádný zvukový záznam. Americká kosmická agentura však publikovala krátkou audiosekvenci, kterou Perseverance pořídil po přistání. Je na ní slyšet vysoký tón, vyvolávaný přístroji na roveru, a v pozadí závany větru na povrchu prozkoumávané planety.
Scan this image for the various pieces of my landing system, which did their jobs perfectly before coming to rest on Mars. Teams of experts poured years of work into each one. My safe landing is what tells you they nailed it.https://t.co/g1QIh0xIqZ
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 22, 2021
📷: @HiRISE#CountdownToMars pic.twitter.com/2QoFWhKXQr
„Teď, když jsi viděl Mars, poslouchej to. Popadni sluchátka a poslouchej první zvuky zachycené jedním z mikrofonů,“ píše se na twitterovém účtu věnovaném roveru Perseverance.
Robotická sonda Perseverance (v překladu Vytrvalost) agentury NASA úspěšně přistála na Marsu minulý čtvrtek na plánovaném místě v kráteru Jezero. Přistávací manévr vysílala agentura živě na svých webových stránkách. Úkolem roveru je pátrání po stopách mikrobiálního života v dávné minulosti, ale také plnění úkolů spojených s přípravou budoucích výprav lidí na Mars.