NASA úspěšně vzlétla s helikoptérou Ingenuity (zdroj: CNN Newsource)
Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.
Helikoptéra vážící 1,5 kilogramu vzletěla již v pondělí ráno, letová sekvence přitom byla zcela automatická a vědci neměli se strojem přímé spojení. Ingenuity následně po dokončení letu zaslala data ze svých měřících přístrojů a jednu černobílou ze vzduchu pořízenou fotografii roveru Perseverance, který pak soubory odeslal zpátky na Zemi.
Vědci v NASA začali krátce po pondělních 12:15 SELČ přijímat první letová data, která potvrdila například správnou rychlost točení dvou protiběžných karbonových rotorů, nebo to, že Ingenuity během manévru změnila letovou výšku.
Následně dostali rovněž první obrazové záznamy. Na první fotografii z kamery na helikoptéře namířené směrem na zem je vidět stín vznáčejícího se stroje. Rover také celý pokus natáčel z povzdálí a zachytil, jak se helikoptéra vznáší nad povrchem rudé planety. „Nevěřili byste, co jsem právě spatřil,“ napsali vědci na twitterovém účtu Perseverance společně s krátkým videem letící Ingenutity.
Ingenuity dorazila na povrch rudé planety v únoru jako součást průzkumného roveru Perseverance. Od něj se následně oddělila a strávila úspěšně svou první samostatnou noc na povrchu Marsu, jež ukázala, že je helikoptéra schopna autonomního provozu v místních nelítostných podmínkách, kdy v noci klesá teplota až k minus 90 stupňům Celsia.
První let byl několikrát odložen
První testovací let malého vrtulníku byl několikrát odložen. Původně měl vzlétnout už ke konci minulého týdne, vědci však narazil na softwarový problém, který řídící jednotce Ingenuity nedovolil přepnout stroj do letového módu a zahájit vysokorychlostní test rotorů, který je před ostrým startem stroje nutný.
NASA proto navrhla dvě možná řešení. Prvním bylo mírné přizpůsobení načasování jednotlivých příkazů, které Ingenuity provádí. Druhým pak byla úprava a kompletní reinstalace řídícího softwaru helikoptéry. Ten ale byl v posledních dvou letech mnohokrát odzkoušen jak na Zemi, tak na Marsu. Zasahovat do něj krátce před ostrým letem bylo proto podle vědců riskantní, celý proces by byl navíc zdlouhavý. Proto tuto možnost inženýři zavrhli a rozhodli se pro úpravu načasování příkazů. Už v pátek se jim podařilo spustit a úspěšně provést vysokorychlostní test rotorů.
Ingenuity má velmi lehkou konstrukci vážící 1,8 kilogramu a dvojici karbonových rotorů, které se točí proti sobě. Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je mnohem náročnější než na Zemi, vrtule musí vyvinout asi 2 400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry.
Ingenuity nenese žádné vědecké přístroje, jejím úkolem je pouze vyzkoušet možnosti letů na mimozemských tělesech pro případné využití v budoucích průzkumných programech. NASA již například schválila misi nazvanou Dragonfly, jejímž cílem je s použitím létajícího stroje prozkoumat povrch Titanu, jednoho z měsíců Saturnu. Plánována je někdy v příští dekádě.
Vesmírné agentuře NASA se podařilo vzletět s helikoptérou Ingenuity na Marsu. Zdroj: archiv NASA/JPL
Vesmírné agentuře NASA se podařilo vzletět s helikoptérou Ingenuity na Marsu. Zdroj: archiv NASA/JPL