Robotičtí společníci si na Marsu v úterý udělali společnou fotografii a přenesli ji na Zem. Snímek pořídil rover Perseverance pomocí svého robotického ramene, které má na konci namontovanou kameru. Zveřejnila ji americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA).
„Dva roboti, jedno selfie. Zdravím vás z kráteru Jezero, kde jsem si pořídil první selfie z mise. Také sleduji, jak se helikoptéra Ingenuity připravuje na první let, který ji čeká za pár dní. Vskutku odvážné věci,“ napsala NASA na svém twitterovém účtu.
Podle webu CNN snímek obsahoval 62 jednotlivých snímků, které musel tým NASA spojit dohromady. Obrázek byl pořízený pomocí dvou detektivních nástrojů. Sherloc se nachází na konci robotické paže vozítka a obsahuje ultrafialový laser a spektrometr a spolupracuje s kamerou Watson. Na snímku je po levé straně vidět také helikoptéra Ingenuity, kterou za několik dní čeká první let.
Two bots, one selfie. Greetings from Jezero Crater, where I’ve taken my first selfie of the mission. I’m also watching the #MarsHelicopter Ingenuity as it gets ready for its first flight in a few days. Daring mighty things indeed.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 7, 2021
Images: https://t.co/owLX2LaK52 pic.twitter.com/rTxDNK69rs
Ingenuity, která připomíná menší dron, se v sobotu oddělila od roveru, z něhož do té doby čerpala energii. Nyní se musí spoléhat na vlastní solární panely k zisku energie, kterou musí mimo jiné zahřívat své přístroje při studených nocích na Marsu, kdy může teplota spadnout až k minus 90 stupňům Celsia.
„Nyní se nám potvrdilo, že má dobrou izolaci, správné zahřívání a dostatek energie v bateriích na to, aby přežila studené noci, což je velkým úspěchem našeho týmu,“ řekla šéfka projektu drobné helikoptéry Ingenuity MiMi Aungová.
Tým se nyní připravuje na první let, k němuž dojde nejdříve 11. dubna. V příštích dnech bude například zkoušet funkci motorů a vrtulí helikoptéry. Stroj má velmi lehkou konstrukci vážící jen 1,8 kilogramu a dvojici karbonových rotorů, které se točí proti sobě. Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule tak budou muset vyvinout asi 2 400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry.
Portrait of the Artist as a Young Bot
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 6, 2021
WATSON digital image
Jezero Crater, Mars, 2021 pic.twitter.com/Gtw81npIJB
Ingenuity nenese žádné vědecké přístroje, jejím úkolem je pouze vyzkoušet možnosti letů na mimozemských tělesech pro případné využití v budoucích průzkumných programech.
Americká vesmírná agentura již dříve prohlásila, že by případný úspěšný let stroje považovala za milník srovnatelný s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, který roku 1903 předvedli bratři Wrightové. Oznámila rovněž, že Ingenuity s sebou na Mars dopravila malý útržek z plachty jejich průkopnického letadla.