reklama

PES zůstává druhý den ve čtvrtém stupni. Počty nově nakažených ale stále rostou

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla v Česku řídit opatření proti šíření nemoci COVID-19, zůstává druhý den na 75 bodech. Drží se tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. V sobotu v Česku přibylo v 6 755 potvrzených případů covidu, asi o 1 600 víc než před týdnem. Pozitivních bylo 38 procent testů. V těžkém stavu je 1301 pacientů.

reklama

Ze čtyř ukazatelů pro výpočet skóre setrvale stoupá průměrný počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a reprodukční číslo, které je nyní 1,19. Na bodovém hodnocení k neděli se ale ani jeden nárůst neprojevil.

Průměrný počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny oproti předchozímu dni vzrostl ze zhruba 1086 na 1103, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory se zvýšil ze 795 na 802. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k neděli stouplo jen o tisíciny. Číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk.

K tématu

Mírně nad hodnotou jedna se drží až na jednu výjimku od začátku února. Čtyři dny v řadě naopak pomalu klesá podíl hospitalizovaných, u kterých se COVID-19 prokázal až v nemocnici. Od soboty se drží pod 45 procenty.

Protiepidemický systém PES představilo ministerstvo v polovině loňského listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle bodového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Na každý stupeň rizika jsou navázána konkrétní opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření relevantní. Klíčové je podle něj uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče.

Potřebujeme šestý stupeň, startuje čtvrtá vlna

Matematička Lenka Přibylová, která stojí za indexem rizika v jádru protiepidemického systému, serveru iROZHLAS.cz v rozhovoru řekla, že výpočet indexu potřebuje zkalibrovat po nástupu nakažlivější britské mutace s vyšším reprodukčním číslem.

„Potřebovali bychom stupňům čtyři a pět vrátit jejich původní sílu a nejen to, ještě doplnit i šestý stupeň,“ uvedla. Ministerstvo zdravotnictví se k tomu ale podle ní nechystá. „Index rizika nám říká, že situace je velice vážná. Startujeme čtvrtou vlnu z plných nemocnic,“ dodala

V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES.

K tématu

Tagy: pes Ministerstvo zdravotnictví čísla koronavirus pandemie koronaviru koronavirová opatření reprodukční číslo PES systém PES britská mutace Lenka Přibylová

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Setkání Joea Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě bylo pod drobnohledem médií, která nešetřila kritikou a prezidenta USA si vzala pořádně na paškál. Ruský prezident ale s tvrzeními novinářů nesouhlasí a Bidena se zastal. Svůj americký protějšek nazval Putin profesionálem a řekl, že při jednání s ním je třeba dávat maximálně pozor, neboť mluví velmi obšírně. Reakci šéfa Kremlu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

K věci

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus aktivní politiku neplánuje, už tak má příliš hodně práce a měl by naopak zvolnit. Myslí si to Ladislav Jakl, jeho letitý spolupracovník a současný ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause. Představa, že by se exprezident znovu stal hlavou českého státu, „by se mu asi moc nelíbila“, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Na skok Dominicem Torettem. Řídili jsme Toyotu Supru z filmu Rychle a zběsile 9
Mohl jsem za to já, přiznal Fenin k aférce s prostitutkami. Píše o tom knihu
reklama
reklama
Přistání aktivisty na Euru mohlo skončit smrtí. Snipeři byli připraveni muže zastřelit

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Počet nakažených klesl téměř o pětinu. Stoupá ovšem podíl pozitivních testů
Další články
reklama
reklama