reklama

Britská mutace mění pravidla. Kdy musíme do karantény a kde máme mít roušku?

Protikoronavirová opatření se měnila už tolikrát, že se v nich málokdo vyzná. Redakce CNN Prima NEWS vám přináší přehled důležitých aktuálních nařízení. Dočtete se, kdy musíte do karantény a jaká pravidla platí kvůli nakažlivější britské mutaci.

reklama
  • Karanténa

Dříve platilo, že do 10denní karantény musí každý, kdo se s nakaženým covidem viděl déle než 15 minut a byl s ním blíže než dva metry, a to i když měl negativní test na covid. Od minulého týdne hygienici posuzují rizikové kontakty přísněji.

Kvůli britské mutaci už 15minutové pravidlo neplatí. Hlavní hygienička Jarmila Rážová vydala krajským hygienickým stanicím pokyn, že do karantény a na test má jít každý, kdo neměl respirátor nebo chirurgickou roušku. Látková rouška nebo šátek nestačí.

A pokud získá hygiena podezření, že člověk byl v kontaktu s nakaženým britskou, jihoafrickou nebo brazilskou mutací, půjde do karantény nehledě na to, zda měl roušku nebo respirátor, což platí i pro očkované. Hygiena by ovšem měla každý případ posuzovat zvlášť. Pokyn hlavní hygieničky si můžete přečíst zde.

„V případě podezření na onemocnění COVID-19 způsobené novou variantou viru SARS-CoV-2 (například britská, jihoafrická, brazilská apod.) bude u osob v úzkém kontaktu s tímto onemocněním míra rizika nákazy u tohoto kontaktu posuzována individuálně na základě výsledku epidemiologického šetření a hodnocení rizika, bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době tohoto kontaktu,“ stojí v pokynu.

  • Roušky

I pravidlo ohledně nošení roušek se brzy změní. Kvůli britské mutaci vláda rozhodla, že od noci z pondělí na úterý budou povinné respirátory třídy FFP2 nebo KN95 či dvě chirurgické roušky najednou v místech, kde se vyskytuje hodně lidí. Konkrétně to bude platit v obchodech, veřejné hromadné dopravě, na úřadech, v nemocnicích a lékárnách. Látkové roušky zde nebudou stačit.

Zakrytá ústa a nos musejí mít lidé i venku ve městech či vesnicích. Naplatí to ovšem v případech, pokud jde člověk sám nebo maximálně ve dvou nebo s dalšími členy domácnosti. Rouška není venku nutná ani v případě, že dva metry od vás nikdo nestojí. Rovněž ji nemusejí mít sportovci, kteří se jdou ven proběhnout, nebo lidé při venkovním cvičení.

Roušky jsou naopak povinné ve všech vnitřních prostorách budov. V zaměstnání si lidé mohou roušku sundat, pokud se pohybují ve vzdálenosti nejméně dva metry od jiného člověka.

  • Omezení pohybu

Stále platí, že lidé by měli omezit pohyb na veřejně přístupných místech a omezit kontakty s ostatními. Ven se nemá chodit ve větších skupinkách, maximálně ve dvou. Zákaz nočního vycházení stále platí od 21:00 do pěti hodin ráno. Výjimku mají lidé mířící do práce nebo ti, kteří jsou na cestě zpět do místa svého bydliště. Venčení psů je v těchto hodinách povoleno do vzdálenosti 500 metrů od bydliště.

  • Pití alkoholu

Stále platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Restaurace a hospody smějí prodávat alkoholické nápoje s sebou.

  • Ubytování

Vyrazit za rekreací do hotelu či penzionu není možné. Ubytovat se lze pouze na služební cestě, k čemuž je potřeba doklad od zaměstnavatele.

  • Další pravidla:

Zůstávají i další nařízení, která platila i před rozšířením britské mutace. Restaurace a hospody smějí mít jen výdejní okénko. Většina obchodů musí mít zavřeno – s výjimkou potravin, benzínek, lékáren, drogerií, zverimexů, prádelen, trafik či květinářství a zámečnictví. Nemohou se konat trhy ani veletrhy. Platí také zákaz konání koncertů či divadelních představení v přítomnosti diváků. Pro návštěvy domovů seniorů nebo zařízení sociální péče je potřeba mít negativní antigenní test. Zavřené jsou některé okresy, konkrétně Sokolov, Cheb a Trutnov. Přehled dalších podrobných opatření a výjimky najdete na vládním covid portálu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou
Volby 2021

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?

ČR i Evropu trápí inflace. Zdražuje se zboží i energie a nárůst cen zdaleka není u konce. Jak se na to připravit? Kdy se inflace zastaví? O tom budou diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a místopředseda strany ODS Zbyněk Stanjura v Partii Terezie Tománkové. Pořad můžete sledovat v neděli 26. září od 11:00 na CNN Prima NEWS i zde v článku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

reklama