reklama

Britská mutace mění pravidla. Kdy musíme do karantény a kde máme mít roušku?

Pokud má hygiena podezření, že člověk byl v kontaktu s nakaženým britskou, jihoafrickou nebo brazilskou mutací, půjde do karantény.
Zdroj: Profimedia.cz

Protikoronavirová opatření se měnila už tolikrát, že se v nich málokdo vyzná. Redakce CNN Prima NEWS vám přináší přehled důležitých aktuálních nařízení. Dočtete se, kdy musíte do karantény a jaká pravidla platí kvůli nakažlivější britské mutaci.

reklama
  • Karanténa

Dříve platilo, že do 10denní karantény musí každý, kdo se s nakaženým covidem viděl déle než 15 minut a byl s ním blíže než dva metry, a to i když měl negativní test na covid. Od minulého týdne hygienici posuzují rizikové kontakty přísněji.

K tématu

Kvůli britské mutaci už 15minutové pravidlo neplatí. Hlavní hygienička Jarmila Rážová vydala krajským hygienickým stanicím pokyn, že do karantény a na test má jít každý, kdo neměl respirátor nebo chirurgickou roušku. Látková rouška nebo šátek nestačí.

A pokud získá hygiena podezření, že člověk byl v kontaktu s nakaženým britskou, jihoafrickou nebo brazilskou mutací, půjde do karantény nehledě na to, zda měl roušku nebo respirátor, což platí i pro očkované. Hygiena by ovšem měla každý případ posuzovat zvlášť. Pokyn hlavní hygieničky si můžete přečíst zde.

„V případě podezření na onemocnění COVID-19 způsobené novou variantou viru SARS-CoV-2 (například britská, jihoafrická, brazilská apod.) bude u osob v úzkém kontaktu s tímto onemocněním míra rizika nákazy u tohoto kontaktu posuzována individuálně na základě výsledku epidemiologického šetření a hodnocení rizika, bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době tohoto kontaktu,“ stojí v pokynu.

  • Roušky

I pravidlo ohledně nošení roušek se brzy změní. Kvůli britské mutaci vláda rozhodla, že od noci z pondělí na úterý budou povinné respirátory třídy FFP2 nebo KN95 či dvě chirurgické roušky najednou v místech, kde se vyskytuje hodně lidí. Konkrétně to bude platit v obchodech, veřejné hromadné dopravě, na úřadech, v nemocnicích a lékárnách. Látkové roušky zde nebudou stačit.

K tématu

Zakrytá ústa a nos musejí mít lidé i venku ve městech či vesnicích. Naplatí to ovšem v případech, pokud jde člověk sám nebo maximálně ve dvou nebo s dalšími členy domácnosti. Rouška není venku nutná ani v případě, že dva metry od vás nikdo nestojí. Rovněž ji nemusejí mít sportovci, kteří se jdou ven proběhnout, nebo lidé při venkovním cvičení.

Roušky jsou naopak povinné ve všech vnitřních prostorách budov. V zaměstnání si lidé mohou roušku sundat, pokud se pohybují ve vzdálenosti nejméně dva metry od jiného člověka.

  • Omezení pohybu

Stále platí, že lidé by měli omezit pohyb na veřejně přístupných místech a omezit kontakty s ostatními. Ven se nemá chodit ve větších skupinkách, maximálně ve dvou. Zákaz nočního vycházení stále platí od 21:00 do pěti hodin ráno. Výjimku mají lidé mířící do práce nebo ti, kteří jsou na cestě zpět do místa svého bydliště. Venčení psů je v těchto hodinách povoleno do vzdálenosti 500 metrů od bydliště.

Muž v karanténě
Muž v karanténě
Zdroj: Profimedia.cz

  • Pití alkoholu

Stále platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Restaurace a hospody smějí prodávat alkoholické nápoje s sebou.

  • Ubytování

Vyrazit za rekreací do hotelu či penzionu není možné. Ubytovat se lze pouze na služební cestě, k čemuž je potřeba doklad od zaměstnavatele.

  • Další pravidla:

Zůstávají i další nařízení, která platila i před rozšířením britské mutace. Restaurace a hospody smějí mít jen výdejní okénko. Většina obchodů musí mít zavřeno – s výjimkou potravin, benzínek, lékáren, drogerií, zverimexů, prádelen, trafik či květinářství a zámečnictví. Nemohou se konat trhy ani veletrhy. Platí také zákaz konání koncertů či divadelních představení v přítomnosti diváků. Pro návštěvy domovů seniorů nebo zařízení sociální péče je potřeba mít negativní antigenní test. Zavřené jsou některé okresy, konkrétně Sokolov, Cheb a Trutnov. Přehled dalších podrobných opatření a výjimky najdete na vládním covid portálu.

K tématu

Tagy: restaurace mutace karanténa roušky opatření respirátory obchody zákaz vycházení hotely vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření lockdown covid FFP2 britská mutace jihoafrická mutace brazilská mutace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Komentátoři: Hamáčkovi nemůže věřit nikdo, jeho příběh o kamufláži je úplný nesmysl
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Další články
reklama
reklama