Pět stran podepsalo koaliční smlouvu. Česko je podle Fialy v trojité krizi

Lídři pěti stran (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a STAN) podepsali koaliční smlouvu. Na jejím základě by měla vzniknout 18členná vláda Petra Fialy (ODS). Zmíněná politická uskupení mají ve Sněmovně většinu 108 hlasů.

Kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala řekl, že Česká republika je podle něj v trojité krizi. „Od voleb uběhly čtyři týdny. Setkáváme se, abychom podepsali koaliční smlouvu a program. Začali jsme pracovat hned velmi intenzivně. Jsme si vědomi, že je potřeba postupovat co nejrychleji a vyvést ČR z ekonomické, zdravotní a hodnotové krize,“ řekl Fiala.

V koaliční smlouvě je 12 konkrétních priorit. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou nejzásadnější tři. „Chceme začít krotit zadlužení. Je to jasná deklarace, že patříme na Západ, do EU a NATO. Chceme, aby se tady dobře žilo všem generacím, nezapomínáme na životní prostředí. Nepřicházíme vládnout, ale spravovat zemi,“ komentovala Pekarová Adamová.

Podle lídra KDU-ČSL Mariana Jurečky je velmi důležité zlepšit celkovou atmosféru ve společnosti. „Chceme stavět mosty mezi lidmi, zlepšovat komunikaci mezi lidmi. I to je velký úkol,“ zmínil Jurečka.

Fiala dodal, že musí skončit agresivní, bezohledná politika a urážení celých společenských skupin. „Musíme se vrátit k tomu, že budeme diskutovat i o názorech, se kterými nesouhlasíme,“ míní Fiala.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš prohlásil, že vláda pěti stran zajistí budoucnost bez řádění oligarchů. „Přicházíme ve velmi těžké době. Budeme pracovat pro Českou republiku tak, abychom po letech naší vlády mohli předložit jasné vysvědčení, že se naše země posunula dál,“ doplnil předseda STAN Vít Rakušan.

Kabinet bude mít o tři ministry navíc

Nová vláda má mít 18 členů. ODS připadne pět resortů, obsadí ministerstvo financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany. Starostové budou mít ministra vnitra, školství, průmyslu a obchodu a ministra pro evropské záležitosti.

Pirátům náleží ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, lidovcům ministerstva práce, zemědělství a životního prostředí a TOP 09 ministr zdravotnictví a ministr pro vědu.

V pondělí odpoledne se poprvé sejde nová Sněmovna. Poslanci složí slib a zřídí mandátový a imunitní výbor. Vedení dolní komory si budou volit ve středu.

Tagy: