CNN Prima News Petr Bartoň

Petr Bartoň

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Bartoň“

Stát si vyšší spotřební daní u cigaret zřejmě příliš nepolepší. Kuřáci se zařídili po svém

Krabička cigaret letos zdraží o osm korun, do roku 2027 se má zvýšit o dalších patnáct korun. Od února je o deset procent vyšší spotřební daň z tabákových výrobků. Stát ale do rozpočtu nevybere tolik peněz, kolik si ministerstvo financí od zvýšení daně slibovalo. Stále více Čechů nakupuje cigarety v zahraničí, a to především v Polsku, uvedla televize CNN Prima NEWS.

Fialovo srovnávání nutell? Není to tak zlé, míní ekonom. Popsal trik zdejších obchodníků

Jelikož jsou Češi „závislí“ na slevových akcích, musí být běžná štítková cena v porovnání s okolními státy vyšší. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Petr Bartoň, čímž mimo jiné reagoval na výlet premiéra Petra Fialy (ODS) za srovnáním cen potravin do Německa. Expert také hovořil o tom, že za nižšími cenami v Polsku stojí i větší balení potravin. Vyrábět menší a nechávat stejnou cenu je podle Bartoně následek inflace. Jeho slova potvrdil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Jak ušetřit a vyzrát na ceny v obchodech? Nemějte velké oči, radí ekonomové

Když se vám zboží zdá drahé, nekupujte ho. Podobné rady ekonomové dávají už roky. Celá věc však není tak přímočará, jak se na první pohled zdá. Experti spíše míní, aby lidé nenakupovali zbytečně do zásoby, ale raději porovnávali ceny napříč obchodními řetězci. Jejich zástupci pak chválí zákazníky za to, že ve srovnání s jinými roky už nevyhazují tolik potravin.

Potravinářům už nic nebrání zlevnit. V drahotě mají máslo na hlavě, říkají ekonomové

Potravináři, kteří loni argumentovali tím, že musí zdražovat kvůli vysokým cenám energií, mají máslo na hlavě. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Dodal, že tyto argumenty již neplatí, a mělo by proto dojít ke zlevnění potravin. Ekonom Petr Bartoň naznačil, že by mohlo dojít i ke zlevnění chleba, který nyní stojí o 50 procent více než před dvěma lety.

Proč jsou na tom Poláci najednou líp než Češi? Ekonomové nabídli několik důvodů

Mnohem víc dálnic, rychlejší hospodářský růst, připravovaná síť rychlovlaků, levnější ceny. Proč jsou na tom Poláci lépe než Češi? Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS o tamních parlamentních volbách, které se konají tento víkend, porovnali životní úroveň dvou blízkých národů ekonomové Lukáš Kovanda a Petr Bartoň. Rozevření nůžek mezi nimi podle nich způsobily faktory jako covid, odlišná legislativa, ale i mentalita. Druhý speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám CNN Prima NEWS odvysílá v neděli od 20:15 hodin.