CNN Prima News Petr Dufek

Petr Dufek

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Dufek“

Kvůli vysokému zdanění tabáku nám utíkají miliardy, kritizuje poradce premiéra Křeček

Cena cigaret je z 80 procent tvořena daněmi, a zbytečně proto ztrácíme miliardy korun, protože lidé jezdí nakupovat do Polska. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Štěpán Křeček, ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Celá česká ekonomika je podle něj ve svěrací kazajce. Pomoct by prý mohlo škrtnutí regulací, což by ale stálo velké politické úsilí.

ČNB odhadla inflaci nereálně, tvrdí Bednář. Dufek ale zmínil čtyři věci, které to mohou změnit

Inflace bude klesat, ale prognóza České národní banky (ČNB), že by příští rok měla dosahovat 2,1 procenta, mi přijde poměrně nereálná. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Milan Bednář. Osobně se domnívá, že by mohla dosáhnout hodnot kolem 4 procent. Ekonom Petr Dufek následně vyjmenoval čtyři věci, které budou inflace stlačovat „rychleji, než si všichni myslíme“.

V Česku zdražuje i zboží, které jinde zlevňuje. Nekupujte ho, radí ekonomové

Česká republika míří podle ministra financí Zbyňka Stanjury do recese. Ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček a ekonom Petr Dufek, kteří byli hosty pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS, se domnívají, že pokles reálného hrubého domácího produktu může být lékem na inflaci. Ve vysílání připomněli, že v Česku zdražuje sortiment, který jinde zlevňuje. Proto radí takové zboží nenakupovat.

Inflace je jako rakovina. Z nejhoršího ještě nejsme venku, varuje ekonomka Matesová

Inflace se chová jako rakovina. Když nebude léčena, tak nás zahubí. To říká k dlouhodobému souboji české vlády s rostoucími cenami různých komodit ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance Jana Matesová. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS zároveň poznamenala, že Česko ještě není z nejhoršího venku. Podle jejích slov by bylo lepší situaci jednoduše vydržet, aby se prohnala co nejrychleji. Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek si postěžoval, že česká vláda premiéra Petra Fialy (ODS) zaspala při řešení energetické krize.

Elektřina podraží o 86 procent, říká vládní analýza. Podle ekonomů může být i hůř

Ceny elektřiny v Česku stoupnou meziročně do konce roku až o 86 procent. Podle webu E15.cz to vyplývá z neveřejné vládní analýzy o vývoji cen energií, kterou si nechal vypracovat ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se obávají, že by zdražování elektřiny a plynu mohlo být ještě drastičtější. Vláda vyhradí na pomoc s energiemi dalších 66 miliard korun.

Ekonom: Dorovnat platy o výši inflace? S návrhem odborů se přiblížíme inflační spirále

Odbory po vládě požadují navýšení platů ve státním sektoru. Konkrétně by chtěly mzdy dorovnat o výši inflace, tedy patnáct procent. To však podle ekonoma Martina Slaného pouze přispěje k tomu, aby se v Česku roztočila inflační spirála. Další expert Petr Dufek na CNN Prima NEWS uvedl, že k navýšení mezd jak ve veřejném, tak soukromém sektoru dojde, i nadále však budou mít státní zaměstnanci platově navrch.