CNN Prima News Petr Dufek

Petr Dufek

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Dufek“

V Česku zdražuje i zboží, které jinde zlevňuje. Nekupujte ho, radí ekonomové

9. listopadu 2022 19:37

Česká republika míří podle ministra financí Zbyňka Stanjury do recese. Ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček a ekonom Petr Dufek, kteří byli hosty pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS, se domnívají, že pokles reálného hrubého domácího produktu může být lékem na inflaci. Ve vysílání připomněli, že v Česku zdražuje sortiment, který jinde zlevňuje. Proto radí takové zboží nenakupovat.

Inflace je jako rakovina. Z nejhoršího ještě nejsme venku, varuje ekonomka Matesová

7. září 2022 20:17

Inflace se chová jako rakovina. Když nebude léčena, tak nás zahubí. To říká k dlouhodobému souboji české vlády s rostoucími cenami různých komodit ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance Jana Matesová. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS zároveň poznamenala, že Česko ještě není z nejhoršího venku. Podle jejích slov by bylo lepší situaci jednoduše vydržet, aby se prohnala co nejrychleji. Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek si postěžoval, že česká vláda premiéra Petra Fialy (ODS) zaspala při řešení energetické krize.

Elektřina podraží o 86 procent, říká vládní analýza. Podle ekonomů může být i hůř

24. června 2022 05:42

Ceny elektřiny v Česku stoupnou meziročně do konce roku až o 86 procent. Podle webu E15.cz to vyplývá z neveřejné vládní analýzy o vývoji cen energií, kterou si nechal vypracovat ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se obávají, že by zdražování elektřiny a plynu mohlo být ještě drastičtější. Vláda vyhradí na pomoc s energiemi dalších 66 miliard korun.

Ekonom: Dorovnat platy o výši inflace? S návrhem odborů se přiblížíme inflační spirále

8. června 2022 18:28

Odbory po vládě požadují navýšení platů ve státním sektoru. Konkrétně by chtěly mzdy dorovnat o výši inflace, tedy patnáct procent. To však podle ekonoma Martina Slaného pouze přispěje k tomu, aby se v Česku roztočila inflační spirála. Další expert Petr Dufek na CNN Prima NEWS uvedl, že k navýšení mezd jak ve veřejném, tak soukromém sektoru dojde, i nadále však budou mít státní zaměstnanci platově navrch.

Jak začít s investováním? Vkládejte jen malé částky a diverzifikujte portfolio, radí experti

1. června 2022 21:50

Z důvodu neustále rostoucí inflace své nadbytečné peníze investujte, shodli se na doporučení experti v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Lidé tím mohou zabránit, aby prostředky, které mají jinak uložené v bankách, ztrácely svou hodnotu. Zároveň radí začít investovat nižší částky a především do vícero oblastí.

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

27. května 2022 22:43

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Zničily sankce Rusko? Rubl se drží. Obchodovat se s ním ale nedá, říká ekonom

17. května 2022 23:24

Rusko už téměř tři měsíce čelí bezprecedentním sankcím, které na něj uvalily západní státy v souvislosti s vojenským útokem na Ukrajinu. Jak v současnosti vypadá ruská ekonomika? Podle ekonoma Petra Dufka je složité něco takového posuzovat, protože dopady sankcí bývají obvykle zpožděné a Moskva navíc nezveřejňuje mnoho makroekonomických údajů. Efekt sankcí však Dufek považuje za neoddiskutovatelný.

Příspěvek na dítě? Úplně stejná hra jako u Babiše s kupováním důchodců, kritizuje Kovanda

2. května 2022 22:31

Vláda svým jednorázovým příspěvkem na dítě jen rozhazuje peníze a připomíná Babišův kabinet. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že mnoho rodin ani nebude o příspěvek žádat. Podle něj by bylo daleko efektivnější jiné systémové opatření.