Česko si tohle vesmírné divadlo moc neužilo, ale velká část světa v pátek ráno obdivovala zatmění Měsíce. Březnový úplněk, který se podle indiánských tradic nazývá červí, se v zemském stínu zbarvil do ruda – podívejte se na působivé snímky tzv. krvavého Měsíce. V Česku se ale pozorovatelé mohou letos těšit ještě na dvě další zatmění.
V Česku červí úplněk zapadal jen chvíli po startu částečného zatmění, pozorování navíc zhatila oblačnost. Částečné zatmění každopádně začalo v 06:09 a Měsíc nízko nad západním obzorem vypadal z levého okraje nezvykle tmavší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nevšední podívaná v Česku. Měsíc obklopil prstenec, ve středověku věštil příchod bouří
Na západ od Česka si mohli lidé jev vychutnávat podstatně déle. Podle astronoma Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě bylo možné nejkrásnější úplnou fázi zatmění v Evropě pozorovat ve Španělsku a Portugalsku, Velké Británii nebo na Islandu.
Po celou dobu byl jev pozorovatelný nad obzorem z Kanady, střední Ameriky a ze západní poloviny Jižní Ameriky. Ideální podmínky byly třeba v poušti Atacama v Chile. Podívejte se v galerii na ty nejkrásnější fotky z celého světa.
Letos bude ještě zatmění Slunce i úplné zatmění Měsíce
Z České republiky bude letos možné spatřit ještě další dvě zatmění, pro která budou mít pozorovatelé mnohem lepší podmínky.
V sobotu 29. března nastane částečné zatmění Slunce, které bude v Česku i na Slovensku viditelné po celou dobu.
O necelý půlrok později, v neděli 7. září, bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce.
Více podrobností a přehled úkazů, které lze očekávat v letošním roce, najdou zájemci na webových stránkách Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry