Piráti míří na ministerstva. Na pozice náměstků chtějí upíchnout neúspěšné kandidáty

Přestože se Pirátům volby do Poslanecké sněmovny moc nepovedly, mají velkou šanci obsadit důležité pozice politických náměstků na ministerstvech. Aktuálně finišují seznam kandidátů, ze kterých bude poté vedení strany společně se STAN vybírat. Jsou na něm například bývalí poslanci, kteří letos neuspěli, jako Radek Holomčík, Ondřej Profant nebo Lukáš Kolářík. O post náměstka na zdravotnictví usiluje i pirátský odborník na právo Ondřej Dostál, který se dostal s částí Pirátů do sporu.

„Na základě podání republikového předsednictva zahajuji jednání ve věci schválení nominantů na náměstkovské pozice. Prostudujte si, prosím, dokument – můžeme ho schválit tak, jak je, můžeme ho schválit s výhradami k jednotlivým lidem a můžeme do něj přidávat další jména,“ uvádí Pirátka Jana Michailidu na stranickém fóru.

Republikový výbor strany do 20. prosince rozhodne, jak bude seznam, z něhož bude následně definitivně vybírat koaliční rada Pirátů a STAN, za Piráty vypadat.

Objevují se v něm například jména bývalých poslanců, jako je Radek Holomčík, který by mohl zamířit na resort zemědělství, Lukáš Kolářík nebo Ondřej Profant jako odborníci na resort vnitra nebo Ondřej Polanský jako náměstek na dopravu.

Jsou zde i Petr Třešňák nebo Martin Jiránek jako možní političtí náměstci na resortu průmyslu a obchodu. A nechybí třeba ani Magdalena Opletalová na resort práce a sociálních věcí. Ta se zároveň uchází i post lídra do komunálních voleb v Praze a chce vystřídat Zdeňka Hřiba.

„Jde o jakýsi zásobník kompetentních a důvěryhodných lidí pro obsazování těchto pozic. Je to z toho důvodu, aby, až se řekne, co přesně se bude na resortech dít, měl Ivan k dispozici seznam jmen a dodržovali jsme principy vnitrostranické demokracie,“ řekl CNN Prima NEWS Holomčík.

„Chceme být připravení a chceme, aby o kandidátech nerozhodoval jen jeden člověk. Proto se připravuje seznam těch, kteří připadají v úvahu. Je to vlastně stejný způsob, kterým jsme tvořili vládní tým. A jde i o to, aby šlo o lidi, kteří mají širší podporu ve straně,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Kolářík.

Bartoň: Kdo a proč mě vyřadil?

V seznamu, který zatím čítá 22 jmen, chybí například bývalý poslanec a stranický odborník na školství Lukáš Barťon. Sám je z absence svého jména trochu překvapený.

„Jsem silně rozpačitý z postupu, jakým se jedná o pozicích náměstka či spíše, jak se vyřazují lidé. Z vládního týmu jsem se ucházel o pozici náměstka pouze já a resortní tým nominoval ještě Martina (Martin Úlovec, pozn.red.) a Dana (Daniel Mazur, pozn. red.). Následně se však dozvídám, že jsou nahlášeni jen Dan a Martin a já jsem komplet mimo, a není mi jasné, kdo mě vyřadil,“ napsal na pirátském fóru Bartoň.

Právě Bartoň přitom za Piráty mluvil v oblasti školství a byl i jejich hlavním kandidátem na ministra školství.

„O pozici náměstka jsem měl zájem už před volbami v době sestavování vládního týmu a rád bych se o ni ucházel. Nechci ztratit možnost jen proto, že někde nebyla předána o mně informace, nebo byl vyřazen proto, že jsem nedostal dostatek hlasů na neformálním setkání některých členů resortního týmu, kde bylo před hlasováním řečeno, že postupuji automaticky,“ dodal Bartoň. Redakci CNN Prima NEWS dále řekl, že doufá, že bude na seznam dopsán.

Dostál: Pokud mě Piráti dehonestují, náměstkem nebudu

Seznam, který Piráti zveřejnili na svém stranickém fóru, vychází v první fázi z toho, kteří Piráti byli členy tzv. vládního týmu. Podle Ondřeje Dostála se nyní ale zdá, že se lidé vybírají netransparentně. „Vládní tým se zdá být irelevantní strukturou a jmenování náměstků probíhá vlastně znovu. Jsou vybíráni zcela novou formou,“ řekl CNN Prima NEWS Dostál.

On sám na seznamu stále figuruje a je připraven se případné pozice politického náměstka na ministerstvu zdravotnictví ujmout, pokud o to bude většina Pirátů stát. Problém je, že někteří nejsou poslední dobou spokojení s jeho prezentací v médiích, mimo jiné kvůli zveřejňování dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Některým straníkům totiž vadí, že jsou interpretována i tak, že očkování je zbytečné.

„Pokud nepřeváží mezi Piráty stanovisko těch, kterým vadí, že zveřejňuji data, jsem připraven ujmout se jakékoliv funkce, do které mě vyšlou. Ale pokud mě dehonestují jako dezinformátora, tak za mě nedává smysl usilovat za Piráty o post politického náměstka. Musel bych mít pocit, že mě stále Pirátská strana drží, pokud bych jej neměl, nemá cenu setrvávat v nějakých pozicích,“ doplnil Dostál.

Cesta Pirátů do pozic náměstků bude ale ještě velmi složitá. Na každém resortu mohou být ze zákona dva političtí náměstci. Jednoho vždy nominuje koalice Spolu a druhého společně Piráti a STAN. Kdo tedy nakonec za Piráty do celkem vlivných pozic usedne, není ještě jisté.

Tagy: