reklama

Piráti můžou přijít o vše, jsou nejméně stabilní. Čekejme četné bitvy, míní politolog

Piráti jsou nejméně stabilní stranou, jsou rozkročeni od pravice až k levici, prohlásil v pořadu 360° politolog Lukáš Jelínek. Kvůli rozpolcenosti od jejich zástupců nelze čekat, že všichni budou předsedovi Ivanu Bartošovi krýt záda. Výzvou pro ně budou i komunální volby, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Fakt, že předseda Pirátů Ivan Bartoš obhájil svůj post na celostátním fóru, politologa Jelínka nepřekvapil. „Bartoš je totiž reprezentant dominujícího liberálního proudu. Neměl sice nejvíc nominací, ale to bylo dáno tím, že si o ně aktivně neříkal, a to i proto, že měl velké šance,“ vysvětlil.

Odlišně ale situaci vnímá u volby místopředsedů. „Bylo to záhadné. Od zástupců krajské i komunální roviny nemusíme vždy čekat, že budou Bartošovi krýt záda, a proto dál platí, že Piráti zůstávají nejméně stabilní stranou, o které můžeme mít pochyby,“ připomněl Jelínek v pořadu 360°.

Strana od pravice až k levici

Rozvášnit pirátské vody by podle něj mohla znovu i Jana Michailidu. A to i přesto, že Bartošova protikandidátka, někdejší místopředsedkyně strany, v prvním kole celostátního fóra pirátské strany obdržela 285 hlasů, tedy nejméně ze všech čtyř předsednických kandidátů.

„Reprezentovala pirátskou autenticitu z doby, kdy před 12 lety vznikali. Pokusila se ji vrátit i vyostřením debaty, udělala to schválně, aby přitáhla pozornost,“ podotkl politolog. Narážel na její prohlášení, že její přesvědčení „je komunistické ve smyslu původním, demokratickém“. „To jen dokládá, že Piráti jsou dost rozkročenou stranou od pravice až k levici,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Se stranou se podle něj může stát cokoli. „Už jen proto, že mají ve zvyku vše nepřetržitě diskutovat na on-line fóru. Nevíme také, co s Piráty udělají komunální volby. Sice už zapustili kořínky, mají nejen Hřiba, ale i další zástupce v Ostravě nebo Brně, ale o to všechno můžou přijít,“ předpověděl.

Důvodem může být, že volič bude Piráty vnímat jako stranu na pozvolném ústupu, která navíc není čitelná. „Zůstanou dynamickou politickou silou, o jejímž postoji k Fialově vládě a jednotlivým krokům se mohou vést mnohé četné spory a bitvy,“ dodal.

Tagy:
politika Piráti volby Ivan Bartoš politolog Lukáš Jelínek komunální volby pirátské fórum Jana Michailidu

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama