Jak volí vaše peněženka - 10.1. v 18:00
Je stav českého státního rozpočtu tristní, nebo se ani v době pandemie či energetické krize nemůže šetřit? V pořadu Co na to vaše peněženka se na toto téma pohádali ekonomka Helena Horská a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Bilance příjmů a výdajů se za rok 2021 ocitla v minusu 420 miliard korun. „Česká republika má za sebou dva roky extrémního zadlužování. Na konci roku 2021 jsme se dostali na 2,5 bilionu dluhu. Vůči HDP jsme se dostali z dluhu 28,5 na téměř 41 procent. Na dluhovou brzdu bychom tímto tempem narazili v roce 2024,“ řekl ve čtvrtek nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jedná se o nejhorší hospodaření státu od roku 1993.
Podle ekonomky Heleny Horské je stav státního rozpočtu opravdu tristní. „Je potřeba se zaměřit, které výdaje jsou i vzhledem k vysoké inflaci nutné a možné. Musíme volit priority, tím je stabilizovat rodinné rozpočty a rozpočty osob s nízkými příjmy,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podnikatelé podle ní stojí na konci pomyslné fronty, kde všichni s otevřenou dlaní čekají, co jim vláda dá. „Musíme dělat priority, nemůžeme rozdávat všem, jako se to dělo v předchozí vládě. Rozpočty jsou vybrakované,“ prohlásila v debatě o rozpočtu a pomoci podnikatelům či firmám v době covidové krize.
Jenže Dufek s ní rozhodně nesouhlasil. „Není pravda, že stav státního rozpočtu je tristní. Neustále si hrajeme, že budeme v této době šetřit, ale to se nedá. Kdybychom na tom byli tak špatně, šetření bych podpořil, ale to není pravda,“ argumentoval.
Nemáte pravdu, hádali se hosté
V roce 2007, kdy nastoupila vláda Mirka Topolánka, byl podle něj státní dluh na 41 procentech HDP, ale v roce 2020 už „jen“ na 36 %. „Schodek je vyšší než během globální finanční krize,“ odvětila ihned Horská. „Nemáte pravdu,“ oponoval odborář.
Následně si vzala slovo ekonomka a začala vysvětlovat svůj postoj. „419,7 miliard je schodek za minulý rok, v době globální krize nebyl přes 300 miliard. V relativních číslech byl schodek skoro sedm procent roční výkonnosti ekonomiky, během globální krize to nebyla ani čtyři procenta,“ uvedla.
Dufek se s vysvětlením rozhodně nesmířil. Čísla, která popisovala Horská, sice nezpochybnil, ale stále si stál za svým. „To neznamená, že si nemůžete dovolit pomoct podnikatelům a občanům v této nejhorší době. Dluh se počítá v procentech HDP, tady jsme na tom dobře,“ konstatoval.
Horská následně upozornila, že je rozdíl mezi plošnou a selektivní pomocí. Ne všechny firmy byly podle ní negativně ovlivněny covidem, některé totiž mají během pandemie dobré tržby a slušné zisky.
„Máme ale firmy, které jsou covidem přímo postižené. Pojďme se bavit o efektivní pomoci konkrétně vybraným sektorům. Na plošné rozhazování státní pokladna nemá. Každá koruna jde na úkor dluhu. Musíme si půjčovat, dluh není zadarmo, musíme vrátit i úroky, které raketově rostou,“ uzavřela vášnivou debatu.