reklama

Hádka o státní rozpočet. Není tristní, nemáte pravdu, vmetl ekonomce odborář Dufek

Je stav českého státního rozpočtu tristní, nebo se ani v době pandemie či energetické krize nemůže šetřit? V pořadu Co na to vaše peněženka se na toto téma pohádali ekonomka Helena Horská a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

reklama

Bilance příjmů a výdajů se za rok 2021 ocitla v minusu 420 miliard korun. „Česká republika má za sebou dva roky extrémního zadlužování. Na konci roku 2021 jsme se dostali na 2,5 bilionu dluhu. Vůči HDP jsme se dostali z dluhu 28,5 na téměř 41 procent. Na dluhovou brzdu bychom tímto tempem narazili v roce 2024,“ řekl ve čtvrtek nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jedná se o nejhorší hospodaření státu od roku 1993.

Podle ekonomky Heleny Horské je stav státního rozpočtu opravdu tristní. „Je potřeba se zaměřit, které výdaje jsou i vzhledem k vysoké inflaci nutné a možné. Musíme volit priority, tím je stabilizovat rodinné rozpočty a rozpočty osob s nízkými příjmy,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podnikatelé podle ní stojí na konci pomyslné fronty, kde všichni s otevřenou dlaní čekají, co jim vláda dá. „Musíme dělat priority, nemůžeme rozdávat všem, jako se to dělo v předchozí vládě. Rozpočty jsou vybrakované,“ prohlásila v debatě o rozpočtu a pomoci podnikatelům či firmám v době covidové krize.

Jenže Dufek s ní rozhodně nesouhlasil. „Není pravda, že stav státního rozpočtu je tristní. Neustále si hrajeme, že budeme v této době šetřit, ale to se nedá. Kdybychom na tom byli tak špatně, šetření bych podpořil, ale to není pravda,“ argumentoval.

Nemáte pravdu, hádali se hosté

V roce 2007, kdy nastoupila vláda Mirka Topolánka, byl podle něj státní dluh na 41 procentech HDP, ale v roce 2020 už „jen“ na 36 %. „Schodek je vyšší než během globální finanční krize,“ odvětila ihned Horská. „Nemáte pravdu,“ oponoval odborář.

Následně si vzala slovo ekonomka a začala vysvětlovat svůj postoj. „419,7 miliard je schodek za minulý rok, v době globální krize nebyl přes 300 miliard. V relativních číslech byl schodek skoro sedm procent roční výkonnosti ekonomiky, během globální krize to nebyla ani čtyři procenta,“ uvedla.

Dufek se s vysvětlením rozhodně nesmířil. Čísla, která popisovala Horská, sice nezpochybnil, ale stále si stál za svým. „To neznamená, že si nemůžete dovolit pomoct podnikatelům a občanům v této nejhorší době. Dluh se počítá v procentech HDP, tady jsme na tom dobře,“ konstatoval.

Horská následně upozornila, že je rozdíl mezi plošnou a selektivní pomocí. Ne všechny firmy byly podle ní negativně ovlivněny covidem, některé totiž mají během pandemie dobré tržby a slušné zisky.

„Máme ale firmy, které jsou covidem přímo postižené. Pojďme se bavit o efektivní pomoci konkrétně vybraným sektorům. Na plošné rozhazování státní pokladna nemá. Každá koruna jde na úkor dluhu. Musíme si půjčovat, dluh není zadarmo, musíme vrátit i úroky, které raketově rostou,“ uzavřela vášnivou debatu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama