reklama

Pirátům se kampaň nepovedla. Zalekli se toho, že by mohli vládnout, míní komentátor

Koalici PirSTAN podle průzkumů v posledních měsících výrazně klesla podpora. Z podrobných volebních modelů zabývajících se jednotlivými stranami vyplývá, že negativní trend postihl více Piráty než STAN. Podle politického komentátora Petra Fischera strana Ivana Bartoše podlehla tlaku různých manipulací a dezinformací i častým mediálním útokům od premiéra Andreje Babiše (ANO).

reklama

Piráti a STAN se v předvolebních průzkumech stále propadají. Ještě v březnu byl jejich průměr 28 procent, v únoru jim volební model Kantar přisuzoval dokonce 34 procent. Prakticky až do května koalici favorizovaly všechny průzkumy.

Poté ale preference začaly klesat. V září se podpora koalice pohybovala kolem 19 procent. Při detailnějším pohledu je vidět, že ztrácí více Piráti než STAN. Strana Ivana Bartoše měla v březnu 20 procent, v srpnu už pod 12. Starostové klesli během stejného období ze 13 procent na 9.

Podle politického komentátora Petra Fischera Piráti podlehli tlaku různých dezinformací i drsné kampani ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten se proti liberální koalici dlouhodobě silně vymezuje, mimochodem výrazně více než proti koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Premiér považuje PirSTAN za antisystémové a nebezpečné uskupení. Často také voliče varuje před věcmi, které koalice ani nemá v programu.

„Piráti jsou česká verze evropských Zelených. Chtějí zničit hospodářství a průmysl. Jsou neomarxisti a fanatici, chtějí přijímat migranty. Chtějí sdílet všechno, od nich můžeme čekat jen to nejhorší,“ opakuje premiér během kampaně. Bez ohledu na to, jestli jsou výroky Babiše pravdivé, podle průzkumů se ukázalo, že to na voliče zapůsobilo.

„Pirátům se kampaň moc nepovedla. Ne snad kvůli tomu, že by se premiérovi nedokázali bránit. Možná se vymezovali až příliš. Znejistili v tom, kým jsou a co vlastně zastávají. Začali pochybovat o své vlastní původně protestní identitě,“ řekl Fischer ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj na konfliktu Babiše s Bartošem nejvíce vydělal šéf ODS Petr Fiala, který místo vyhrocených hádek během předvolebních debat sázel spíš na rozvahu a klid. „Z Pirátů se stal stabilní prvek české politické scény. Už to není ta revoluční protestní strana, která kritizuje ošklivou zlou politiku, stala se totiž její součástí. Padla na ní zodpovědnost. Piráti najednou zjistili, že by mohli vládnout, a toho se možná trochu lekli,“ dodal Fischer.

Současné průzkumy favorizují ANO, kterému přisuzují kolem 25 procent. Babišovi však na záda dýchá koalice Spolu. Uskupení Pirátů se Starosty tak patří až třetí příčka. Jak nakonec volby dopadnou, se ukáže už tento týden. Volební místnosti se otevřou 8. a 9. října.

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama