reklama

Myslet si, že se koronavirus neobjeví ve školách, je naivní, řekl Plaga v Partii

Pro děti, učitele i samotné rodiče začne v úterý zřejmě jeden z nejzvláštnějších školních roků novodobé historie. Bude ho doprovázet řada hygienických opatření. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je naivní si myslet, že se koronavirus školám vyhne. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové.

reklama

„COVID-19 tady je. Myslet si, že se neobjeví ve školách, by bylo naivní,“ prohlásil Plaga. Dodal, že deset škol 1. září kvůli koronaviru vůbec neotevře, protože učitelé jsou v karanténě.

K tématu

Spolu s Plagou v Partii o školství diskutoval místopředseda ODS a poslanec Martin Baxa a prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Oba Plagu kritizovali za zmatky ohledně roušek.

Ministerstvo zdravotnictví nejprve uvedlo, že děti roušky mít nemusí. Následně své nařízení změnilo tak, že děti by sice nemusely mít roušky ve třídách, ale například na chodbě ano. Opatření kritizovali rodiče i někteří odborníci, dítě by si totiž muselo za den roušku 10krát sundat a 10krát nasadit.

Nařízení se pak opět změnilo – roušky ve školách se budou řídit podle semaforu. Pokud se někde zhorší epidemiologická situace, děti budou muset mít zakrytá ústa i nos.

Během následujících týdnů to možná čeká pražské školy. Hlavní město se totiž na semaforu změnilo na oranžovou barvu. Roušky ve školách zatím sice povinné nejsou, podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum to je ale do budoucna nevyhnutelné.

Oranžová nerovná se rouška

„Bylo by jednodušší, kdyby při rozbliknutí na oranžovou byly roušky povinné. Ale chápu, že ještě není situace taková, aby byly plošně zavedeny,“ uvedl Plaga.

Nařízení ohledně roušek v sobotu ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětloval epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

„Každý si vztahuje tu oranžovou barvu k povinnosti roušek, ale tak to není. V té oranžové je bodová škála 4 až 7 – podle rizika. Roušky jsou až od bodů 6 a 7, tam Praha zatím není. Myslím si, že do začátku školního roku se to doporučení nezmění. Bude záležet na ředitelích jednotlivých školských zařízení,“ uvedl Prymula.

Nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama