V řadě škol Jihomoravského kraje se bude první den výuky následkem koronaviru od minulých let lišit. Ministerstvo školství totiž vydalo manuál, který ředitelům umožňuje měnit pravidla, takže třeba v brněnských Bohunicích rodiče nedoprovodí prvňáky do tříd. Informoval o tom Brněnský deník.
Manuál dává školám jistou dávku volnosti a některé z nich volí přísnější opatření. „Neumožníme rodičům být první den ve třídě s prvňáčky. Bylo by to moc lidí na jednom místě. Prvňáci půjdou dovnitř s učitelkou, zhruba po dvaceti minutách si děti převezmou vychovatelky a odeberou se mimo třídu, do které zamíří rodiče na schůzku,“ řekl ředitel základní školy Vedlejší v Bohunicích Jan Harmata. I vedení školy v Syrovicích na Brněnsku přemýšlelo, že kvůli koronaviru rodičům pobyt ve třídě se svými dětmi zakáže. K tomu však nakonec nedošlo.
Školy dostaly aktualizovaný manuál, jak na COVID-19. Ve sborovně mají viset plakáty
Ministerstvo školství zaslalo v úterý večer školám aktualizovaný manuál, podle kterého mají od 1. září fungovat. Upravilo v něm informace o rouškách, které se po změnách nebudou muset ve školách nosit plošně. Záležet bude na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy nemocí COVID-19 v jednotlivých okresech. Pokud by v některém byl oranžový, tedy druhý stupeň pohotovosti, roušky by nařídili krajští hygienici.
Podle ředitele brněnské základní školy Jasanová Přemysla Jeřábka je manuál lepší než návod z jara, avšak k dokonalosti má daleko. Pro Brněnský deník řekl: „Když děti ráno přijdou do školy a smrkají, měl bych je podle správného postupu poslat domů. To mám tedy ke vstupu postavit školníka, který bude kontrolovat, jestli jim neslzí oči, nebo zda nemají teplotu? Přitom teplotu vůbec měřit nemáme. Budeme tedy apelovat na rodiče, aby děti s nějakými příznaky nechávali doma.“ Škola prý ale bude fungovat v běžném provozu, jen první den půjdou děti z druhé až deváté třídy v jiný čas než ty z nultého a prvního ročníku. To má zabránit shlukování většího počtu lidí.
Zmatené pokyny
Manuál ministerstva školství obsahuje spíše doporučení než nařízení. „Nejsou omezení v počtech tříd ani žáků v nich, není potřeba dokládat potvrzení o bezinfekčnosti. Co se týče hygienických standardů, budou školy fungovat obdobně jako na jaře, a to ve smyslu režimu úklidu anebo častějšího větrání místností,“ uvedl ministr školství Robert Plaga. Dodal, že manuál je navázaný na takzvaný semafor ministerstva zdravotnictví a je tedy vhodné, aby ředitelé sledovali obecný vývoj situace.
Roušky ve školách ale povinné nebudou. Obyvatele Jihomoravského kraje však rozčiluje zmatek okolo všech opatření. Pokyny jsou podle nich zmatené. Podle rodičů prvňáků je pro děti zátěž už jen nové prostředí v podobě školy, kdyby se měly přidat i roušky, bude to pro ně velmi stresující.