reklama

Zdechovský: Rakouskem se inspirují i další země. Jiná cesta k méně zemřelým na covid není

Žádné dlouhé debaty, je třeba sebrat politickou odvahu a rozhodnout. Povinné očkování je varianta, ke které budeme muset přistoupit, myslí si europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Ačkoliv by byl pro pozitivní motivaci, je podle něj na čase přístup přehodnotit a zvážit i případný lockdown. Ten ale budoucí vládní koalice, jejímž členem jsou i lidovci, zatím odmítá.

reklama

„Rakouská cesta bude inspirací pro další státy a další státy se přestanou bát nastolit téma povinného očkování. Dlouhé diskuse jsou ke škodě, musíme vzít politickou odvahu a přistoupit k tomuto kroku. Je to jediná možnost, aby v tuzemsku přestali umírat lidé. Situace v nemocnicích není dobrá,“ uvedl v pořadu Interview europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Připomněl zvyšující se počty nakažených za posledních 14 dní. „Mám v Rakousku rodinu, a když vidíte, jak tam fungují různé organizace jako Červený kříž nebo dobrovolní hasiči, jsou dobře zorganizovaní. Ta debata o povinném očkování tam nezačala ze dne na den, ale už na jaře tohoto roku. Současný premiér k tomu přistoupil odvážně a razantně,“ popsal tamní situaci. Rakousko totiž přichází o obrovské příjmy z turismu, a proto se chce z krize rychle dostat.

Zdechovský zároveň nepodporuje povinné očkování jen pro určité skupiny. „Byl jsem pro motivaci lidí. Nastal ale čas na vážnou diskusi o tom, jestli jsme schopni situaci zvládnout se dvěma dávkami očkování nebo bez, a čas pokročil,“ reagoval dále. Kdo se bál naočkovat, měl podle něj dostatek času na to si vše potřebné zjistit a zajistit.

„Sám jsem byl v 80. letech očkován řadou vakcín, které byly vyráběny v Rusku a nikdo nevěděl o jejich účincích. Do školy přišla sestra, naočkovala mě, a to bez souhlasu rodičů. To by teď určitě nebylo možné,“ připomněl dřívější praxi.

V řadě zemí podle něj politici opakují, že nechtějí lockdown, ale vypadá to, že řada vlád bude muset svůj pohled přehodnotit. „Zaznívá to od řady mých kolegů z Evropského parlamentu. Koalice (Spolu a PirSTAN) se tomu chce vyhnout, ale nikdo nepočítal, že čísla budou tak hrozivá. Jak říká pan prezident, jen blbec nemění své názory,“ dodal Zdechovský za využití oblíbeného citátu Miloše Zemana.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama