plazi

Výpis příspěvků ke štítku „plazi“

Zoufalý chovatel hledal své dva psí mazlíčky. Našel je v břiše sedmimetrové krajty

24. července 2022 13:49

Překvapeným vesničanům na severovýchodě Thajska se naskytl pohled na téměř sedmimetrovou krajtu s obrovskou boulí v břiše. Had si podle místních ošetřovatelů s největší pravděpodobností pochutnal na dvojici menších psů, po kterých se nějakou chvíli sháněl místní chovatel, uvedla thajská televize Thairath. Krajty jsou v jihovýchodní části Asie relativně běžným úkazem, proto to není zdaleka poprvé, co zaútočily na domácí mazlíčky.

Drsné policistky v akci. U školy v Jižní Karolíně rukama zpacifikovaly aligátora

18. května 2022 23:29

Americké pracovnice policejního útvaru pro odchyt zvířat měly minulý týden napilno. Zasahovaly u školy v Charlestonu, kde se potuloval zmatený aligátor. Policistky nejdříve chytly horní čelist krokodýla do oka provazu, poté na něj skočily. Následně zvíře odvezly k blízkému rybníku. V pondělí přitom vtrhl jiný aligátor na pozemek základní školy na Floridě. Podle odborníků se podobné případy budou množit.

Covid mu zkřížil plány, založil minizoo. Teď učí děti chovat hady, ještěry a vakoveverky

9. září 2021 08:47

Pandemie koronaviru nenapsala jen mnoho tragických příběhů. Někteří lidé v sobě díky zdravotnické krizi objevili skryté vlohy a začali si plnit sny. Jedním z nich je Michal Havránek, který pracuje jako obchodní zástupce v jedné rodinné strojírenské firmě v Krupce na Teplicku. Mimo to během lockdownů nezahálel. Podařilo se mu zásadně rozvinout neuvěřitelný projekt, který může Krupce leckteré město závidět.

Že všichni plazi rostou po celý život, je mýtus, zjistili to čeští vědci

18. února 2021 09:00

Až donedávna panovala mezi laiky i mezi vědci představa, že plazi se od ostatních obratlovců odlišují (kromě jiných specifik) jednou unikátní vlastností – celoživotním růstem těla. Jak ukázal nový výzkum týmu českých vědců vedeného odborníky z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK, není tato představa zcela nepodložená, nicméně ani zdaleka se netýká všech plazích druhů. K poměrně převratnému zjištění dospěli pomocí originální metody, která nevyžaduje dlouhé roky pracného měření. Studie vyšla nedávno v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B.

Sousedé se po uštknutí dívky bojí vycházet. Podle experta chřestýš venku přežije

2. ledna 2021 15:36

Jaký had uštknul šestiletou dívku z Jenštejna u Prahy, dosud není zcela jasné. Podle herpetologa Karla Kerouše mohlo jít o chřestýše nebo velký druh zmije. Plaza se zatím nepodařilo najít. Pokud by ale skutečně šlo o chřestýše, má velkou šanci zimu venku přečkat. „Chřestýši jsou severoameričtí hadi, takže jsou zvyklí v mrazivých podmínkách přežívat,“ řekl CNN Prima NEWS Michal Havránek, odborník na plazy. Sousedé se navíc obávají, že může had zaútočit znovu.

Když rozdíly mizí, 58. díl: Odhalení síly ještěrčích koumáků

27. května 2020 08:30

Schopnost řešit nové problémy a upravit své chování, pokud je to potřeba, považujeme za jeden z hlavních rysů inteligence. Je to právě přizpůsobivost prostředí, co nám i jiným druhům umožňuje přežít. I proto v poslední době objevujeme větší či menší míru inteligence i u těch druhů, které jsme dříve přehlíželi. I o plazech obvykle soudíme, že nejsou zrovna bystří. Vědci však odhalili, že se mýlíme.