Pokud krokodýl sevře člověka do čelistí, je šance na přežití hodně malá. Nyní se mezi tyto šťastlivce zařadil Australan Colin Deveraux, chovatel dobytka ze Severního teritoria, který se ubránil útoku plaza tím, že ho kousl do oka. Píše o tom web The New York Times.
Deveraux pracoval poblíž řeky Finniss jižně od Darwinu, když na něj zaútočil třímetrový krokodýl, píše The New York Times. „Udělal jsem dva kroky a on mě chytil za pravou nohu,“ řekl muž australské stanici ABC. „Okamžitě se mnou začal třást jako s hadrovou panenkou.“
ČTĚTE TAKÉ: Děsivý útok: Mladou ženu pokousal žralok na hlavě, předtím predátor zabil surfaře
Následoval boj, kdy se jej krokodýl snažil stáhnout do vody. Australan se ho podle svých slov nejdříve pokoušel kopnout levou nohou. Plaz ale muže stahoval do hlubiny. V tu chvíli se mu podařilo chytit mezi zuby kožnaté oční víčko plaza. „Povedlo se mi ho kousnout. Trhnul jsem zuby a pustil mě,“ uvedl.
Krokodýla jeho protiútok zjevně zaskočil. Deveraux se mu tak dokázal vymanit a utíkal do auta. Jeho bratr ho pak odvezl do nejbližší nemocnice, jež byla vzdálena až 130 kilometrů od místa napadení.
Zoolog varoval před žaludečním virusem
Odborník na krokodýly Brandon Sideau, který má v databázi přes osm tisíc zaznamenaných krokodýlích útoků, nicméně kousání predátora nedoporučuje navzdory několika známým případům, kdy tato obrana zafungovala, většinou v Africe.
„Nejsou to čistá zvířata,“ vysvětlil expert. „Když je kousnete můžete chytit žaludeční virus,“ řekl. Nejlepší taktikou je podle něj držet se v uctivé vzdálenosti od nebezpečné vody, a to zvlášť v oblastech, jako je Severní teritorium, kde se krokodýli běžně vyskytují.
„Nikdy nechoďte do vody, pokud si nejste na sto procent jistí, že v ní nejsou krokodýli. Třeba pětimetrový slanovodní plaz dokáže zůstat dokonale ukrytý tři hodiny i v dost mělké vodě, aniž by vydal jakýkoli zvuk nebo se nějak pohnul,“ dodal Sideau.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Horor na Floridě. Zakrvácený aligátor s lidskými ostatky v tlamě se procházel kousek od školy