Po čtvrté to vyšlo. ANO má dalšího místopředsedu Sněmovny, uspěl exministr Havlíček

Exministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) se stal místopředsedou Sněmovny. Poslanci ho v pátek vybrali v tajné volbě. Havlíček uspěl až na čtvrtý pokus.

Křeslo šestého místopředsedy Sněmovny obsadil bývalý vicepremiér Havlíček. Dostal 106 hlasů, potřeba jich bylo minimálně 90. V tajné volbě porazil lídra SPD Tomia Okamuru.

„Vážím si každého hlasu, který dostanu. Je to všechno o taktice. Není tajemstvím, že jsme byli domluveni na mé volbě, poté jsme se nedohodli v rámci Sněmovny na celé řadě věcí. Pro mě je důležité, že jsme ten post nevyměnili za poslušnost ani rychlejší schvalování zákonů,“ řekl po volbě Havlíček.

„Dělali jste si ze mě srandu, že jsem dvojitý ministr. Tak teď jsem trojitý místopředseda,“ vtipkoval Havlíček. Kromě nové funkce je totiž prvním místopředsedou hnutí ANO a místopředsedou poslaneckého klubu.

Volba šestého místopředsedy Sněmovny byla již čtvrtá. V předchozích poslanci žádného z navrhovaných kandidátů nezvolili. ANO nejprve prosazovalo, aby ve vedení usedl bývalý šéf dolní komory Radek Vondráček. Když nebyl zvolen, ANO přišlo s Havlíčkem.

Hnutí ANO už má za místopředsedkyni Sněmovny Janu Mračkovou Vildumetzovou. Jelikož má ale ANO největší poslanecký klub, vládní koalice se dohodla, že opozici přenechá dva posty ve vedení dolní komory. Zástupce nemá jen SPD.

Tagy:
Karel Havlíček Tomio Okamura Radek Vondráček ANO 2011 Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna ČR Jana Vildumetzová